Polecamy

Krówki ze zdjęciem

Pomysł na biznes w sieci

Internet

Bezpieczny Internet – co to znaczy?

Internet stanowi bardzo ważny element życia znacznej grupy ludzi. Wiele osób wręcz nie rozstaje się z laptopami i smartfonami. Udostępnianie w sieci coraz większej ilości prywatnych danych rodzi niebezpieczeństwo. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, żeby włamać się do komputera lub smartfona. W dobie powszechnych cyberprzestępców, którzy co i rusz wynajdują coraz skuteczniejsze metody ataku zarówno na instytucje, jak i na osoby prywatne, posiadanie bezpiecznego Internetu to podstawa. Jak chronić swoje dane przed niewłaściwym wykorzystaniem? Co zrobić, żeby w sieci czuć się bezpiecznie?

Silne hasła – podstawa bezpiecznego Internetu

Zakupy w sieci, korzystanie z bankowości elektronicznej czy nawet przenoszenie skanów dokumentów do popularnych chmur to coraz częstsze zachowania konsumenckie, które z jednej strony są bardzo wygodne i ułatwiają życie, z drugiej natomiast, bez odpowiedniego zabezpieczenia, mogą przynieść dużo szkody. Wszelkie dane w sieci należy chronić przy użyciu silnych haseł. Przy wybieraniu zabezpieczenia, warto kierować się kilkoma zasadami:

  • hasło nie może być takie samo jak login (chodzi tu również o wersję pisaną wspak czy z kombinacją małych i dużych liter),
  • nie może się w żaden sposób kojarzyć z użytkownikiem (odpadają wszelkie kombinacje  z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia czy numerem telefonu),
  • nie powinno mieć związku z otoczeniem użytkownika (lepiej zrezygnować z imion zwierząt domowych, marki samochodu czy nazwy osiedla),
  • lepiej, żeby nie nawiązywało do żadnej znanej postaci z filmu, muzyki czy literatury,
  • hasło nie powinno zawierać słów w brzmieniu słownikowym, zamienienie choćby jednej literki w słowie wystarczy, by pokrzyżować drogę hakerom,
  • nie należy używać prostych sekwencji z klawiatury, np. qazwsx czy qwerty,
  • lepiej unikać zabezpieczeń złożonych z samych cyfr lub jedynie z liter.

Najskuteczniejsze hasło to takie, które posiada co najmniej siedem znaków i jest kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Należy je często zmieniać, przynajmniej raz na trzy miesiące. Nie wolno go nikomu ujawniać i zapisywać. Najlepiej używać go jedynie dla konkretnej rejestracji i nie powielać do logowania w kilku miejscach.

Bezpieczny użytkownik – dobre praktyki w Internecie

Internet to nie tylko podstawowe źródło informacji i rozrywki, ale też miejsce, w którym notorycznie dochodzi do wykorzystywania cudzych danych osobowych. Żeby w Internecie czuć się bezpiecznie, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, nie wolno dzielić się poufnymi informacjami w sieci. Mimo zastosowania ustawień prywatności, umieszczone na portalach społecznościowych zdjęcia czy dane bardzo łatwo powielić i przekazać dalej. Nie wolno klikać w podejrzane reklamy czy bannery, które sugerują wygraną pieniężną. Nie wolno też otwierać wiadomości, które pochodzą od nieznanego nadawcy lub zawierają podejrzaną treść.

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego, które pomoże w wyeliminowaniu niechcianych maili, a także skutecznie zablokuje niebezpieczne strony i reklamy. Wybierając pakiet internetowy, dobrze jest od razu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Niektórzy operatorzy, jak np. TOYA, do pakietów internetowych oferują dodatkową usługę – Bezpieczny Internet: https://toya.net.pl/internet/oferta/bezpieczny-internet-w-toyanet. To kompleksowe zabezpieczenie antywirusowe, które chroni zarówno przed szkodliwym oprogramowaniem, jak dane osobowe przed Poza tym posiada szereg innych, przydatnych podczas codziennego korzystania z Internetu funkcji.

W ubiegłym roku, blisko 700 milionów osób w 21 krajach padło ofiarą cyberprzestępczości. I choć zdecydowana większość użytkowników (ok. 76 %) wie, że w dzisiejszych czasach bezpieczny Internet to podstawa, nie stosuje żadnych dodatkowych zabezpieczeń, narażając swoje dane na niebezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Dlaczego warto wybrać cloud storage?

​Cloud storage, czyli magazynowanie danych w chmurze, to bardzo popularne rozwiązanie doceniane...

Bezpieczne surfowanie po sieci z VPNem

Z wykorzystaniem VPN surfowanie w internecie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Możliwe jest...

Ile kosztuje korzystanie z biura wirtualnego w...

Zwiększająca się liczba biur wirtualnych najlepiej świadczy o popularności tej usługi...