Polecamy

Procesy tłumaczeniowe w komunikacji wewnętrznej

Ile wynosi całkowity koszt chwilówki?

Internet

Kiedy internet trafił do Polski?

W Polsce, szczególnie wśród młodszych pokoleń, dostęp do sieci jest obecnie tak oczywisty jak posiadanie prądu czy bieżącej wody. A przecież jeszcze nie tak dawno nasze życie upływało offline. Pamiętacie jeszcze początki internetu w Polsce?

Choć mogłoby się wydawać, że internet to zdobycz XXI wieku, jego początki sięgają znacznie wcześniej. Koncepcja Paula Barana dla Amerykańskich Sił Zbrojnych, która dała mu początek, powstała w 1962 roku. Już siedem lat później w oparciu o nią stworzono ARPANET. Również w latach 60. narodził się pomysł utworzenia poczty elektronicznej. W tamtym okresie możliwość korzystania z internetu miało jednak wyłącznie wojsko oraz niektóre instytucje naukowe.

Internet dla wszystkich

W 1991 roku dostęp do sieci uzyskały prywatne osoby oraz użytkownicy komercyjni. Ta data uznawana jest za narodziny internetu w Polsce. Pierwsze próby były jednak podejmowane już kilka lat wcześniej. Wiosną 1987 roku po raz pierwszy na terenie naszego kraju połączono się z internetem, a konkretnie z Fidonetem - największą dostępną wówczas amatorską siecią komputerową. W sierpniu 1991 roku liczba użytkowników internetu w Polsce przekroczyła 2000. W 2019 roku według PBI wynosi ona 28,6 mln!

Kto ma dostęp do modemu, ten ma internet

Kto pamięta początki internetu w Polsce, ten pamięta również horrendalne koszty, jakie wiązały się z dostępem do sieci. To one przede wszystkim hamowały popularyzację internetu w pierwszej połowie lat 90. Sytuację zmieniło dopiero uruchomienie w 1996 roku numeru telefonicznego, pozwalającego na połączenie z siecią. Tym sposobem abonenci Telekomunikacji Polskiej posiadający komputer z modemem mogli w łatwy sposób korzystać z internetu. Oczywiście inni domownicy nie mogli w tym czasie rozmawiać przez telefon, każda minuta kosztowała, a szybkość połączenia nie była zawrotna, więc o wielogodzinnym surfowaniu po sieci czy graniu online nie mogło być mowy. Jeśli już, to tylko do pierwszego rachunku telefonicznego.

Jednak od tego momentu liczba internautów w Polsce zaczęła szybko rosnąć, a jakość połączenia i jego ceny stawały się coraz bardziej atrakcyjne. Internet, jaki znamy dzisiaj, zaczął kształtować się gdy w 2005 roku w Polsce pojawił się Google, w 2007 roku uruchomiono polską wersję językową YouTube’a, a rok później Facebooka.

Więcej informacji o historii internetu znajdziesz na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/5-krokow-milowych-w-historii-internetu/

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Co to jest viewability?

Sprawdzanie efektywności reklam jest tak samo stare, jak one same. Media w formie tradycyjnej, jak...

SEO lokalne, czyli jak uwolnić potencjał...

Pozycjonowanie lokalne przynosi wiele korzyści przede wszystkim dla branży usługowej, ale w...

Tworzenie stron internetowych - o czym warto...

Obecnie wiele przedsiębiorstw posiada własną stronę internetową, na której...