Polecamy

Dlaczego płytki ceramiczne są tak popularne?

Dlaczego warto wykorzystywać kotły centralnego ogrzewania na pellet?

Komputery

Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu laptopa?

Komputer przenośny stał się urządzeniem, z którym niekiedy nie rozstajemy się przez cały dzień. Niestety, częste użytkowanie ma wpływ na jego czystość. Pierwsze oznaki brudu na obudowie, klawiaturze, czy ekranie to znak, że czas już wyczyścić nasz komputer.

Choć wyda się to dziwne, większość osób korzystających z komputera nie wie, że laptopy wymagają regularnej konserwacji. Co prawda większość z nich stara się dbać o jego zewnętrzne elementy, to zapomina, lub nie wie, iż kurz gromadzący się wewnątrz urządzenia ma negatywny wpływ na jego pracę.
Oznakami zabrudzenia podzespołów i środka obudowy są między innymi: przegrzewanie, wolniejsze uruchamianie, głośna praca, czy nawet zawieszanie. W ekstremalnej sytuacji może dojść nawet do awarii płyty głównej, co oznacza kosztowny remont, lub wymianę sprzętu na nowy.

Z podstawową konserwacją poradzi sobie każdy użytkownik komputera, gdyż chodzi tu głównie o klawiaturę i zewnętrzną obudowę. Należy to jednak robić z uwzględnieniem pewnych reguł, o jakich piszemy w dalszej części wpisu.
Wyczyszczenie wewnętrznych części laptopa (obudowa i podzespoły) wiąże się z trudnym procesem, który wymaga dość dużego doświadczenia. Amator doprowadzić do zniszczenia komputera, przez co lepiej jest skorzystać z pomocy fachowca.

Poradnik czyszczenia laptopa

Pierwszymi elementami, jakie przyjdzie nam wyczyścić, są klawiatura i touchpad. Odwróćmy urządzenie i delikatnie potrząśnijmy nim, by wypadły wszelkie okruszki znajdujące się między klawiszami. Gdy to nie pomaga, warto zaopatrzyć się w pędzelek, lub w sprężone powietrze (puszkę z taką zawartością kupimy w każdym sklepie ze sprzętem komputerowym). Następnie przetrzyjmy elementy zwilżoną ściereczką.
Podważanie i wyrywanie klawiszy nie jest zalecane, gdyż możemy łatwo je połamać.

Kolejnym elementem, którego konserwacją możemy zająć się samodzielnie, jest ekran. Najlepiej do tego zadania sprawdza się specjalistyczny płyn lub popularne wilgotne chusteczki do czyszczenia okularów.
Uwaga: nie powinniśmy spryskiwać matrycy bezpośrednio płynem do czyszczenia, gdyż może to doprowadzić do usterki (płyn ściekając, może wlać się do wnętrza obudowy).
Zdecydowanie wystarczy po prostu zwilżyć ściereczkę.

Czyszczenie laptopa

Warto jest zwrócić uwagę na obudowę zewnętrzną komputera i wszelkie gniazda i porty. Zalegający kurz utrudnia pracę, a na pokryciu urządzenia mogą pojawić się tłuste plamy, które z pewnością nie poprawiają komfortu pracy. Do ich zmycia również poleca się płyn do mycia ekranów, gdyż woda takie plamy tylko rozmazuje. Na wspomniane wcześniej gniazda, znów przyda się puszka z powietrzem pod ciśnieniem.

Liczy się to, co w środku

O tym, czy przyszedł czas wyczyścić ekran, klawisze, obudowę, decydują bodźce wzrokowe, lub dotyk. Zabrudzenia te możemy dotknąć i zobaczyć. Wnętrze natomiast jest dla nas po prostu „schowane”.
By oszacować czas, co jaki musimy zająć się „wnętrznościami” laptopa, zwróćmy uwagę na warunki, w jakich przychodzi nam z niego korzystać. W bardzo zakurzonych pomieszczeniach jest to czas wynoszący około pół roku - co tyle powinniśmy przeprowadzać czyszczenie. Dla użytku domowego zalecane jest oczyszczanie wnętrza co 8-10 miesięcy. Gdy korzystamy z urządzenia naprawdę rzadko, wymaga troski raz na rok.

Choć wielu użytkowników próbuje czyścić wnętrze sprężonym powietrzem, wdmuchując go przez kanały wentylacyjne, nie jest to sposób zalecany. Odnajdziemy go w wielu filmach instruktażowych i poradnikach, jednak stosowanie go doprowadza do wepchnięcia wszelkich zabrudzeń, jeszcze bardziej w głąb komputera.
Ponadto pamiętajmy, iż profesjonalne czyszczenie komputera, to nie tylko wydmuchanie kurzu z wentylatora i radiatorów, lecz także wymiana pasty przewodzącej na podzespołach, a nawet nałożenie nowego smaru silikonowego w łożyskach wentylatorów.

Mimo iż wyczyszczenie wnętrza laptopa wygląda na stosunkowo proste, jest jednak przedsięwzięciem trudnym. Demontaż podzespołów może się okazać wyzwaniem, nawet dla doświadczonej w naprawach osoby w szczególności, gdy zestaw narzędzi jest ubogi, a jedynych wskazówek szukamy na Youtube.
Nie mając wprawy, możemy zniszczyć przewody, podzespoły, a nakładając złą ilość pasty termoprzewodzącej - spalić procesor.

Podsumowanie

Częsta i regularna konserwacja laptopa zapewni mu długowieczność i bezawaryjność. Podstawowe, opisane tu czynności możemy z całą pewnością przeprowadzić sami, czystość pozwoli nam lepiej wykorzystywać nasz komputer w codziennych zadaniach.
Czyszczenie wnętrza notebooka lepiej jest jednak zlecić osobie doświadczonej. Prawie wszystkie serwisy ze sprzętem komputerowym oferują taką usługę. Pracownicy dokonają fachowej obsługi, zaoferują gwarancję, a cena w zależności od modelu urządzenia, zamknie się w granicach 50 - 100zł.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...