Polecamy

Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni i obraz do kuchni?

Samsung Galaxy A54 5G nadchodzi - warto sięgnąć po ten model...

Ciekawostki

Czułość ISO w aparatach

Uzyskanie dobrych efektów w naświetlaniu zdjęć nie jest prostym zadaniem – nierzadko trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu i wysiłku, aby móc opanować takie właśnie umiejętności. Do osiągnięcia czegoś takiego konieczne jest również umiejętność ustawiania czułości aparatu na odpowiednim poziomie.

ISO jest wartościową opisującą czułość na światło matrycy lub filmu w danym aparacie. W większości przypadków mieści się ona w zakresie od 50 do 1600, ale spotkamy się z aparatami o jeszcze wyższej czułości. Niższa wartość ISO oznacza niższą czułość aparatu. Skrót ISO powstał w międzynarodowej organizacji zajmującej się ustalaniem standardów – International Organization for Standarization.

W przypadku małej czułości możemy oczekiwać lepszej jakości zdjęć oraz oddawanie kolorów. Z takich aparatów korzysta się zwykle w dobrych warunkach, przy odpowiednim świetle. W słoneczny dzień lepiej jest ustawić stosunkowo niską wartość ISO, na przykład w okolach 100. Wyższe ISO sprawdza się dobrze w przypadku pochmurnych dni, kiedy nie dysponujemy tak dużą ilością słońca.

Ustawiając wysoką wartość ISO należy liczyć się z występowaniem tak zwanego cyfrowego ziarna – wystarczy zapoznać się tylko ze zdjęciami wykonanymi w taki właśnie sposób, aby zrozumieć. Duża czułość bardzo często prowadzi do spadku nasycenia kolorów oraz kontrastu; znacznie zacierają się również detale.

Czułość aparatu

Coś takiego sprawia, że wielu fotografów znacznie zniechęca się do ustawiania czułości na wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że w żadnym wypadku nie powinniśmy ustawiać wysokiej wartości ISO. Sprawdza się ona przy kiepskich warunkach pogodowych, kiedy dysponujemy niezbyt dobrym światłem.

Duża czułość pozwala również na "zamrożenie" na zdjęciu szybko poruszającego się obiektu, co jest bardzo ważne dla fotografów sportowych. Jeśli odpowiednio naświetlimy zdjęcie, to szumy przy wysokiej czułości nie będą dla nas żadnym problemem. Do matrycy powinna dochodzić odpowiednia ilość światła – wymienione wyżej mankamenty powstają wyłącznie z niewłaściwego oświetlenia.

W niektórych rodzajach fotografii kluczową rolę odgrywają elementy takie jak odpowiednio dobrana kompozycja czy też uwiecznienie jednego, wyjątkowego momentu – wówczas jakość nie liczy się aż tak bardzo. Czasami dobrym pomysłem jest zmienienie zdjęcia na czarno-białe.

Co więcej, mocne szumy w niektórych przypadkach tworzą naprawdę ciekawy efekt. Powstawanie takich szumów jest praktycznie nieuniknione w przypadku starszych aparatów. Te lepsze, nowoczesne modele dysponują już specjalnymi matrycami które skutecznie eliminują ten problem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

E-sim w smartwachu - jak to działa?

Smartwatche zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko modnym gadżetem, ale i...

Niedziele handlowe 2023 - kiedy można zrobić...

Niedziele handlowe to temat, którym wiele osób jest zainteresowanych, zwłaszcza w...

E-biznes – przykłady firm, które odniosły...

Polski rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Co rusz pojawiają się tu nowi gracze...