Polecamy

Ładniejszy i większy niż sąsiada. Jakie telewizory kupujemy?

Dopalacze uzależniającym problemem naszych czasów

Komputery

Jaki serwer warto mieć w swojej firmie?

Stworzenie wydajnego i funkcjonalnego centrum danych w firmie wymaga kompleksowego podejścia, dokładnego przemyślenia wszystkich etapów budowania rozwiązań sieciowych oraz przyszłościowego spojrzenia na wszystkie inwestycje. Administratorzy sieci stają przed odpowiedzialnym oraz dosyć skomplikowanym procesem, który wymaga zaangażowania. Jednym z najistotniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jest wybór odpowiedniego serwera. Od tego, jak funkcjonować będzie serwer, zależy działanie całej sieci w przedsiębiorstwie. W poniższym artykule postaramy się krótko opisać najistotniejsze cechy tych urządzeń, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przed zakupem, a także podamy kilka przykładów serwerów wysokiej jakości, które znajdą zastosowanie w przedsiębiorstwach różnej wielkości.

Serwer to urządzenie, które składa się z procesorów, dysków twardych, portów sieciowych, portów USB oraz pamięci RAM. Dodatkowo może być wyposażony w wiele najróżniejszych, dodatkowych funkcjonalności i usprawnień, których wykorzystanie pozwoli na szybsze przeprowadzanie niektórych działań. Dokładne przeanalizowanie tych właśnie funkcjonalności z pewnością będzie pomocne w dokonaniu wyboru urządzenia najlepiej dostosowanego do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze serwera?

Pierwszym aspektem, który należy przeanalizować, jest cel zakupu takiego urządzenia. Istnieje wiele różnych typów serwerów, które dostosowane są do wyspecjalizowanych potrzeb użytkowników. Wybór takiego, który będzie najlepiej współgrać z pozostałymi urządzeniami w sieci, jest niezwykle istotny i pozwoli na znaczne zwiększenie wydajności pracy centrum danych.

Kolejna istotna kwestia to rodzaj dysku twardego. Dwa interfejsy, spomiędzy których mogą wybierać użytkownicy to SAS (Serial Attached SCSI) oraz SATA (Serial ATA). Zależnie od celu wykorzystania serwera, lepiej może sprawdzić się inny interfejs, dlatego należy koniecznie zwrócić uwagę na tę cechę. Polecane dyski twarde to te, w których używana jest macierz RAID. Jest ona swoistym połączeniem dysków z pamięcią oraz kontrolerami. Do jej największych zalet należy niska awaryjność, wydajność pracy oraz bezpieczeństwo danych. Nie jest jednak odporna na ataki z zewnątrz, dlatego w każdej firmie niezwykle istotne są zabezpieczenia sieci.

W jakie dodatkowe elementy powinien być wyposażony serwer? Najważniejsze z nich to elementy chłodzące, które pozwalają na uniknięcie problemów związanych z przegrzaniem się podzespołów serwera podczas długiej, intensywnej pracy. Warto zainwestować także w dodatkowe elementy zasilające, które zapewnią stały dopływ energii do urządzenia, pozwolą na wyeliminowanie zakłóceń, a co za tym idzie - ogólne usprawnienie pracy.

Należy zastanowić się również nad rodzajem obudowy serwera, na jaką się zdecydujemy. Do wyboru mamy trzy rodzaje obudów: rack, tower oraz blade. Obudowy tower najlepiej sprawdzą się w małych biurach i lokalnych oddziałach firm - zajmują tyle przestrzeni, co klasyczny komputer stacjonarny. Obudowy rack pozwalają na montaż urządzenia w tak zwanych stojakach serwerowych, co pozwala na ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią i ułatwia wprowadzanie zmian w organizacji centrum danych. Najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest blade – serwer kasetowy, który może w jednej obudowie zmieścić wiele serwerów, różniących się parametrami oraz przeznaczeniem.

