Polecamy

Skuter elektryczny - czym kierować się przy wyborze?

Ciekawe gadżety do telefonu

Komputery

Pisanie na klawiaturze ukazuje prawdziwe emocje

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że pisanie na klawiaturze odkrywa prawdziwe emocje. Naukowcy z Islamskiego Uniwersytetu Technologicznego w Bangladeszu przeprowadzili całą serię badań, która wykazała, że ze sposobu w jaki sposób ludzie piszą na klawiaturze oraz jakie słowa wybierają można odczytać ich emocje.

Obecnie pracują oni nad przygotowaniem specjalnego algorytmu oraz opartej na nim aplikacji, które mogłyby w przyszłości zostać wykorzystywane przy różnego rodzaju sesjach terapeutycznych czy konsultacjach medycznych prowadzonych przy pomocy Internetu. Dzięki temu rozwiązaniu psychiatrzy i psycholodzy mogliby poznać emocje swoich pacjentów bez potrzeby ich opisywania i co więcej -zdalnie, bez konieczności fizycznego kontaktu.

W eksperymencie wzięło udział 25 osób w wieku 15-40 lat. Przedstawiono im dwie sceny z filmu "Alicja w Krainie Czarów". Później ich zadaniem było określenie emocji jakie towarzyszyły im podczas opisywania obejrzanych scen przy pomocy klawiatury (komputera).

Pisanie na klawiaturze

Były to strach, radość, złość, smutek, wstyd, obrzydzenie, poczucie winy, zmęczenie, a także stan neutralny. Kolejna faza eksperymentu polegała na napisaniu na klawiaturze oraz przeglądaniu stron internetowych. Program cały czas monitorował wykonywane przez ochotników czynności. Naukowcy co 30 minut prosili ich natomiast o określenie swojego stanu emocjonalnego.

  Na podstawie zebranych w ten sposób danych, a więc tego jakich klawiszy ochotnicy używali oraz jak długo je naciskali, wyodrębniono aż 19 cech uderzeń klawiszy w odstępach czasu o długości 5 sekund. Posłużyło to do budowy bazy słów i zdań, na podstawie których można określić stan emocjonalny osoby piszącej na klawiaturze, Dokładniej jest to aż 7 emocji, które nią w danej chwili targają.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...