Polecamy

Filtr oleju - zastosowanie funkcje i wymiana

Jakie właściwości powinny mieć opony dostawcze?

Inne

Konfiguracja sieci bezprzewodowej

Jeszcze wcale nie tak dawno temu podłączenie wielu urządzeń do internetu w jednym mieszkaniu czy domu wymagało zastosowania odpowiedniego sprzętu i połączenia kablowego. Było to problematyczne, szczególnie jeśli kable należało poprowadzić do kilku pomieszczeń. Obecnie standardem jest sieć bezprzewodowa, dzięki której bez kabli korzystamy z internetu na telewizorze, laptopie, smartfonie, ale też i na innych urządzeniach.

Własna sieć bezprzewodowa – od czego zacząć?

Tworząc własną sieć bezprzewodową, w pewnym sensie dzielimy nasze łącze pomiędzy użytkowników, zatem jej stworzenie wymaga najpierw dostępu do łącza internetowego. Nie musi to być oczywiście łącze stałe, gdyż podzielić się możemy również internetem, z którego korzystamy na naszym smartfonie. Mowa oczywiście o pakietach u operatora komórkowego. Jednak to nie będzie najlepszy pomysł, jeśli zależy nam na szybkim połączeniu, a tym bardziej na rozrywkach, które mogą być obciążające dla naszego łącza. Pamiętajmy również, że pakiet danych 2 GB możemy wykorzystać podczas godzinnego oglądania filmu w jakości HD.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem służącym stworzeniu własnej sieci bezprzewodowej jest szybkie łącze stałe. Można do tego wykorzystać np. internet światłowodowy UPC. W ten sposób możemy zyskać dostęp do łącza z prędkością pobierania danych do 250 Mb/s. Takie parametry są już wystarczające pod kilku użytkowników, którzy będą mocno obciążać łącze. Co istotne, w tym przypadku faktycznie mowa o internecie bez limitu danych. Opierając się na takim łączu, możemy już stworzyć sieć bezprzewodową.

Sieć bezprzewodowa z routerem lub bez

Sieć bezprzewodową możemy stworzyć z pomocą routera lub bez niego. Wystarczą tak naprawdę funkcje wbudowane w system operacyjny, które są dostępne np. już w Windows 7, lecz wymaga to nieco większej wiedzy niż stworzenie sieci z pomocą oprogramowania dołączonego do routera. Na wstępie musimy wiedzieć, jakiego routera potrzebujemy, co jest zależne od technologii dostępu do sieci. Możemy wykorzystywać:

 • 3G/LTE,
 • ADSL,
 • VDSL,
 • xDSL.

Z technologią ADSL i VDSL mamy do czynienia wtedy, gdy internet jest do nas dostarczany za pomocą kabla telefonicznego. Jeśli chodzi o 3G/LTE, to jest to technologia bezprzewodowa, w której wykorzystujemy łącze operatora komórkowego. W tym przypadku router mobilny musi mieć model na kartę SIM, ewentualnie dawać opcję podłączenia zewnętrznego modemu. Ostatnia z wymienionych, technologia xDSL dotyczy połączenia kablem Ethernet. Sprzedawca w sklepie na pewno zada nam pytanie o to, w jaki sposób korzystamy z sieci. Przedstawi nam wiele ofert w zależności od budżetu. Różnice pomiędzy routerami będą tkwić w:

 • wspieranych standardach i szybkości,
 • liczbie oraz jakości anten,
 • podzespołach,
 • możliwościach konfiguracyjnych.

Konfiguracja sieci bezprzewodowej

Cały proces konfiguracji sieci bezprzewodowej zależy od modelu routera, ale w każdym przypadku otrzymamy płytę wraz z instrukcją, która poprowadzi nas krok po kroku po instalacji. Poniżej przedstawiamy jednak kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa korzystania.

 • Wybierzmy protokół WPA2 Personal z szyfrowaniem AES – optymalny pod użytkowników domowych.
 • Już przy pierwszym logowaniu do routera koniecznie zmieńmy hasło administratora. Pozostawienie hasła domyślnego naraża nas na potencjalny atak.
 • Zmieniajmy wszystkie standardowe hasła – szczególnie te, które widnieją na naklejce na routerze.
 • Wyłączenie funkcji WPS – funkcja ta pozwala na łatwe podłączenie do sieci z pomocą kodu PIN. Jednak ma ona wiele luk i najlepiej ją wyłączyć.
 • Aktualizacja oprogramowania – jeśli tylko dostępne są aktualizacje oprogramowania naszego routera, to koniecznie je zainstalujmy. Zazwyczaj aktualizacje eliminują wykryte luki.

Sieć bezprzewodowa – prostota wymagająca uwagi

Producenci routerów dopasowali swoje oprogramowanie i sprzęt na tyle, aby niezaawansowany użytkownik komputera poradził sobie ze stworzeniem lub konfiguracją sieci. Musimy jednak przy tym wszystkim pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa korzystania z usługi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Moduły ledowe - uniwersalne rozwiązanie na...

Oferowane przez nas moduły ledowe to nowoczesne oświetlenie służące do podświetlania...

Na co zwrócić uwagę wybierając suknie ślubne?

Wybranie eleganckiej sukni ślubnej wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło...

Krówki ze zdjęciem

​ Jest naprawdę bardzo wiele okazji, podczas których dajemy prezenty naszym gościom. Jest...