Polecamy

Uniwersalne szamba betonowe

Etui na Samsung J3 ( 2016 ) - jakie wybrać?

Inne

Szukasz oszczędnego ogrzewania? Sprawdź, jak działa grzejnik konwektorowy

Grzejniki konwektorowe są lekkie, kompaktowe, zazwyczaj przenośne, a jednocześnie nadają się do ogrzania dużego pokoju lub domku letniskowego. Takie urządzenia to większe, cichsze i wygodniejsze odpowiedniki popularnych dawniej farelek. Co jeszcze warto wiedzieć o grzejnikach konwektorowych? Jakie są ich zalety i w jaki sposób je wykorzystywać w dobie wysokich rachunków za gaz i braku węgla na rynku?

Czym jest grzejnik konwektorowy?

Grzejnik konwektorowy, zwany inaczej konwekcyjnym, jest prostym urządzeniem wykorzystywanym do ogrzewania pomieszczeń bez stałego głównego źródła ciepła lub takich, w których główne źródło ciepła jest niewydajne, bądź uległo awarii. 

Wyglądem grzejnik konwektorowy przypomina przenośny kaloryfer. Działa na zasadzie konwekcji: bezpośrednio ogrzewa zimne powietrze za pomocą grzałki elektrycznej, a to ogrzane naturalnie unosi się do góry i wydostaje do pomieszczenia. Niektóre warianty tych urządzeń wyposażone są dodatkowo w cichy wentylator, który jest w stanie przyspieszyć tempo rozchodzenia się ciepła po pokoju. 

Jakie są zalety grzejników konwektorowych?

Wśród głównych cech grzejników konwektorowych można wymienić:

  • łatwą obsługę – urządzenie wystarczy podłączyć do gniazdka, nie ma konieczności użycia centralnego ogrzewania czy pieca węglowego,
  • mobilność,
  • niską cenę – najbardziej podstawowe modele kosztują poniżej 100 zł,
  • szybkie nagrzewanie pomieszczeń.

Dużym atutem jest też działanie termoregulatorów montowanych w grzejnikach konwektorowych. Dzięki nim grzejnik wyłącza się wtedy, kiedy jest ciepło. Ze względu na szybkie nagrzewanie pomieszczenia nie musi działać cały czas, można go więc włączyć dopiero po powrocie z pracy do domu. Urządzenie jest więc ekonomiczne, a przy tym bezpieczne. Nie przegrzeje się, ponieważ samoczynnie wyłącza się po przekroczeniu ustalonej temperatury w pokoju. Nie jest też wypełnione wodą ani olejem, dlatego nie pęknie i gorąca ciecz nie wyleje się na pomieszczenie. 

W jaki sposób wybrać grzejnik konwektorowy?

Poszczególne modele grzejników konwektorowych nie różnią się od siebie w znaczącym stopniu, ponieważ wszystkie mają bardzo prostą konstrukcję. Najważniejszy element, na który należy zwrócić uwagę, to moc podawana w watach. Ten parametr informuje o czasie nagrzewania danego pomieszczenia i wydajności grzejnika. Urządzenie musi zostać dobrane pod kątem metrażu wnętrza. Modele o mocy 2000 W są w stanie ogrzać 20-metrowe pomieszczenie. Niektóre urządzenia posiadają też regulowaną moc, co pozwala dostosować ich pracę do konkretnego miejsca. 

Poszczególne warianty różnią się od siebie sposobem montażu. Mogą być przenośne bądź mocowane do ściany. 

 

Jak korzystać z grzejnika konwektorowego?

Urządzenie jest przeznaczone do szybkiego dogrzewania pomieszczeń. Nadaje się do użytku w łazienkach, domkach letniskowych (szczególnie w trakcie sezonu wiosennego, jesienno-zimowego i podczas zimnych wieczorów) oraz w starych domach, w których przegrody nie są dostatecznie ocieplone lub okna i drzwi zostały w nieprawidłowy sposób zaizolowane termicznie. Można nimi ogrzewać biura w godzinach pracy. Z tego rozwiązania korzystają także hotelarze czy właściciele pensjonatów, którzy sporadycznie wynajmują pokoje jesienią i zimą i chcą zapewnić komfort termiczny swoim gościom. 

Grzejnik konwektorowy a fotowoltaika

Obecnie coraz większą popularność zdobywają instalacje fotowoltaiczne. To świetny sposób na pozyskiwanie energii. Własna, darmowa energia jest tym bardziej cenna, kiedy okazuje się, że konieczne jest dogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych dodatkowym grzejnikiem elektrycznym, np. konwektorowym. Gospodarstwa domowe wciąż mogą starać się o dofinansowanie montażu fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 4.0. Jednak przystępując do niego, należy mieć na uwadze, że lepiej jest zużywać energię na bieżąco, niż oddawać ją do sieci. Tym bardziej warto połączyć fotowoltaikę z nowoczesnymi grzejnikami zasilanymi nie gazem czy kotłem węglowym, ale właśnie energią elektryczną. 

Na rozwiązanie to zwraca uwagę polski producent urządzeń grzewczych Thermoval. Marka oferuje między innymi bezpieczne i nowoczesne grzejniki konwektorowe (https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-konwektorowe/). W domach zasilanych z paneli fotowoltaicznych nie generują one dodatkowych kosztów, a doskonale dogrzewają pomieszczenia, w których z różnych przyczyn jesienią i zimą spada temperatura poniżej komfortowej.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...