Polecamy

Odbiornik telewizyjny – jaki wybrać?

Za doładowanie konta w Orange możesz dostać aż 20 GB

Komputery

Sentymentalna podróż śladami historii pism komputerowych

Wielu ze starszych czytelników dobrze pamięta czasy gdy przez cały miesiąc wyczekiwało się kolejnego numeru swojego ulubionego czasopisma komputerowego, co więcej, bardzo często zdarzało się, że zamawiano prenumeraty gazet IT. Dzisiaj jednak pozostaje nam jedynie wspominać owe czasy, popularność prasy a co za tym idzie pism komputerowych spada w niezwykle szybkim tempie. Niniejszy artykuł będzie stanowił nieco nostalgiczny przegląd tytułów które kojarzy, lub nawet je czytał każdy kto interesuje się szeroko rozumianą branżą komputerową.

Bajtek

Pierwszym omawianym przez nas tytułem będzie Bajtek. Nieco starsi czytelnicy zapewne pamiętać będą fakt, iż Bajtek drukowany był na gazetowym papierze. Żeby w pełni zrozumieć znaczenie tego pisma dla sceny komputerowej w Polsce należy zdać sobie sprawę iż pismo to powstało w roki 1985 gdy na całym świecie, a szczególnie w Polsce znajomość branży komputerowej była niemal znikoma a komputery stanowiły ciekawostkę i jedynie gdzieniegdzie pojawiały się informacje na temat ich możliwości. Bajtek zatem miał za zadanie, jak twierdzą sami twórcy tego tytułu “zwalczanie komputerowego analfabetyzmu” Nakład omawianego czasopisma sięgał blisko 200 tys. egzemplarzy. Jeśli mówimy o jego tematyce to oczywiście nie mogło w niej zabraknąć gier komputerowych. Apropo gier, one również publikowane były w Bajtku, pewnie większość z was pomyśli że otrzymywaliśmy je w formie krótkiego kodu lub na płycie CD, nieco starsza część z was zapewne ma w świadomości tak archaiczne nośniki pamięci jak dyskietki, nic bardziej mylnego. Gra dołączana do Bajtka była zapisana w formie kodu na jego stronach. Szczęśliwy posiadacz gazety mógł przypisać kilka stron kodu i w ten sposób stawał się posiadaczem swojej kopii gry.

Moment przełomowy

Właśnie za taką chwilę możemy niewątpliwie uznać powstanie czasopisma Top Secret. Omawiane czasopismo jako samodzielny tytuł pojawił się na krotko po innym przełomowym wydarzeniu dla historii naszego kraju - mowa tutaj o wydarzeniach z roku 89. Warto również wspomnieć iż wcześniej tytuł stanowił jedynie dodatek do Bajtka. Historia magazynu obejmuje 55 numerów a jego działalność, trzeba przyznać dość niespodziewanie zakończyła się w roku 1996. Natura nie lubi próżni dlatego też Top Secret został zastąpiony innym czasopismem które po dzień dzisiejszy pozostaje jedną z najchętniej kupowanych gazet komputerowych w Polsce.

CD Action

Przenosimy się ponad 11 lat naprzód od powstania Bajtka aby omówić żywą legenda rynku, prenumeraty gazety IT - CD Action do dziś zapewne zalegają na półkach niejednego z czytelników tego tekstu. Gazeta wydawana nieprzerwanie od roku 1996 do dziś jest sztandarowym tytułem polskich gazet IT. Przez te ponad dwadzieścia lat zrozumiałym jest iż CD Action przeszedł bardzo długą  nierzadko wyboistą drogę począwszy od zmian na naczelnych stanowiskach, poprzez zmiany w druku czy zmiany płyty CD na format DVD.

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd niegdyś popularnych tytułów prasowych choć u części z czytelników wywołał uśmiech na twarzy. Niestety obecnie panująca rzeczywistość nie jest już tak barwna jak wspomnienia związane z omawianymi gazetami. Rozwój internetu spowodował upadek wielu czasopism, wszelkie treści związane z szeroko pojętą branżą IT przenoszona jest do internetu i mediów społecznościowych.

https://prenumerata.ruch.com.pl/

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...