Polecamy

Kabel USB OTG - co to takiego?

Budownictwo specjalne Twoich marzeń

Inne

Dobre kondensatory jako podstawa prawidłowej pracy urządzeń elektronicznych

Kondensatory to elementy elektroniczne wykorzystywane do gromadzenia ładunków elektrycznych. Ich historia sięga połowy XVIII wieku, kiedy to stworzono pierwszego protoplastę tych urządzeń – butelkę ledejską. Wynalazek wzbudził zainteresowanie naukowców i od tego czasu następuje systematyczny rozwój kondensatorów. Bez nich nie byłoby rozwoju współczesnej elektroniki.

Budowa i działanie kondensatorów

Ogólny schemat budowy tych urządzeń jest bardzo podobny. Na kondensator składają się dwa elementy przewodzące prąd, zwane okładkami, rozdzielone izolatorem (dielektrykiem), który może być wykonany z materiału ceramicznego, tworzywa sztucznego lub nawet impregnowanego papieru. To właśnie ze względu na materiały, z jakich są wykonane kondensatory, dokonywany jest ich podział, chociaż nie jest to jedyne kryterium. Istotne jest bowiem także wykonanie, zastosowanie, a nawet sposób montażu w urządzeniach. Jak duże jest bogactwo form tych elementów elektroniki, można się przekonać, zapoznając się uważnie z ofertą hurtowni Micros.

Podłączenie napięcia do okładek kondensatora powoduje gromadzenie się na nich ładunku elektrycznego, który z kolei, po odłączeniu zasilania, utrzymuje się na nich. Od rodzaju zastosowanego izolatora oraz wielkości samego kondensatora zależy jego pojemność, określana mianem znamionowej i przedstawianej przez producentów w postaci oznaczeń literowych i liczbowych. Symbole te określają m.in. szeregi pojemności i odpowiadające im wartości tolerancji, jakie spełnia egzemplarz danej serii. Kolejna ważną wartością jest napięcie znamionowe, czyli maksymalna wartość napięcia, jakie może zostać doprowadzone do kondensatora bez zwarcia jego okładek. Wiele modeli kondensatorów wymaga prawidłowego podłączenia biegunów napięcia do odpowiednio oznaczonych nóżek kondensatora, niewłaściwe podłączenie do nich prądu może zaś skutkować trwałym uszkodzeniem kondensatora (który w skrajnym przypadku może wręcz wybuchnąć).

Podział i wykorzystanie kondensatorów?

Kondensatory znajdują szerokie stosowanie w elektronice, jednak zależnie od swojej budowy, spełniają różne funkcje. Modele elektrolityczne używane są w układach elektronicznych, jako elementy filtrujące i gromadzące energię oraz sprzęgające. Można je również wykorzystać do zasilania układów, które wymagają stabilnego zasilania, np. mikrokontrolerów. Podobne zastosowanie znajdują kontrolery tantalowe, które mają mniejsze rozmiary, są znacznie bardziej odporne na warunki zewnętrzne oraz mają mniejszą upłynność przy tej samej pojemności i napięciu pracy, co kondensatory elektrolityczne. Z kolei modele ceramiczne używane są jako części obwodów rezonansowych, do filtrowania zakłóceń przy zasilaniu układów scalonych oraz w obwodach opartych na mikrokontrolerach. Podobną funkcję spełniają kondensatory foliowe, które mają jednak niewielką pojemność i bardzo małą upłynność, dlatego wykorzystuje się je powszechnie w obwodach RC generatorów i filtrów.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...