Polecamy

Śledzą nas w sieci

Aparaty natychmiastowe – czy warto się nimi zainteresować?

Ciekawostki

Okulary czy soczewki?

Stoisz przed wyborem: okulary czy soczewki okularowe? A może szukasz okularów zerówek jako ciekawej ozdoby lub soczewek okularowych, które pozwalają na zmianę koloru oczu?

Co wybrać: okulary czy soczewki?

Zarówno okulary, jak i soczewki okularowe mają swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą okularów jest ich cena, która wychodzi stosunkowo niższa niż cena soczewek okularowych. Okulary nie powodują uczulenia, ciężko byłoby je nieumiejętnie założyć i są one wygodne. W dodatku łatwo dbać o ich higienę i nie wymagają aż takiej codziennej pielęgnacji jak soczewki okularowe. Mają jednak swoje wady: łatwo parują zimą, pozostawiają nieestetyczne ślady na nosie, uniemożliwiają wykonywanie wielu sportów, a część z nich (w przypadku silnych wad wzroku) może optycznie pomniejszać lub powiększać oczy, co nie zawsze wygląda naturalnie. Soczewki okularowe zaś nie zmieniają wielkości oczu, nie przysłaniają twarzy, a gdy są dobrze dobrane i nie cierpimy na żadne alergie, to są bardzo wygodne w użyciu. Dają również możliwość zmiany barwy oczu, co dla niektórych jest niezwykle atrakcyjne. Do ich minusów należą natomiast: nieco większa ilość czasu, którą należy poświęcić na ich codzienne zakładanie i wyjmowanie oraz ich pielęgnację, część osób po prostu uczulają lub z jakiegoś powodu ich oczy męczą się w soczewkach. W przypadku nieumiejętnego ich założenia lub słabej jakości soczewki mogą się zsuwać i utrudniać komfort oraz widzenie. Zarówno okulary, jak i soczewki mają możliwość chronienia oczu przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego oraz przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wybór nie jest prosty i najlepiej testować go osobiście. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie tych dwóch możliwości na zmianę, odświeżając tym samym swój wizerunek.

soczewki okularowe

Okulary zerówki

Okulary zerówki są przede wszystkim formą ozdoby. Część osób lepiej czuje się ze sobą, gdy ma na nosie okulary niż bez nich, a nie każdy przecież ma wadę wzroku. To ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy lubią eksperymentować ze swoim wyglądem i bawić się modą. Co interesujące: ich zaletą jest nie tylko możliwość zmiany wizerunku. Warto zainwestować w okulary zerówki z antyrefleksem, które chronią oczy. Wówczas powłoki antyrefleksyjne minimalizują szkodliwy wpływ światła i promieniowania UV. Jeżeli więc decydujemy się na okulary zerówki, najlepiej szukać ich u dobrego optyka, który pomoże nam chronić nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Soczewki okularowe

Warto wiedzieć, że soczewki okularowe mają na celu nie tylko korekcję wady wzroku, ale też powinny chronić oczy i poprawiać komfort widzenia. Istotne jest, aby wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego i tam podjąć ostateczną decyzję. Soczewki okularowe mają rozmaite przeznaczenia i są wykonywane z różnych materiałów (soczewki mineralne oraz soczewki organiczno-plastikowe). Wyróżniamy soczewki jednoogniskowe, dwuogniskowe, progresywne, asferyczne, fotochromowe oraz Transitions. Różnią się także powłokami i rodzajami uszlachetnień, w związku z czym wyróżniamy: soczewki antyrefleksyjne, polaryzujące, utwardzające oraz blue blocker i fog less coat. Można również dokonać wyboru, czy decydujemy się na soczewki bezbarwne czy kolorowe. Istnieje też możliwość zakupienia soczewek przyciemnionych lub samoprzyciemniejących się. Wartą rozważenia inwestycją jest również zainwestowanie w powłoki uszlachetniające, które redukują odbicia świateł, powiększają kontrasty oraz zwiększają przejrzystość widzenia. Współczesne soczewki okularowe zawierają w sobie redukcję ciężaru i grubości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Która konsola przenośna jest najlepsza?...

Gry mobilne są obecne na rynku od zarania dziejów. Przenośne konsole były świetnym...

Tranzystory unipolarne – czym są i jak...

​Tranzystory unipolarne FET (z ang. field-effect transistor) to tak zwane tranzystory polowe...

Dlaczego płytki ceramiczne są tak popularne?

Ceramika od lat cieszy się ogromną popularnością, jako materiał nie tylko naturalny i...