Polecamy

Rośnie zainteresowanie zabytkowymi samochodami. Zyskują one na...

Największe grzechy kierowców i pieszych

Inne

Jak wybrać klatkę dla chomika i królika?

Domowe króliki i chomiki szybko stają się ulubieńcami dzieci, choć dorośli też często za nimi przepadają. Żeby jednak czuły się u nas dobrze, musimy zadbać o to, aby żyły w odpowiednich warunkach.

Niezwykle ważny wydaje się być więc dobór klatki. Jej rozmiar, konstrukcja, a także sposób wykonania muszą odpowiadać potrzebom tych małych zwierzątek. Wszystko to sprawia, że zakup konkretnego produktu nie może przebiegać bez zastanowienia. Żeby Wam to jakoś ułatwić, postanowiliśmy pokrótce opisać najważniejsze cechy dobrej klatki zarówno dla chomika, jak i dla królika.

Klatka dla chomika

To, że są to zwierzęta małych rozmiarów wcale nie oznacza, że mogą one „gnieździć się” na małej przestrzeni. Wręcz przeciwnie – bardzo często potrzebują one sporego obszaru, na którym mogą nie tylko oddawać się codziennym, aktywnościom, ale również odpoczywać i jeść.

Duża powierzchnia podstawy jest również istotna z innego powodu. Pamiętać należy, że chomiki to zwierzęta naziemne, które na okrągło drążą tunele. Doskonale widać to po ich zachowaniu, gdy klatkę wypełnimy trocinami. Jeżeli więc zdecydujemy się na produkt zbyt mały, nasze zwierzątko nie będzie w stanie funkcjonować w sposób naturalny. Nie można zapomnieć również o dodatkowym miejscu na wszelkie zabawki i gadżety, takie jak chociażby kołowrotek.

A co z wysokością?

Odpowiedniej jakości klatka musi być odpowiednio szeroka i długa, jednak nie powinna być zbyt wysoka. Dlaczego? Ponieważ chomiki mają zwyczaj wspinać się po szczebelkach klatki. Jeśli więc wyszłyby zbyt wysoko, ewentualny upadek mógłby się dla nich skończyć źle.

Mimo wszystko, warto decydować się na klatki, w których będziemy w stanie umieścić dodatkową platformę ze zjeżdżalnią.

Co umieścić w klatce dla chomika?

Sama konstrukcja to jedno, warto jeszcze zadbać o jej odpowiednie wyposażenie, dzięki którym nasz chomik będzie mógł oddawać się typowym dla siebie aktywnością. Co więc powinno znaleźć się w klatce?

 • Kołowrotek – element niezbędny, który zapewni naszemu małemu pupilowi odpowiednią dawkę ruchu. Warto zadbać o to, aby jego wielkość była dostosowana do rozmiaru gryzonia. Zbyt mały kołowrotek nie będzie zbyt korzystny dla jego kręgosłupa.
 • Domek – chomik będzie się w nim chował i zakopywał.
 • Poidło – dzięki niemu zwierzę będzie miało łatwy dostęp do wody.
 • Miska na karmę – nie jest wymagana, ponieważ chomiki lubią grzebać w ściółce w poszukiwaniu jedzenia.
 • Toaletka – specjalna kuweta, dzięki któremu czyszczenie klatki stanie się o wiele łatwiejsze.
 • Zabawki – spośród nich wymienić można chociażby tunele, baseny, mostki, schodki, huśtawki, piłki wiklinowe, rolki i wiele innych.

Klatka dla królika

Skoro załatwiliśmy już sprawę klatki dla chomika, pora zastanowić się, jakie lokum zakupić dla królika. W tym przypadku mamy bardzo dużo możliwości do wyboru.

Musimy oczywiście pamiętać, że króliki potrzebują większej przestrzeni niż chomiki, nawet gatunki miniaturowe. Jeżeli postawimy na klatkę tradycyjną, nie zapomnijmy o sprawdzeniu, czy jest ona na tyle duża, aby nasze zwierzątko mogło nie tylko w nim spać, ale również swobodnie się poruszać.

Co ważne króliki nie muszą przez cały czas przebywać w domu. Równie dobrze możemy zakupić klatkę montowaną na zewnątrz. Jest to specjalna siatka ochronna z dachem, który uniemożliwia ucieczkę królikom. Co najważniejsze, jest ona przenośna i całkiem sporych rozmiarów, dzięki czemu pełni ona funkcje wybiegu.

W sklepie dostępna jest również klatka z izolacją. Jej konstrukcję przypomina pełnoprawny domek. Wykonana jest bowiem z drewna, natomiast dach pokryty został filcem z wełny mineralnej, dzięki czemu doskonale chroni wnętrze przed wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Dostępne są także modele dwupiętrowe. Oczywiście w każdym przypadku powinniśmy przeanalizować przede wszystkim wymiary klatek, tak aby zagwarantowały one odpowiednią swobodę poruszania się naszych pupili.

Podobnie jak w przypadku klatki dla chomika, warto zastanowić się nad zakupem różnego rodzaju akcesoriów, które nie tylko zwiększą komfort przebywania w klatce, ale również zagwarantują sporo okazji do zabawy.

Podstawowym elementem wydaje się być oddzielne miejsce do spania, paśnik na jedzenie oraz poidełko. W klatce zamontować możemy również toaletę. Jeżeli chodzi natomiast o różnego rodzaju zabawki, zakupić można między innymi:

 • domki – mowa o specjalnych modelach dostosowanych do królików,
 • tunele,
 • mostki,
 • piłki,
 • hamaki,
 • elementy wiklinowe.

Podczas zakupu klatki, niezależnie czy dla królika czy dla chomika, warto zwrócić uwagę na to, czy umożliwia ona swobodne czyszczenie wnętrza, na przykład poprzez zdjęcie dachu. Zdecydowanie ułatwi nam to zadanie.

Decydując się na tak małe zwierzęta, należy dołożyć wszelkich starań, aby warunki, w których żyją były odpowiednie. Klatka wydaje się być więc produktem najważniejszym. Na szczęście, na rynku znaleźć można mnóstwo zróżnicowanych modeli, które uzupełnimy ciekawymi akcesoriami.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...

Kompendium informacji o Powerbankach

Zapewne doświadczyłeś najgorszego koszmaru XXI wieku, jeśli jesteś właścicielem smartfona...