Polecamy

Klawiaturę zwiniesz i spakujesz do damskiej torebki

Idealne wnętrze

Komputery

Laptop do firm

Segment urządzeń biurowych jest na tyle szeroki, że teoretycznie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Tak bogata oferta może jednak w wielu sytuacjach okazać się nieco problematyczna – w jaki bowiem sposób zadecydować, który z laptopów okaże się najlepszym wyborem?

Pierwszą odpowiedzią na to pytanie będzie sformułowanie – to zależy. Zgoła innego sprzętu będą bowiem potrzebowali pracownicy działający przede wszystkim na przeglądarce internetowej oraz pakiecie biurowy, a jeszcze innego graficy czy osoby parające się obróbką wideo.

Skonkretyzowanie oczekiwań wobec laptopa pomoże nam podjąć istotne decyzje związane z doborem konkretnych podzespołów. Warto więc w tym momencie podzielić laptopy do firm na dwie kategorie – na standardowe oraz profesjonalne.

Standardowy laptop do firm

To, że nie posłuży on do obsługi zaawansowanych programów nie oznacza wcale, że może być kiepskiej jakości. Będziemy jednak w jego przypadku zwracać uwagę na nieco inne aspekty.

Najważniejsze okaże się ograniczenie poboru mocy. Urządzenia biurowe pracują przez wiele godzin, co wpływa nie tylko na wysokość rachunków za prąd, ale również na obciążenie ich podzespołów. Wszystko to sprawia, że w tym segmencie najczęściej wykorzystywane są niskonapięciowe procesory, których współczynnik TDP osiąga wartości maksymalnie w okolicach 14-20 W.

Mimo niewielkiego poboru mocy, takie układy potrafią całkiem sporo. Bez problemu znaleźć możemy procesory dwurdzeniowe i czterowątkowe, które zagwarantują stabilną i komfortową pracę. Koniecznie muszą zostać jednak wsparte przez odpowiednią pamięć RAM. Obecnie 4 GB pamięci to absolutne minimum, choć zdecydowanie się na kości o pojemności 8 GB zagwarantuje nam dużo większą swobodę.

Zwrócić uwagę należy również na taktowanie pamięci, które ma wpływ na szybkość jej działania. Obecnie wśród laptopów do firm dominują konfiguracje wyposażone w kości DDR3 oraz DDR4 o taktowaniu 1600, 2133 lub 2400 MHz (im większe, tym lepiej)

Obsługa pakietu biurowego nie wymaga użycia wydajnej karty graficznej, dlatego bez problemu możemy zdecydować się na jednostki zintegrowane. Znacząco obniży to końcową cenę laptopa. To samo tyczy się matrycy – spokojnie możemy ograniczyć się do modeli przygotowanych w oparciu o technologię TN.

Profesjonalny laptop do firm

Wymagania związane z tego typu sprzętem będą dużo większe. Interesować będzie nas więc przede wszystkim maksymalizacja osiągów oraz wysoka jakość poszczególnych komponentów.

Znaczenie ma dobór procesora, pamięci RAM oraz karty graficznej. Układ CPU, w zależności od zapotrzebowania, powinien charakteryzować się obsługą czterech fizycznych rdzeni oraz wysoką częstotliwością taktowania. Celujmy więc głównie w modele oznaczane jako HQ.

Obsługa programów do obróbki grafiki i wideo wymaga sporych mocy obliczeniowych, dlatego warto wyposażyć się w co najmniej 8 GB pamięci RAM DDR4. Wysoką klasą powinna charakteryzować się także karta graficzna. Koniecznie musi być to jednostka dedykowana, wyróżniająca się odpowiednim taktowaniem rdzenia i pamięci.

Zaawansowana praca okaże się niemożliwa, jeżeli zakupimy laptop ze słabą matrycą. Warto rozglądać się za modelami przygotowanymi w technologii IPS, które zapewniają wystarczający kontrast, szerokie kąty widzenia oraz wysoką jakość generowanych kolorów (błąd DeltaE2000 powinien być jak najniższy).

Kwestie dodatkowe

Niezależnie od tego, czy laptop do firm będzie służył do obsługi programów profesjonalnych czy standardowych, warto zastanowić się nad jego rozmiarami. Te zaś nierozerwalnie związane są z przekątną ekranu. Jeżeli nasze urządzenie ma być wykorzystywane wyłącznie przy biurku, dobrze jest rozważyć zakup modeli 15-, a nawet 17-calowych. Laptopy mobilne powinny być dużo mniejsze – dobrym wyborem okażą się więc ekrany o przekątnej 14, 13,3 lub 12,5 cali.

Ostatnią kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest wybór dysku twardego. Możliwości są trzy. Najszybsze i najbardziej wytrzymałe są dyski SSD. Wyróżniają się one jednak ograniczoną pojemnością (zwykle osiągającą poziom 256 lub 512 GB). Dużo lepsze pod tym względem okażą się dyski HHD (najczęściej posiadają od 500 GB lub 2 TB przestrzeni dyskowej). Są one jednak dużo wolniejsze i mniej wytrzymałe na wstrząsy i wibracje.

Rozwiązaniem pośrednim okaże się wybór dysku hybrydowego. Co prawda, jego większa część opiera się na rozwiązania typowych dla modeli HDD, jednak korzysta on również z pamięci flash znajdującej się w dyskach SSD (jej pojemność jest jednak mocno ograniczona i zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu gigabajtów).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...