Polecamy

Hakerzy tracą na skuteczności? Udanych ataków jest mniej

Jaki serwer warto mieć w swojej firmie?

Ciekawostki

Aparaty natychmiastowe – czy warto się nimi zainteresować?

Obecnie w wielu aspektach obserwujemy powrót do klimatów retro. Dotyczy to nie tylko mody, ale również elektroniki. Wskrzeszane są modele starych telefonów i konsol do gier, ogromną popularnością cieszą się winyle. Swoje drugie życie mają również tak zwane aparaty do fotografii błyskawicznej.

Niegdyś były zwane Polaroidami, gdyż to właśnie ta firma dostarczała na rynek aparaty, które wywoływały zdjęcia natychmiast po ich zrobieniu. Dzięki temu od razu mogliśmy poznać efekty swojej pracy. Obecnie do dyspozycji mamy nie tylko zaawansowane aparaty cyfrowe, ale przede wszystkim smartfony, które często pozwalają uzyskać więcej niż przyzwoita jakość zdjęć.

Efektem tego są karty pamięci i dyski twarde zapełnione setkami, tysiącami zdjęć, które nigdy nie zostaną wywołane. W ten sposób odbierana jest im pewna magia, niepowtarzalność, unikatowość. Sama fotografia stała się natomiast zbyt masowa, zdjęcia robione są bez przygotowania, bez zastanowienia się nad wyjątkowością chwili i panujących. Aparat natychmiastowy może to zmienić.

Na czym to polega?

Warto podkreślić, że na rynku znaleźć można zarówno błyskawiczne modele analogowe, jak i cyfrowe. Pierwsze z nich pozwalają wyłącznie na zrobienie zdjęć, które na bieżąco są wywoływane, drugie obsługują również karty pamięci, dzięki czemu możemy łatwo przełączać się pomiędzy dwoma trybami.

Sama zasada działania urządzeń natychmiastowych wydaje się być prosta. Wykonane przez nas zdjęcie zostaje bowiem wydrukowane na specjalnym papierze fotograficznym, tym samym, który wykorzystywany jest w drukarkach. Wszystko odbywa się w sposób termiczny, bez użycia atramentu. Co najważniejsze, od razu otrzymujemy pamiątkę w postaci zdjęcia, dlatego tego aparat błyskawiczny doskonale sprawdza się podczas różnego rodzaju imprez oraz innych ważnych wydarzeń.

Zalety aparatów natychmiastowych

Trudno oprzeć się wrażeniu, iż cała magia omawianych urządzeń bierze się z sentymentu ich użytkowników, a także pewnej chęci stanięcia w opozycji do dzisiejszego, cyfrowego świata, w którym dominują kopie kopii, wykonywane w ilościach hurtowych, w pośpiechu, często nawet bez zastanowienia. Fakt, iż fotografia cyfrowa (poza koniecznością zakupu urządzenia) jest darmowa sprawia, że fotografujemy dosłownie wszystko – jedzenie, ubrania, plamy na chodniku. Nie zastanawiamy się przy tym, czy ma to w ogóle sens.

Oczywiście nie można się temu dziwić, takie możliwości daje nam technologia. Aparat natychmiastowy pozwala powrócić do czasów minionych, kiedy to każde zdjęcie miało znaczenie, ponieważ nie istniała możliwość wykonania natychmiastowej poprawki. Wszystko to sprawia, że ze sprzętu skorzystamy wyłącznie w chwilach, które spełniają znamiona wyjątkowości.

Urządzenia dostępne na rynku zazwyczaj są w stanie wywołać od 10 do 20 zdjęć przy wykorzystaniu jednej „dawki” papieru fotograficznego. On sam jest również stosunkowo drogi. Opakowanie dwudziestu arkuszy papieru kosztuje od 40 do 70 złotych. Samo to dowodzi, że w świecie fotografii natychmiastowej nie ma miejsca na uwiecznianie wszystkiego, a zarazem niczego.

Dla wielu osób w tym tkwi cała magia tych urządzeń. Jedno opakowanie papieru fotograficznego pozwala nam stworzyć unikalny album na zdjęcia, w którym każda fotografia będzie wyjątkowa.

