Polecamy

Etui na Samsung J3 ( 2016 ) - jakie wybrać?

Pierwsze mieszkanie

Smartfony

Jak stworzyć własną aplikację?

Napisanie własnej aplikacji wymaga dużej ilości czasu, sporego budżetu i wiedzy programistycznej. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające na stworzenie programu bez posiadania specjalistycznych umiejętności, np. za pomocą kreatora.

Co potrzeba, by stworzyć własną aplikację?

Aby móc stworzyć własną aplikację, np. na urządzenia mobilne, potrzeba przede wszystkim umiejętności programistycznych i znajomości jednego z języków programowania. Programy przygotowywane np. na Androida pisane są zwykle w Javie, zaś na iOS w Objective-C. Ostatnio popularna stała się również idea tworzenia aplikacji opartych o HTML5. Niestety posiadanie samych umiejętności nie wystarczy. Pisanie aplikacji to proces wymagający dużej ilości czasu oraz budżetu (choć można stosować rozwiązania open source, redukujące koszty, to jednak zatrudnienie specjalistów od programowania, może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych). Dodatkowo programy, które korzystają np. z baz danych, muszą mieć zapewniony dostęp do serwera – trzeba więc wykupić wydajny i dobry hosting (co kosztuje nawet kilkaset złotych rocznie).

Aplikacja natywna umożliwia wykorzystanie maksimum zasobów urządzenia

Aplikację natywną przygotowuje się w całości z natywnych komponentów. W przypadku iOS jest to Objective-C z iOS SDK, zaś Androida – C/C++ z Android NDK. Do napisania natywnych aplikacji potrzeba więc doświadczenia i znajomości SDK konkretnej platformy. Dodatkowym minusem takiego programowania jest konieczność pisania każdej z wersji programu oddzielnie (każda platforma to inny język). W związku z tym koszty takiego projektu (lub czas na niego przeznaczony), szybko wzrastają, ponieważ trzeba zatrudnić kolejnych specjalistów znających się na danym języku (albo poświęcić kilka miesięcy na naukę programowania np. w Objective-C czy C/C++). Warto jednak zaznaczyć, że pisząc aplikację natywne, otrzymuje się pełny dostęp do wszystkich elementów urządzenia, np. kamery, akcelerometru lub systemu plików. Dzięki temu można wykorzystać maksimum zasobów.

Aplikacja hybrydowa – szybsza w zaprojektowaniu

Do produkcji aplikacji hybrydowych potrzeba osób, które nie tylko znajdą się na SDK konkretnej platformy, ale także potrafią stosować technologie webowe, np. JavaScript wraz z frameworkami czy HTML5. Niestety w związku z wykorzystaniem mieszanego języka, dostęp do pewnych funkcji urządzeń, często jest ograniczony. Nawet jeśli hybryda umożliwia wykorzystanie GPS-u czy akcelerometru, to zazwyczaj działa to o wiele mniej płynn Z drugiej strony jednak dzięki zastosowaniu w określonych miejscach prostego do przełożenia np. HTML'a, zaś w innych natywnego SDK, skraca się czas pracy nad projektem.

Pisanie aplikacji bez programisty

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się przygotowywane aplikacji w kreatorach. Dzięki zastosowaniu np. polskiego kreatora Kinetise można wręcz wyklikać sobie program działający m.in. na iOS, Windows Phone i Android. Aplikację tworzy się metodą drag and drop, czyli przeciągając setki dostępnych widżetów, ramek czy przycisków na ekran wirtualnej komórki. Każdy program przygotowany w Kinetise można od razu opublikować. Kosztuje to około tysiąca dolarów, co w porównaniu do produkcji aplikacji na iOS wydaje się atrakcyjną kwotą.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kabel USB OTG - co to takiego?

Od kilku lat producenci montują wejścia USB OTG w urządzeniach mobilnych, takich jak...

Jaki smartfon kupić w 2023 roku?

Jaki smartfon kupić w 2023 roku? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od urządzenia tego...

Samsung Galaxy A54 5G nadchodzi - warto...

​Smartfony marki Samsung cieszą się dużym zaufaniem klientów oraz klientek na całym świecie...