Polecamy

Roczne rozliczenie PIT - umowa o dzieło i umowa zlecenie

Co kupić dziecku na komunię?

Ciekawostki

Trzęsienie ziemi może wykryć każdy z nas!

Obecnie niemal każdy ma smartfona, a więc swego rodzaju, naszpikowany sensorami komputer. Całkiem niedawno ten fakt postanowili wykorzystać sejsmolodzy i informatycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley.

Stworzyli oni aplikację MyShake, która pozwala na wykrywanie trzęsień ziemi. Jest ona dostępna całkowicie za damo dla urządzeń z systemem Android. Wykorzystuje dane pochodzące z akcelerometru znajdującego się w telefonie czy tablecie i rejestruje wstrząsy niewyczuwalne dla ludzi.

MyShake - na czym polega?

Twórcom zależało na tym, aby ludzie z aplikacji chcieli korzystać, dlatego też stworzyli ją w taki sposób, aby nie wykorzystywała zbyt dużo baterii oraz bezcennych megabajtów komórkowej transmisji danych. Z tego powodu dane trafiają na serwer tylko raz w ciągu dnia, chyba, że akurat w okolicy dojdzie do dziwnego zdarzenia. Warto wiedzieć, że korzystanie przez aplikację z akcelerometru jest rozwiązaniem wydajnym energetycznie. To akurat zasługa specjalistów z Deutsche Telekom, którzy naukowcom postanowili w ten sposób pomóc.

Wykrywanie trzęsienia ziemi

Najtrudniejszym zadaniem w tym przypadku było stworzenie takich algorytmów, które byłyby w stanie rozpoznawać w danych otrzymywanych z akcelerometru dane sejsmiczne. Musiały więc rozróżniać wstrząsy tego typu od tych powstałych podczas jazdy na rowerze czy biegania. Aplikacja według zapewnień robi to bezbłędnie, co potwierdzone miało zostać licznymi eksperymentami z symulowaniem trzęsień ziemi.

MyShake - jak działa?

MyShake w momencie gdy wykryje trzęsienie ziemi, przesyła na serwer stosowną informację ze wszystkimi szczegółami zdarzenia. Są one rejestrowane i wykorzystywane do kolejnych badań. Dzięki temu sejsmolodzy zyskali mobilną stację sejsmologiczną, ale już niedługo do aplikacji ma zostać dodana kolejna funkcjonalność. W przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi ostrzeżenie zostanie wysłane do wszystkich użytkowników MyShake znajdujących się w okolicy. Najpierw aplikacja wymaga jednak jeszcze trochę dopracowania, aby nie dochodziło do fałszywych alarmów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Dlaczego płytki ceramiczne są tak popularne?

Ceramika od lat cieszy się ogromną popularnością, jako materiał nie tylko naturalny i...

Aparaty natychmiastowe – czy warto się nimi...

Obecnie w wielu aspektach obserwujemy powrót do klimatów retro. Dotyczy to nie tylko mody...

Bezpieczniki - ich rodzaje oraz zastosowania

Wybór bezpieczników jest dużo ważniejszą kwestią niż na pozór się wydaje. Fachowo dobrane...