Wady aparatów natychmiastowych

Oczywiście tego typu urządzenia nie będą dla wszystkich. Nigdy bowiem nie mamy pewności, czy wywołane zdjęcie będzie dobrej jakości, czy nie wyjdzie prześwietlone lub w inny sposób „uszkodzone”. Dla wielu osób może być to irytujące.

Co równie ważne, w przypadku niektórych aparatów zdjęcia mogą mieć nietrwałe kolory, co oczywiście przekłada się na ich jakość. Sprawia to, że warto decydować się na modele uznanych firm. Oczywiście niezwykle ważny jest również koszt fotografii, a ten jest wysoki, zwłaszcza biorąc pod uwagę wspomniane ceny papieru fotograficznego. Zapłacić musimy od 40 do 70 złotych za zaledwie 20 zdjęć, które przecież mogą nie wyjść. Rzecz jasna kilka zdjęć wystarczy, aby dostosować się do wymagań stawianych przez fotografię natychmiastową, jednak dla niektórych konieczność częstego kupowania papieru może okazać się nie do przeskoczenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu aparatu natychmiastowego?

Jeśli nie zrażają Was wszelkie niedogodności i ograniczenia związane z fotografią błyskawiczną i nadal jesteście zainteresowaniu takimi aparatami, powinniście zwrócić uwagę na kilka zasadniczych parametrów, dzięki którym wybierzecie urządzenie niezawodne.

Na samym początku warto zastanowić się, czy interesują Was modele analogowe czy cyfrowe. Pierwsze z nich, jak na przykład Fujifilm Instax Mini 90 Neo Classic, nie posiadają ekranów, które gwarantują podgląd wykonywanego zdjęcia. Oczywiście dysponują one funkcjami ułatwiającymi przechwytywanie światła, jednak przy ich użyciu nigdy nie wiadomo, czy zdjęcie będzie dobrej jakości. Z drugiej strony, są to urządzenia w pełni oldskulowe.

Cyfrowe aparaty natychmiastowe w swojej ofercie posiada Polaroid (np. model SNAP). Wyglądem przypominają one standardowe urządzenia kompaktowe, z wbudowanym. Pozwalają one zarówno na robienie zdjęć błyskawicznych, jak i na zapisywanie ich w formie cyfrowej.

Niezależnie od wybranego modelu, uwagę należy zwrócić na wszystkie funkcje i tryby pozwalające dostosować jakość wykonywanej fotografii. Spośród tych opcji wymienić można między innymi:

  • tryby naświetlania,
  • tematy zdjęć – impreza, w pomieszczeniach, na zewnątrz, z ograniczoną ilością światła, portret etc.,
  • lampa błyskowa,
  • ustawienia balansu bieli i ostrości,
  • błysk dopełniający.

Oczywiście musimy pamiętać również o parametrach typowych dla tego typu urządzeń, a więc o rozdzielczości i wymiarach drukowanych, pojemności schowka na papier fotograficzny czy też szybkość druku.

Ile kosztują aparaty natychmiastowe?

W porównaniu do zaawansowanych modeli cyfrowych, ich cena nie jest specjalnie wygórowana. Najtańsze z nich zakupimy już za około 300 złotych. Jeśli natomiast zależy nam jak najwyższe jakości, a także kilku opcjach dostosowawczych, powinniśmy przygotować się na wydatek od 400 do 800 złotych.

Omówione wyżej aparaty pozwalają niejako wrócić do tego, jak fotografia wyglądała kiedyś. Dzięki nim każde wykonywane zdjęcie ma znaczenie i jest wyjątkowe. Dzięki temu większą uwagę przywiązujemy do tego, co fotografujemy i w jaki sposób to robimy. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto zainteresować się tymi urządzeniami.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

E-sim w smartwachu - jak to działa?

Smartwatche zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko modnym gadżetem, ale i...

Niedziele handlowe 2023 - kiedy można zrobić...

Niedziele handlowe to temat, którym wiele osób jest zainteresowanych, zwłaszcza w...

E-biznes – przykłady firm, które odniosły...

Polski rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Co rusz pojawiają się tu nowi gracze...