Polecamy

Upał groźny dla komputerów i tabletów

Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach – marzec -...

Inne

Budujemy nowy dom

Jeśli cały czas zastanawiasz się, czy odpowiednio trwały i stabilny fundament jest ważny, przypomnij sobie osławioną Włoską krzywą wieżę w Pizie. Cała budowa trwała 177 lat, mimo to nie udało się powstrzymać przechyłu wierzy. Zawiedli ówcześni geodeci.

Geotechnika zajmuje się właściwym i bezpiecznym osadzeniem budynku, czyli bada podłoże na jakim ma rozpocząć się budowa. Więc jeśli budujesz dom czy masz w planach kupienie działki, dobrze jest wezwać geotechnika. Dobry specjalista, rzetelnie przebada ziemię co w szerszej perspektywie ograniczy straty inwestycyjne. Do podstawowych badań geotechnicznych zalicza się, pobranie próbek gruntu, poprzez małe odwierty wprowadzanie sąd i badania płytą vss. Płyta służy do mierzenia wytrzymałości i gęstości wierzchniej części podłoża. Diagnostyka nie trwa długo i nie jest przesadnie kosztowna a na pewno opłacalna. Specjalistyczna wiedza na temat ziemi w którą zamierzasz inwestować, może okazać się bezcenna. Poziom wód gruntowych, gęstość i ogólny stan ziemi czy obecność gruntów organicznych, jest niezwykle przydatna, jeśli inwestycja ma przynosić zyski, a nie straty. Zatrudniając doświadczonego geotechnika możesz liczyć na pomoc i radę przy fundamentach.

Właściwe fundamentowanie też wymaga znajomości tematu. Wymagana jest wiedza na temat mechaniki gruntów, geologi inżynierskiej czy mechaniki budowli. Dobry projekt powinien zawierać wszystkie te informacje, dzięki czemu można będzie określić w jakim stopniu budynek będzie obciążał fundament i jaka jest nośność gruntu. Nie każdy inwestuje w geotechnika, więc często okazuje się, że grunt jest znacznie gorszy niż się spodziewano. W takim wypadku fundamentowanie rozpocznie się dopiero po odpowiednim przystosowaniu gruntu. Najczęściej przeprojektowuje się budowy na gruntach nasypowych, torfowiskach czy starych wysypiskach śmieci.

Najbardziej typowe fundamentowanie przebiega dwuetapowo, czyli stawianie ław i ścian fundamentowych. Ławy rozkładają obciążenie budowli na większą powierzchnię więc raz przyjęta wysokość i szerokość nie może być dowolnie zmieniana. Najbardziej typowe są ławy betonowe, wylewane bezpośrednio na grunt ze zbrojeniem podłużnym w postaci czterech prętów. Przy bardzo niekorzystnych warunkach, używa się żelbetony ze zbrojeniami poprzecznymi. Fundamentowanie żelbetonem nie jest praktykowane przy lżejszych budowlach na przykład z drewna, nie stosuje się też ław betonowych. Tak lekka konstrukcja może stanąć bezpośrednio na gruncie.

Ściany fundamentowe muszą być dostosowane do ścian nadziemnych. Mogą być jednorodne lub warstwowe (ocieplane). Najczęściej stosowanym sposobem wykonania ścian jest stawianie murowanych bloczków. Bloczki muruje się na zaprawie cementowej, bardzo dokładnie wypełniając spoiny. Wygodnym i szybkim sposobem na fundamentowanie są też pustaki zasypowe, dodatkowo ułatwiają ocieplanie ścian.

Kładzenie fundamentów nie jest sprawą tak skomplikowaną i na pewno nie jeden pan złota rączka potrafiłby postawić jedną czy drugą ściankę. Badania geotechniczne i rzetelne określenie jakości gruntu - tu potrzebny jest specjalista. 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...