Polecamy

Tworzenie stron internetowych - o czym warto wiedzieć

Co zwykle ulega uszkodzeniu w smartfonach i z jakimi kosztami należy...

Internet

Bezpieczny Internet – co to znaczy?

Internet stanowi bardzo ważny element życia znacznej grupy ludzi. Wiele osób wręcz nie rozstaje się z laptopami i smartfonami. Udostępnianie w sieci coraz większej ilości prywatnych danych rodzi niebezpieczeństwo. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, żeby włamać się do komputera lub smartfona. W dobie powszechnych cyberprzestępców, którzy co i rusz wynajdują coraz skuteczniejsze metody ataku zarówno na instytucje, jak i na osoby prywatne, posiadanie bezpiecznego Internetu to podstawa. Jak chronić swoje dane przed niewłaściwym wykorzystaniem? Co zrobić, żeby w sieci czuć się bezpiecznie?

Silne hasła – podstawa bezpiecznego Internetu

Zakupy w sieci, korzystanie z bankowości elektronicznej czy nawet przenoszenie skanów dokumentów do popularnych chmur to coraz częstsze zachowania konsumenckie, które z jednej strony są bardzo wygodne i ułatwiają życie, z drugiej natomiast, bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą przynieść dużo szkody. Wszelkie dane w sieci należy chronić przy użyciu silnych haseł. Przy wybieraniu zabezpieczenia, warto kierować się kilkoma zasadami:

  • hasło nie może być takie samo jak login (chodzi tu również o wersję pisaną wspak czy z kombinacją małych i dużych liter),
  • nie może się w żaden sposób kojarzyć z użytkownikiem (odpadają wszelkie kombinacje  z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia czy numerem telefonu),
  • nie powinno mieć związku z otoczeniem użytkownika (lepiej zrezygnować z imion zwierząt domowych, marki samochodu czy nazwy osiedla),
  • lepiej, żeby nie nawiązywało do żadnej znanej postaci z filmu, muzyki czy literatury,
  • hasło nie powinno zawierać słów w brzmieniu słownikowym, zamienienie choćby jednej literki w słowie wystarczy, by pokrzyżować drogę hakerom,
  • nie należy używać prostych sekwencji z klawiatury, np. qazwsx czy qwerty,
  • lepiej unikać zabezpieczeń złożonych z samych cyfr lub jedynie z liter.

Najskuteczniejsze hasło to takie, które posiada co najmniej siedem znaków i jest kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Należy je często zmieniać, przynajmniej raz na trzy miesiące. Nie wolno go nikomu ujawniać i zapisywać. Najlepiej używać go jedynie dla konkretnej rejestracji i nie powielać do logowania w kilku miejscach.

Bezpieczny użytkownik – dobre praktyki w Internecie

Internet to nie tylko podstawowe źródło informacji i rozrywki, ale też miejsce, w którym notorycznie dochodzi do wykorzystywania cudzych danych osobowych. Żeby w Internecie czuć się bezpiecznie, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, nie wolno dzielić się poufnymi informacjami w sieci. Mimo zastosowania ustawień prywatności, umieszczone na portalach społecznościowych zdjęcia czy dane bardzo łatwo powielić i przekazać dalej. Nie wolno klikać w podejrzane reklamy czy bannery, które sugerują wygraną pieniężną. Nie wolno też otwierać wiadomości, które pochodzą od nieznanego nadawcy lub zawierają podejrzaną treść.

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego, które pomoże w wyeliminowaniu niechcianych maili, a także skutecznie zablokuje niebezpieczne strony i reklamy. Wybierając pakiet internetowy, dobrze jest od razu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Niektórzy operatorzy, jak np. TOYA, do pakietów internetowych oferują dodatkową usługę – Bezpieczny Internet: https://toya.net.pl/internet/oferta/bezpieczny-internet-w-toyanet. To kompleksowe zabezpieczenie antywirusowe, które chroni zarówno przed szkodliwym oprogramowaniem, jak dane osobowe przed Poza tym posiada szereg innych, przydatnych podczas codziennego korzystania z Internetu funkcji.

W ubiegłym roku, blisko 700 milionów osób w 21 krajach padło ofiarą cyberprzestępczości. I choć zdecydowana większość użytkowników (ok. 76 %) wie, że w dzisiejszych czasach bezpieczny Internet to podstawa, nie stosuje żadnych dodatkowych zabezpieczeń, narażając swoje dane na niebezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Co to jest viewability?

Sprawdzanie efektywności reklam jest tak samo stare, jak one same. Media w formie tradycyjnej, jak...

SEO lokalne, czyli jak uwolnić potencjał...

Pozycjonowanie lokalne przynosi wiele korzyści przede wszystkim dla branży usługowej, ale w...

Tworzenie stron internetowych - o czym warto...

Obecnie wiele przedsiębiorstw posiada własną stronę internetową, na której...