Jeżeli serwer będzie pracować w firmie, z pewnością niezbędną kwestią jest możliwość nieprzerwanego funkcjonowania. Odporność na przegrzanie czy "zmęczenie" podzespołów jest bardzo ważna i w żadnym przedsiębiorstwie centrum danych nie będzie funkcjonować poprawnie bez zapewnienia ciągłości i stabilności pracy rozwiązań sieciowych.

Wybierając serwer, przedsiębiorca powinien także spojrzeć na swoją inwestycję pod kątem finansowym - wybierając rozwiązanie oszczędne, wydajne, z możliwościami rozwoju (skalowalne) i oferujące dodatkowe wsparcie techniczne, które może okazać się niezwykle przydatne w sytuacji kryzysowej, gdy nastąpi nieoczekiwana, przedłużająca się awaria, opóźniająca pracę firmy i generująca straty.

Przykłady serwerów dla małych, średnich i dużych firm

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na podjęcie decyzji dotyczącej zakupu konkretnego serwera, jest wielkość przedsiębiorstwa. W małym biurze lepiej sprawdzi się zupełnie inne urządzenie niż w siedzibie międzynarodowej korporacji. Warto również wziąć pod uwagę plany rozwoju firmy – lepiej wybrać urządzenie o nieco wyższym standardzie niż co roku inwestować w nowy produkt, który szybko przestanie nam wystarczać.

Dla mniejszych firm proponujemy produkt firmy HPE o numerze katalogowym DL120G9. Serwer ten przeznaczony jest do montażu w stojakach serwerowych, zajmuje niewiele miejsca, ale zapewnia wydajność oraz niezawodność pracy. Dzięki dużej skalowalności sprawdzi się także w przypadku, gdy centrum danych firmy szybko się rozrośnie.

W przedsiębiorstwie średniej wielkości idealnie sprawdzi się produkt wyposażony w pamięć wewnętrzną o większej pojemności. Musi to być urządzenie wydajne, skalowalne, umożliwiające zarządzanie bazami danych i automatyczne przeprowadzanie wielu procesów. Kolejna propozycja również pochodzi od marki HPE – model DL380G9 to produkt niezawodny, zapewniający możliwość rozbudowy. W obudowie 2U mieszczą się wszystkie potrzebne w średniej firmie podzespoły.

Propozycja dla dużej firmy lub korporacji musi oczywiście gwarantować najwyższą jakość oraz przede wszystkim - niezawodność. W ogromnych centrach danych o dużej przepustowości przez cały czas pracuje wiele serwerów, które odpowiadają za przepływ informacji i bezproblemową pracę wszystkich działów w firmie. Dla takich rozwiązań najlepiej zastosować serwer typu blade, który może być wykorzystywany jednocześnie do wielu zadań i cechuje się bardzo wysoką wydajność. Przykładem takiego produktu jest ten serwer kasetowy - numer modelu BL460cG9. W jego obudowie może zostać zamontowanych nawet kilka serwerów (każdy z nich może odpowiadać za inne zadanie - obsługa poczty elektronicznej, tworzenie i przechowywanie backupu, transfer danych dla użytkowników sieci itp.). Duża przepustowość oraz pamięć RAM o sporej pojemności spełnią oczekiwania wielu klientów.

Gdzie najlepiej zakupić serwer?

Poszukując dystrybutora profesjonalnych urządzeń, najlepiej zdecydować się na sklep, który prócz sprzedaży produktów, oferuje również szeroki asortyment akcesoriów i oprogramowania oraz profesjonalne porady ekspertów. Jednym z takich sklepów jest thomas it, autoryzowany partner wielu firm. Klienci decydujący się na zakup w tym sklepie z pewnością mogą liczyć na profesjonalną obsługę klienta oraz wiele dodatkowych możliwości, jak na przykład wsparcie techniczne dla produktów.

Jeśli wciąż nie są Państwo zdecydowani, jaki produkt wybrać, gorąco zachęcamy do kontaktu z wykwalifikowanymi konsultantami thomas it, którzy z pewnością pomogą każdemu z klientów w odnalezieniu najbardziej optymalnego dla potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa urządzenia, a także udzielą wsparcia na każdym etapie zakupu i wdrażania serwera.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...