Pisanie na klawiaturze ukazuje prawdziwe emocje
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że pisanie na klawiaturze odkrywa prawdziwe emocje. Naukowcy z Islamskiego Uniwersytetu Technologicznego w Bangladeszu przeprowadzili całą serię badań, która wykazała, że ze sposobu w jaki sposób ludzie piszą na klawiaturze oraz jakie słowa wybierają można odczytać ich emocje.
Obecnie pracują oni nad przygotowaniem specjalnego algorytmu oraz opartej na nim aplikacji, które mogłyby w przyszłości zostać wykorzystywane przy różnego rodzaju sesjach terapeutycznych czy konsultacjach medycznych prowadzonych przy pomocy Internetu. Dzięki temu rozwiązaniu psychiatrzy i psycholodzy mogliby poznać emocje swoich pacjentów bez potrzeby ich opisywania i co więcej -zdalnie, bez konieczności fizycznego kontaktu.
W eksperymencie wzięło udział 25 osób w wieku 15-40 lat. Przedstawiono im dwie sceny z filmu "Alicja w Krainie Czarów". Później ich zadaniem było określenie emocji jakie towarzyszyły im podczas opisywania obejrzanych scen przy pomocy klawiatury (komputera).
Były to strach, radość, złość, smutek, wstyd, obrzydzenie, poczucie winy, zmęczenie, a także stan neutralny. Kolejna faza eksperymentu polegała na napisaniu na klawiaturze oraz przeglądaniu stron internetowych. Program cały czas monitorował wykonywane przez ochotników czynności. Naukowcy co 30 minut prosili ich natomiast o określenie swojego stanu emocjonalnego.
Na podstawie zebranych w ten sposób danych, a więc tego jakich klawiszy ochotnicy używali oraz jak długo je naciskali, wyodrębniono aż 19 cech uderzeń klawiszy w odstępach czasu o długości 5 sekund. Posłużyło to do budowy bazy słów i zdań, na podstawie których można określić stan emocjonalny osoby piszącej na klawiaturze, Dokładniej jest to aż 7 emocji, które nią w danej chwili targają.
Zobacz

Jaki laptop wybrać?
Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy
fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...
Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...
Komentarze (0)