Polecamy

Budownictwo specjalne Twoich marzeń

Hakerzy przejmą autonomiczne samochody?

Inne

Wypalanie plazmowe i tlenowe

Stal jest jedną z najtwardszych oraz najbardziej wytrzymałych materii, z którą mamy na co dzień do czynienia. By móc pociąć przedmioty wykonane z tego materiału, potrzeba sprawdzonej oraz bezpiecznej metody, która da zadowalający efekt. Do cięcia metalowej blachy najbardziej optymalna okaże się metoda plazmowa, tlenowa albo plazmowo-tlenowa.

Wypalanie plazmowe

Cięcie silnie skoncentrowanym plazmowym łukiem elektrycznym, jarzącym się między elektrodą nietopliwą a materiałem, polega na stopieniu materiału i wyrzuceniu go ze szczeliny cięcia, za pomocą skondensowanej energii kinetycznej. Innymi słowy, cięcie metalu za pomocą plazmy to nic innego, jak wytapianie metalu, poprzez podgrzanie go do odpowiedniej temperatury (ponad 960 stopni Celsjusza) oraz usunięciu stopionej struktury, co powoduje jej przerwanie, a w rezultacie podzielenie. Metoda ta jest uważana za wartą zastosowania w codziennej pracy, ponieważ jest szybka, skuteczna oraz nie powoduje na przecinanej powierzchni powstawania krzywizn, które później należy usunąć, szczególnie, gdy zależy nam, by przecięty fragment blachy był gotowy do dalszej obróbki, na przykład spawania, gdzie jakość powierzchni ma duże znaczenie podczas trwałego łączenia. Dopuszczalna grubość blachy, jaka jest możliwa do przecięcia metodą plazmową, to przedział od 6 mm do 40 mm.

Wypalanie tlenowe

System tlenowy był stosowany od lat jako skuteczna opcja podczas cięcia metali miękkich. Inna nazwa, pod którą jest znany, to system gazowy, z racji wykorzystania podczas cięcia gazu, jakim jest tlen.

Wypalanie metodą tlenową może być wykorzystywane do cięcia giętkich blach o grubości do 30 mm. Polega ono na doprowadzeniu blachy do odpowiedniej temperatury za pomocą czynników (również gazów wykazujących silną odporność na wysoką temperaturę) mogących rozgrzać ją do poziomu zapłonu, gdzie następuje proces spalenia tlenków metalu (tu kłania się wiedza z chemii, że stal łączy się podczas reakcji z tlenem). Kiedy tlenki ulegną spaleniu, następuje ich ekstradycja za pomocą silnego strumienia gazu napędzanego wysokim ciśnieniem. Taka metoda cięcia powoduje, że na dolnej krawędzi pojawia się charakterystyczny żwir, natomiast górna krawędź, narażona na największy impet, zarówno wysokiej temperatury jak i działania ciśnienia gazów, lekko się zaokrągla. Bardzo ważne jest, by odpowiednio dobrać proporcje palnego gazu oraz tlenu, ponieważ da to o wiele lepszy końcowy rezultat w postaci nieposzarpanych krawędzi, gotowych do dalszej obróbki. Choć zazwyczaj cięcie blach metodą tlenową odbywa się w osi pionowej, a same krawędzie blach są do siebie prostopadłe, to jest także możliwość cięcia blachy pod kątem, w zależności od zapotrzebowania.

Siła i precyzja połączone w jedno

Metoda plazmowo-tlenowa jest wypadkową dwóch wcześniej omówionych metod cięcia. Daje ona możliwość szybkiego oraz bezpiecznego cięcia stali, łącząc w sobie zalety zarówno metody tlenowej, jak i plazmowej, przy zachowaniu szybkości i staranności wykonania, co z pewnością będzie się liczyć jako efekt końcowy.

Metoda plazmowo-tlenowa poprawia jakość jakość krawędzi oraz generuje możliwość cięcia na większą głębokość, nawet do 45 mm, jednak nie jest ona uniwersalna i może być stosowana tylko do niektórych rodzajów blach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Janus, która to firma świadczy między innymi usługi wypalania plazmowego i tlenowego.

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...