Polecamy

Filtr oleju - zastosowanie funkcje i wymiana

Co druga aplikacja jest nielegalna

Komputery

Business Intelligence (BI) - analityka biznesowa

Business Intelligence to pojęcie bardzo szerokie i złożone. W krótkim zdaniu bardzo ciężko przybliżyć całe zagadnienie, ogólnie rzecz ujmując jest to cały schemat gromadzenia informacji i przekształcania ich  w odpowiednia wiedzę, potrzebną do prowadzenia analityki i polityki biznesowej. Wszystko to prowadzi do zwiększenia atrakcyjności produktu sprzedażowego oraz  konkurencyjności firmy na rynku. Do tego celu służy cały szereg odpowiednio przygotowanych aplikacji, systemów, baz gromadzenia informacji, które razem wykorzystywane i stale aktualizowane, są niezastąpione do optymalnego prowadzenie firmy. Jest to proces dostarczający wiedzę, poprzez sondowanie rynku i śledzenie poczynań konsumentów.

Podstawą BI będzie zawsze tworzenie właściwych baz danych, które dają pogląd na ogólny stan rynku. Tworzenie bazy danych jest ściśle związane z systemami informatycznymi zainstalowanymi w przedsiębiorstwie. Odpowiednie systemy IT to struktura działań Business Intelligence, od którego jest uzależniona w wielu dziedzinach. Jednak dzięki pracy systemów gromadzących dane, jest możliwe szybsze i bardziej precyzyjne tworzenie raportów na temat aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa oraz działań konkurencji. W takich przypadkach korzystanie z udogodnień oraz wiedzy jaką daje BI jest wygodniejsze i szybkie.

Business intelligence

Standardowy BI wytwarza raporty działań oraz wylicza nam kluczowe wskaźniki pokazujące rentowność i efektywność firmy. Wskaźniki te, z ang. Key Performance Indicators, ułatwiają tworzenie hipotezy i jej weryfikację w konfrontacji z działaniem przedsiębiorstwa. Są do tego opracowane specjalne programy i różnego rodzaju narzędzia analityczne, modelujące dane potrzebne do stworzenia zarysu baz danych i wyciagnięcie odpowiednich wniosków.
Business Intelligence jest bardzo popularnym narzędziem działania biznesmenów i menadżerów w różnych branżach. BI jest na tyle elastyczny i wolny od standardów, że można dostosować jej narzędzia do działań przedsiębiorstw praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. BI daje menadżerom informacje o aktualnych procesach zachodzących w firmie, które przeznaczone są do przetwarzania informacji na bieżąco dopasowując je do planów na przyszłość. BI posiada także tzw. kokpit menadżerski, który jest bardzo atrakcyjnym narzędziem pokazania wyników, wizualizacji raportów i pokazania rezultatów całej pracy BI.

W BI mamy kilka odmian systemów pomocnych przy prowadzeniu prac związanych z tym procesem. Najczęściej są to systemy:
- systemy wspomagania decyzji (DSS),
- systemy informowania kierownictwa (EIS),
- systemy informacji geograficznej (GIS),
- systemy informacyjne zarządzania  (MIS).
Bussiness Intelligence dostarcza bardzo prostych odpowiedzi, które pomagają w szybkim podjęciu decyzji w kluczowych sprawach związanych z firmą, jednak nie można liczyć na to, że poda nam od razu sposób rozwiązania wszystkich pojawiających się problemów. BI pokazuje aktualna sytuację, jednak sposób postepowania i decyzje w każdym zakresie podejmujemy sami.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...