Polecamy

Akcesoria do smartfonów: w co warto zainwestować?

Zegarek na trudne czasy - niezniszczalny G-Shock

Ciekawostki

Trzęsienie ziemi może wykryć każdy z nas!

Obecnie niemal każdy ma smartfona, a więc swego rodzaju, naszpikowany sensorami komputer. Całkiem niedawno ten fakt postanowili wykorzystać sejsmolodzy i informatycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley.

Stworzyli oni aplikację MyShake, która pozwala na wykrywanie trzęsień ziemi. Jest ona dostępna całkowicie za damo dla urządzeń z systemem Android. Wykorzystuje dane pochodzące z akcelerometru znajdującego się w telefonie czy tablecie i rejestruje wstrząsy niewyczuwalne dla ludzi.

MyShake - na czym polega?

Twórcom zależało na tym, aby ludzie z aplikacji chcieli korzystać, dlatego też stworzyli ją w taki sposób, aby nie wykorzystywała zbyt dużo baterii oraz bezcennych megabajtów komórkowej transmisji danych. Z tego powodu dane trafiają na serwer tylko raz w ciągu dnia, chyba, że akurat w okolicy dojdzie do dziwnego zdarzenia. Warto wiedzieć, że korzystanie przez aplikację z akcelerometru jest rozwiązaniem wydajnym energetycznie. To akurat zasługa specjalistów z Deutsche Telekom, którzy naukowcom postanowili w ten sposób pomóc.

Wykrywanie trzęsienia ziemi

Najtrudniejszym zadaniem w tym przypadku było stworzenie takich algorytmów, które byłyby w stanie rozpoznawać w danych otrzymywanych z akcelerometru dane sejsmiczne. Musiały więc rozróżniać wstrząsy tego typu od tych powstałych podczas jazdy na rowerze czy biegania. Aplikacja według zapewnień robi to bezbłędnie, co potwierdzone miało zostać licznymi eksperymentami z symulowaniem trzęsień ziemi.

MyShake - jak działa?

MyShake w momencie gdy wykryje trzęsienie ziemi, przesyła na serwer stosowną informację ze wszystkimi szczegółami zdarzenia. Są one rejestrowane i wykorzystywane do kolejnych badań. Dzięki temu sejsmolodzy zyskali mobilną stację sejsmologiczną, ale już niedługo do aplikacji ma zostać dodana kolejna funkcjonalność. W przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi ostrzeżenie zostanie wysłane do wszystkich użytkowników MyShake znajdujących się w okolicy. Najpierw aplikacja wymaga jednak jeszcze trochę dopracowania, aby nie dochodziło do fałszywych alarmów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest Smart home? Opis inteligentnego domu

Smart home to termin, który coraz częściej pojawia się w kontekście naszych codziennych...

Która konsola przenośna jest najlepsza?...

Gry mobilne są obecne na rynku od zarania dziejów. Przenośne konsole były świetnym...

Tranzystory unipolarne – czym są i jak...

​Tranzystory unipolarne FET (z ang. field-effect transistor) to tak zwane tranzystory polowe...