Polecamy

Grudzień 2016 - najpopularniejsze aplikacje mobilne w Polsce

How to track your phone - Instructions for Android or iphone

Inne

Technik informatyk – perspektywy pracy w zawodzie

Czym zajmuje się technik informatyk? Co należy do jego typowych zadań zawodowych? Jakie wykształcenie musi zdobyć osoba chcąca wykonywać ten zawód? Jakie ma perspektywy pracy? Czy warto kształcić się w tym kierunku?

Branża informatyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się. W związku z tym zapotrzebowanie na informatyków stale rośnie. Jako, że obecnie praktycznie każda firma i każdy urząd są skomputeryzowane, a więc ich działanie jest uzależnione od sprzętu komputerowego i sieci informatycznych, to technicy informatycy nie muszą martwić się o zatrudnienie.

Czym zajmuje się technik informatyk?

Zawód informatyka zyskuje coraz większe znaczenie w związku z upowszechnieniem się korzystania z systemów informatycznych, których używa się w praktycznie każdej branży. To spowodowało, że pojawiły się liczne specjalizacje, takie jak: programowanie, administrowanie sieciami komputerowymi, projektowanie stron internetowych i wiele innych.

Technik informatyk zajmuje się gromadzeniem, przekazywaniem i przetwarzaniem informacji. Do jego typowych zadań zalicza się m.in.: testowanie i diagnozowanie sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, montaż, naprawę i konserwację sprzętu, konfigurację stanowisk komputerowych, rozbudowę zestawu komputerowego, tworzenie aplikacji i programów, projektowanie systemów baz danych i administrowanie nimi, konfigurację sieci komputerowych i administrowanie nimi, cyfrowe przetwarzanie obrazu i dźwięku, tworzenie stron internetowych.

Jakie wykształcenie musi zdobyć osoba chcąca wykonywać ten zawód?

Tytuł technika informatyka jest nadawany absolwentom policealnych kursów zawodowych i szkół średnich technicznych.

Kurs trwa 2 lata i kończy się zdaniem zewnętrznego egzaminu zawodowego organizowanego w szkole przez OKE. Absolwent uzyskuje świadectwo MEN. Egzamin taki obejmuje kwalifikacje E.12 (montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych), E.13 (projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie nimi) i E.14 (tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami). Po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji E.15 (uruchamianie oraz utrzymanie terminali i przyłączy abonenckich) oraz E.16 (montaż i eksploatacja sieci rozległych) może uzyskać tytuł technika teleinformatyka.

Po ukończonym kursie technik informatyk potrafi m.in.: posługiwać się systemami operacyjnymi, zaprojektować i wykonać małą sieć komputerową, pracować w różnych strukturach sieci komputerowych, korzystać z języków programowania, posługiwać się językiem obsługi baz danych, w tym SQL, konfigurować urządzenia sieciowe, obsługiwać oprogramowanie użytkowe, konfigurować sprzęt i oprogramowanie, obsługiwać urządzenia peryferyjne.

Więcej na temat kursu technika informatyka można przeczytać tu: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-informatyk.

Na pewno jest to zawód dla pasjonatów, ponieważ wymaga ciągłego treningu i dokształcania, gdyż w dziedzinie, jaką jest informatyka bardzo często pojawiają się innowacje. Osoby chcące poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie mogą brać udział w szkoleniach i kursach dokształcających, a także ukończyć uczelnię wyższą.

Jakie są perspektywy pracy w zawodzie technika informatyka?

Po ukończeniu edukacji informatyk może znaleźć pracę w: działach informatycznych wielu firm, agencjach reklamowych, firmach z sektora IT, start-upach, firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, sklepach komputerowych, serwisach komputerowych, wydawnictwach, drukarniach, studiach graficznych i dźwiękowych, studiach telewizyjnych i filmowych. Mogą także prowadzić własną działalność i świadczyć usługi doradcze. Możliwości są duże i na pewno większe niż w innych zawodach.

Zarobki informatyka są uzależnione od umiejętności i stażu pracy. Średnio osoby wykonujące ten zawód zarabiają ok. 3500-4000 zł. Oczywiście początkujący informatycy bez doświadczenia zarabiają dużo mniej. Z kolei doświadczeni programiści są jednymi z najlepiej opłacanych pracowników nie tylko na rodzimym rynku pracy, ale także na całym świecie.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...

Kompendium informacji o Powerbankach

Zapewne doświadczyłeś najgorszego koszmaru XXI wieku, jeśli jesteś właścicielem smartfona...