Polecamy

Uniwersalne szamba betonowe

1,7 mld tzw. złych reklam zostało usuniętych przez Google

Inne

Dlaczego warto wykorzystywać kotły centralnego ogrzewania na pellet?

Masz już dosyć sadzy wydostającej się z tradycyjnego pieca węglowego? Chcesz przyczynić się do poprawy stanu powietrza w Polsce i zdecydować się na ogrzewanie mieszkania w sposób ekologiczny? Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na gazowe ogrzewanie, wtedy świetną alternatywą może okazać się kocioł centralnego ogrzewania na pellet drzewny.

Czym jest pellet?

Pellet to biomasa powstała w wyniku prasowania opiłków, trocin, gałęzi etc. pod wysoką temperaturą. W efekcie powstają skondensowane granulki, które zajmują stosunkowo niewiele miejsca w kotłowni. Pellet drzewny powstaje z surowców odnawialnych, dlatego ogrzewanie budynków za jego pomocą sprzyja ochronie środowiska. W tym przypadku spalanie jest bardziej ekologiczne w porównaniu do rozpalania zwykłym drewnem, ponieważ pellet gromadzi znacznie mniej wilgoci? 

Dlaczego warto korzystać z kotła na pellet? 

Kotły centralnego ogrzewania na pellet drzewny to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, lecz także zapewniające wysoki stopień komfortu. W przypadku nowoczesnych urządzeń grzewczych tego typu proces rozpalania i utrzymywania ciepła jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Jest to zasługą zastosowania automatycznego podajnika, zbiornika na pellet oraz elektrycznej grzałki. Pracą kotła można sterować za pomocą elektronicznego interfejsu. Wysokiej jakości piece na pellet posiadają stalową obudowę, co nadaje im wysoką trwałość oraz estetyczny design. 

Spalanie w piecu wreszcie może być całkowicie czyste i wydajne 

Podczas spalania pelletu drzewnego z pieca nie wydostaje się na zewnątrz sadza, a popiół wytwarza się znacznie wolniej w porównaniu do palenia w piecu na węgiel. Dzięki temu przebywanie w kotłowni nie musi wiązać się z narażeniem na pobrudzenie ciała czy ubrań. Unikamy także wdychania szkodliwego pyłu, a w konsekwencji zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego. Kondensacyjne kotły na pellet posiadają również automatycznie czyszczący się palnik oraz wymiennik, co pozwala zaoszczędzić swój cenny czas. Najwyższej klasy modele są poza tym wyposażone w nowoczesną sondę, która zapewnia zachowanie ponadprzeciętnych osiągów kotła. Na rynku możemy znaleźć kotły posiadające podajniki nawet do 400 litrów. Kotły na pellet najnowszej generacji same się rozpalają i wygaszają, a nam pozostaje cieszyć się przyjemnym ciepłem w pomieszczeniach.  

Do zalet kotłów na pellet drzewny można zaliczyć również funkcję automatycznego dostosowania jego mocy, dzięki czemu pracują one zdecydowanie wydajniej. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Sumaryczne koszty ogrzewania będą w konsekwencji zdecydowanie niższe w porównaniu do stosowania grzejników elektrycznych, a porównywalne do używania pieca na ekogroszek. 

Kotły centralnego ogrzewania na pellet to zatem warta uwagi propozycja dla wszystkich osób o dużej świadomości ekologicznej. Warto postawić na ich wykorzystanie, jeżeli zależy nam na czystym powietrzu i racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych. Rozpalanie w kotle na pellet jest czyste, proste, komfortowe i wydajne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...

Kompendium informacji o Powerbankach

Zapewne doświadczyłeś najgorszego koszmaru XXI wieku, jeśli jesteś właścicielem smartfona...