Roczne rozliczenie PIT - umowa o dzieło i umowa zlecenie
Z umową o dzieło najczęściej mają do czynienia wszystkie osoby, które uzyskują dochód zarabiając na własnej kreatywności . Podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło i pobrano od nich zaliczki na podatek dochodowy, mają przed sobą roczne rozliczenie PIT, wypełniając formularz podatkowy PIT-37. Jeśli żaden Zamawiający nie odprowadził zaliczek na podatek, przyjmujący zlecenie do realizacji, składa roczne rozliczenie PIT na deklaracji PIT-36. Z zapisów Kodeksu Cywilnego jasno wynika,że decydując się na zawarcie umowy o dzieło i podpisując ją , przyjmujący zamówienie, czyli wykonawca, automatycznie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za opisane w umowie dzieło.
Obecnie prawo stanowi, że umowa o dzieło nie podlega oskładkowaniu na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast każdy dochód, jaki uzyskujemy na podstawie zawartej przez nas umowy o dzieło, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, to znaczy podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Strony umowy a rozliczenie PIT przez internet
Bardzo ważną sprawą w kwestii rozliczenie podatków w przypadku tego typu umów jest to, kim są strony zawierające umowę. Kwestie podatkowe zależą od tego, kim są strony Umowa o dzieło może zostać zawarta pomiędzy:
- zamawiającym, którym jest osoba fizyczna nie prowadząca własnej działalności gospodarczej, a wykonawcą, którym również jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej
- zamawiającym, którym jest przedsiębiorca a wykonawcą, którym jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej
- zamawiającym, który jest przedsiębiorca i wykonawcą , którym również jest przedsiębiorca.
Umowa o dzieło zawarta pomiędzy osobami fizycznymi a rozliczenie PIT online
Jeśli osoby fizyczne nieprowadzące własnej działalności gospodarczej zawierają umowę o dzieło, to za rozliczenie pit odpowiedzialny jest wykonawca dzieła. Zamawiający przekazuje na konto Wykonawcy określone w zawartej umowie wynagrodzenie brutto.Jednak nie ma tutaj obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Przychód, czyli otrzymane z tytułu umowy o dzieło wynagrodzenie brutto, należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Wpisujemy go do rubryki jako przychód z innych źródeł albo, w przypadku, gdy w umowie jest zapis o przeniesieniu autorskich praw majątkowych, jako przychód z praw majątkowych. W ostatnim przypadku wykonawcy przysługuje prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.
Umowa o dzieło zawarta pomiędzy osobą fizyczną, a przedsiębiorcą a rozliczenie PIT.
Inaczej jest w sytuacji, gdy zamawiającym dzieło jest przedsiębiorca, prowadzący własną firmę a wykonawcą dzieła osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej Teraz płatnikiem zobligowanym przez ustawę do pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia określonego w zawartej przez obie strony umowie. Wysokość tej zaliczki oblicza się poprzez odjęcie od wynagrodzenia kosztów uzyskania przychodu – w branży kreatywnej najczęściej będzie to 50% – i mnożąc tak otrzymaną kwotę przez 18%). Tak więc na konto Wykonawcy dzieła przelane zostanie wynagrodzenie netto, czyli pomniejszone o obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy. Wykonawca, mimo, że sam nie odprowadza zaliczki , ma obowiązek uwzględnienia w zeznaniu rocznym (PIT). Do końca lutego powinien otrzymać od zamawiającego dzieło przedsiębiorcy imienną informację PIT-11, która posłuży mu do wypełnienia zeznania.
Zawarcie umowy o dzieło między przedsiębiorcami a rozliczenie PIT
Kolejnym z możliwych wariantów jest ten, kiedy umowę o dzieło zawiera jeden przedsiębiorca występujący w roli zamawiającego, z innym przedsiębiorcą, występującym jako wykonawca dzieła, w zakresie wykonywanej przez tego drugiego działalności gospodarczej. Konieczne jest tutaj ,aby wykonawca zawarł w treści umowy albo na oddzielnym oświadczeniu deklarację, że wykonanie dzieła znajduje się w zakresie wykonywanej przez niego działalności. Zamawiający jest wówczas zwolniony z przykrego obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy. Wykonawca otrzymuje wynagrodzenie brutto i sam musi je rozliczyć w ramach przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...
Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...
Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...

Kompendium informacji o Powerbankach
Zapewne doświadczyłeś najgorszego koszmaru XXI wieku, jeśli jesteś właścicielem smartfona...
Komentarze (0)