Polecamy

Jak stworzyć własną aplikację?

Budujemy nowy dom

Inne

Technologia ledowa i jej przyszłość

Jeszcze kilka lat temu wielu z nas wymieniało tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Chociaż były zdecydowanie droższe, wydatek miał nam się szybko zwrócić w niższych rachunkach za prąd. Świetlówki te miała również charakteryzować długa żywotność. Szybko jednak okazało się, że technologia tak ochoczo promowana przez Unię Europejską okazała się niewypałem. Drogie koszty produkcji i trudności z utylizacją szkodliwej rtęci sprawiły, że dziś nikt już nie wspomina o świetlówkach.

Zastąpione one zostały przez dużo lepszą technologię led, która jest zdecydowanie tańsza w produkcji, charakteryzuje się długą żywotnością i niewielkim zużyciem energii elektrycznej. Początkowo żarówki ledowe były dosyć drogie, jednak w miarę upowszechniania się tej technologii ich ceny zaczęły spadać. Szybko także okazało się, że technologia led daje wiele możliwości konfiguracji. Do wyboru są różne barwy diod, możliwe jest ich montowanie na listwach i w modułach. Wszystko to sprawiło, że ledy szybko zaczęły zyskiwać na popularności.

Pole do popisu zyskali przede wszystkim projektanci wnętrz i elektrycy, którzy wykorzystując odpowiednio produkty oparte na tej technologii nauczyli się nadawać wnętrzom niesamowitego charakteru. Ledy zaczęły więc pojawiać się w salonach, korytarzach, jako podświetlenie schodów, w łazienkach jako obramowanie luster, a także kuchniach. Pojawiły się zakłady produkujące profile do led (lumines.pl), które są wykorzystywane do podświetlenia krawędziowego sufitów, batów kuchennych czy szafek. Profile te charakteryzują się różną długością i technologią wykonania. Mogą mieć charakter nawierzchniowy lub być przeznaczone do zabudowy. Do wyboru są również przesłony, które mogą być przeźroczyste lub mleczne. W zależności od tego jaką przesłonę zastosujemy, uzyskamy inny efekt świetlny.

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się także moduły sterujące oświetleniem. Dzięki ich zastosowaniu za pomocą odpowiedniego pilota możemy uzyskiwać określone efekty świetle. Możemy więc jednym kliknięciem ściemnić lub rozjaśnić oświetlenie naszego salonu, a także zmienić jego barwy. Tego typu rozwiązania są niezwykle funkcjonalne i efektowne, dlatego trudno się dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na ich montaż.

Wydaje się, że w najbliższych latach technologia led zrobi to co nie udało się opisywanym wcześniej świetlówkom, tzn. wyprze na dobre z naszych domów tradycyjne żarówki. Póki co nie widać na horyzoncie technologii, która rozwijałaby się tak szybko i dynamicznie. Ledy wykorzystywane są w coraz to nowych gałęziach przemysłu. Mamy więc już samochodowe reflektory w tej technologii, ledowe podświetlenie znajdziemy także w nowoczesnych telewizorach. Dzięki długiej żywotności i niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną wszelkie latarnie uliczne i obiekty użyteczności publicznej również wkrótce będą oświetlane ledami. Wydaje się, że technologia ta posiada same zalety i wiele perspektyw na rozwój. Jeśli więc nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to można śmiało powiedzieć, że ledy czeka świetlana przyszłość.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...