Polecamy

Opiekunka seniora w Niemczech. Podstawowe wymagania pracodawców.

Internet mobilny zagrożeniem dla sieci stacjonarnych?

Inne

Stabilizator - jak zabezpieczyć kolano po kontuzji?

Sport bez wątpienia jest aktywnością, która może powodować kontuzje. I nie ma znaczenia, czy chodzi o bieganie, jazdę na rowerze czy ćwiczenia na siłowni. Bardzo podatne na różnego rodzaju urazy są stawy kolanowe, bowiem to one najczęściej są przeciążane. Jednak kontuzja kolana nie musi od razu oznaczać rezygnacji ze sportu. W większości przypadków wystarczy zaopatrzyć się w dobry stabilizator na kolano i można kontynuować treningi. Co warto wiedzieć o tego rodzaju produktach?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że urazy kolan mogą być bardzo różne, od lekkich po te bardzo poważne i wymagające nawet interwencji chirurgicznej. Jeśli uprawianie sportu sprawia ból, lepiej udać się do lekarza specjalisty, czyli ortopedy. On jednoznacznie określi, czy dana kontuzja to jedynie niegroźny uraz czy wręcz odwrotnie. Ponadto pomoże dobrać stabilizator, jeśli będzie on elementem niezbędnym w powrocie do zdrowia. Warto jednak wcześniej zdobyć nieco wiedzy o ortezach stawów kolanowych, których w sklepach nie brakuje, aby przypadkiem nie zaopatrzyć się w nieefektywny model.

Porównanie rodzajów stabilizatorów

Stabilizator to produkt często nadużywany. Wielu osobom wydaje się, że jeśli tylko poczują ból w kolanie, od razu należy użyć stabilizatora. To błędne myślenie, bowiem dyskomfort może jedynie wynikać z nierozciągnięcia mięśni, a nie jakiegoś urazu stricte kolanowego. Ogólnie dostępne dziś w sklepach stabilizatory można podzielić na:

  1. stabilizatory miękkie – bardzo popularne, do kupienia nawet w aptece, elastyczne i łatwo dopasowujące się do nogi;
  2. stabilizatory twarde – z elementami usztywniającymi, dające lepsze wsparcie niż stabilizatory miękkie, stosowane nawet po zabiegach czy poważnych kontuzjach;
  3. stabilizatory sportowe – przeznaczone dla miłośników aktywności fizycznej i profesjonalnych sportowców, mogą być nawet realizowane na zamówienie na konkretne kolano, jednak wówczas ich cena jest bardzo wysoka.

Jaki powinien być dobry stabilizator?

Stabilizator na kolano przede wszystkim dobiera się ze względu na rodzaj urazu. Jednak można wyróżnić kilka zasad, które sprawdzą się podczas zakupu każdego stabilizatora. Oczywiście zawsze warto stawiać na produkty sprawdzonych i cenionych producentów. O czym jeszcze pamiętać, zaopatrując się w stabilizator na kolano?

  1. Kupować wyłącznie produkty z wysokiej jakości materiałów, np. neoprenu czy siatki. Takie tkaniny nie tylko zapewnią komfort cieplny, ale i odprowadzenie wilgoci.
  2. Dobry stabilizator jest produktem bezszwowym, aby nie doszło do podrażnienia skóry podczas aktywności fizycznej.
  3. Bez wątpienia w przypadku stabilizatorów liczy się wygoda ich zakładania. Niektóre produkty wkłada się przez stopę, inne umieszcza się na kolanie przy użyciu specjalnych pasków czy rzepów. Wybór należy do użytkownika.
  4. Stabilizator absolutnie nie może zmieniać swojej pozycji podczas treningu, dlatego należy go prawidłowo dobrać. Zanim kupi się dany stabilizator, warto dowiedzieć się, dla jakiego obwodu kolana jest przeznaczony.

W sporcie kontuzje zdarzają się często i należy je traktować jako nieodłączną część treningów. Większość z nich, zwłaszcza w przypadku sportowców-amatorów, jest niegroźna i można sobie z nimi poradzić, np. przy użyciu stabilizatorów. Przed zakupem stabilizatora warto jednak udać się do lekarza specjalisty, aby otrzymać jednoznaczną diagnozę odnośnie doznanego urazu.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...