Polecamy

Okulary do pracy przy komputerze – wybierz najlepsze

Smartfon zastąpi kluczyk samochodowy

Inne

Jak wybrać obiektyw do lustrzanki?

Aparaty z wymienną optyką dają nam możliwość wykonywania zdjęć przy pomocy różnych obiektywów, co należy do najważniejszych ich zalet. Warto pamiętać o tym, że zbyt duża wielokrotność zoomu dostępnego w obiektywie źle może wpływać na jego właściwości optyczne.

Jedynie komplet obiektywów o różnej długości ogniskowej pozwoli nam na pełne wykorzystanie parametrów naszej lustrzanki. Liczba dostępnych na rynku obiektywów do lustrzanek jest bardzo duża, bowiem z aparatów tych korzysta się w branży fotograficznej już od dość długiego czasu. Wśród całych setek dostępnych obiektywów dosłownie zawsze będziemy w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla naszych potrzeb – warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to proste zadanie, szczególnie w przypadku, gdy nie zajmujemy się fotografią zawodowo i nie przeznaczamy na taki sprzęt całych tysięcy złotych.

Musimy w takim razie przestrzegać przy tym kilku podstawowych zasad, dzięki którym znacznie ułatwimy sobie całe to zadanie. Nie należy nastawiać się na to, że jeden tylko obiektyw będzie w stanie spełnić wszystkie nasze potrzeby. Z takim podejściem znacznie zmniejszymy możliwości naszej lustrzanki i sprowadzimy ją praktycznie do poziomu w miarę dobrego kompaktu.

Zakup lustrzanki

Dobry fotograf powinien być wyposażony w wiele różnych obiektywów. Najlepiej będzie w takim razie zdecydować, który z nich jest nam najbardziej potrzebny i to właśnie na nim skupić się w pierwszej kolejności. Długość ogniskowej powinna być podstawowym parametrem na jaki będziemy zwracali uwagę w czasie wybierania swojego obiektywu.

Ogniskowa jednak zmienia się w zależności od tego, w jakim aparacie zostanie zastosowany obiektyw – wpływa na to przede wszystkim wielkość jego matrycy. Ogniskowa równoważna jest identyczna z ogniskową rzeczywistą w przypadku lustrzanek o pełnowymiarowej matrycy, wynoszącej 24/36 mm.

Do innych istotnych parametrów na które koniecznie musimy tutaj zwracać uwagę należy jasność obiektywu; te droższe modele z wyższej półki oferują lepszą jasność. W przypadku nastawiania się na wykonywanie zdjęć głównie w pomieszczeniach o słabym oświetleniu kupowanie obiektywu o jasności wyższej niż f/3.5 nie ma w takim razie większego sensu. Obiektywy o najlepszej jasności oznaczane są parametrami f/1.4 lub f/1.2; warto jednak wiedzieć o tym, że ceny takiego sprzętu potrafią być naprawdę wysokie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Moduły ledowe - uniwersalne rozwiązanie na...

Oferowane przez nas moduły ledowe to nowoczesne oświetlenie służące do podświetlania...

Na co zwrócić uwagę wybierając suknie ślubne?

Wybranie eleganckiej sukni ślubnej wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło...

Krówki ze zdjęciem

​ Jest naprawdę bardzo wiele okazji, podczas których dajemy prezenty naszym gościom. Jest...