Polecamy

Co to jest viewability?

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów

Smartfony

Grudzień 2016 - najpopularniejsze aplikacje mobilne w Polsce

Po raz pierwszy w historii polskiego Internetu sprawdzono jakie aplikacje cieszą się największą popularnością wśród użytkowników urządzeń mobilnych. Raport na ten temat przygotował Gemus oraz PBI - Polskie Badania Internetu.

Dotyczy on zarówno użytkowników smartfonów z Androidem, jak i tych z systemem iOS. Badanie miało na celu przedstawienie popularności aplikacji w grudniu ubiegło roku. Brano w nim udział jedynie użytkowników aktywnych, a więc tych którzy w ciągu miesiąca chociaż raz uruchomili daną aplikację.

20. Google Translator (4,7%)

Aplikacja Google, która ma w teorii tłumaczyć zdania z jednego języka na drugi. Dzięki wykorzystaniu dostępu do aparatu fotograficznego Google Translator tłumaczy także napisy ze znaków i tablic.

19. Snapchat (5,5%)

Komunikator internetowy pozwalający na wysyłanie zdjęć i krótkich filmów video. Wszystko to można oznaczać dodatkowo grafikami i napisami. Wiadomości te są automatycznie przez serwis kasowane.

Snapchat

18. Google Muzyka (5,9%)

Kolejna aplikacja Google. Początkowo służyła jedynie do kupowania elektronicznych wersji utworów  muzycznych i całych albumów. Obecnie oferuje także streaming muzyki na podstawie abonamentu. Jego główni konkurenci to Spotify czy Tidal.

17. Hangouts (6,2%)

Komunikator Google długo kojarzony z jedną aplikacji podstawowych w Androidzie. Przeznaczony jest przede wszystkim dla klientów bieznesowych.

16. Skype (8,3%)

Jeden z pierwszych internetowych i darmowych komunikatorów internetowych. Na początku pozwalał na darmowe rozmowy głosowe, później wprowadzono też rozmowy video. Posiadacze konta mogą także prowadzić płatne rozmowy z posiadaczami telefonów komórkowych czy stacjonarnych.

15. Instagram (8,4%)

Aplikacja związana z fotografiami i filmami video. Od jakiegoś czasu jej właścicielem jest Facebook.

Instagram

14, Vlingo (9,2%)

Aplikacja stworzona przez specjalistów w dziedzinie przetwarzania mowy ludzkiej w tekst pisany. To pierwowzór wszystkich obecnych inteligentnych asystentów dostępny na Androida, iOS, Symbiana czy BlackBerry. Prawdopodobnie została już jednak usunięta ze sklepu.

13. Zdjęcia Google (9,8%)

Kolejna aplikacja Google związana z przechowywaniem zdjęć w chmurze.

12. Gry Google Play (9,9%)

Katalog gier dostępnych na platformę Android. Aplikacja może też nagrywać rozgrywki i udostępniać je na kanale na YouTube.

11.  Allegro (11,3%)

Największa i najstarsza w Polsce platforma handlowa.

10. WhatsApp (12,8%)

Jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie pozwalający na wysyłanie szyfrowanych wiadomości tekstowych praz multimediów. Pozwala też na rozmowy w grupach oraz przesyłanie innych plików. Przy pomocy aplikacji można też prowadzić darmowe rozmowy telefoniczne przekierowywanie na numer telefonu komórkowego.

whatsApp

9. OLX (13,3%)

W odróżnieniu od Allegro znajdują się tu opcje "Wymienię" oraz "Oddam za darmo". Dawniej OLX znany był jako Tablica.pl,

8. Google + (16,2%)

Serwis społecznościowy Google, który miał być konkurencją dla Facebook'a. Dostęp do niego mają osoby zalogowane na konto Google.

7. Dysk Google (26,2%)

Aplikacja połączona z przestrzenią dyskową udostępnioną w chmurze przez Google. Aplikacja połączona jest też Dokumentami Google, a więc pozwala na tworzenie plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji i nie tylko. Aplikacja współpracuje też ze Zdjęciami Google. Dostęp do niej mają zalogowani użytkownicy Google.

6. Gmail (27,8%)

Aplikacja do obsługi poczty elektronicznej. Radzi sobie nie tylko z pocztą od Google, ale i innymi pocztami elektronicznymi.

5. Mapy Google (33,8%)

Serwis pozwalający na znalezienie dowolnego adresu na świecie, a także firm czy innych punktów. Aplikacja posiada też funkcję nawigacji dla podróży samochodem i nie tylko.

4 Facebook (34,2%)

Aplikacja największego i najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie. Zabiera dość dużo energii i obciąża system, ale cieszy się popularnością wśród użytkowników z Androidem i iOS.

3. Messenger (39,5%)

Najpopularniejszy komunikator na świecie, który zyskuje coraz większą popularność. Jest cały czas rozwijany. Pozwala na klasyczne rozmowy tekstowe oraz przesyłanie filmów video i połączenia głosowe. Od niedawna obsługuje też rozmowy szyfrowane.

Aplikacje mobilne

2. YouTube (48%)

Jeden z najstarszych i największy serwis internetowy przeznaczony do publikowania oraz dzielenia się z innymi filmami video. Oprócz tego aplikacja pozwala na odnalezienie ogromnej ilości muzyki - klipów video czy utworów audio. Działa nieprzerwanie od lutego 2005 roku, a pod skrzydła Google trafił już w roku 2006. Polska wersja działa natomiast od roku 2007.

1. Google (52,5%)

Zdecydowanie dominująca aplikacja na polskim rynku mobilnym. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to jeden z domyślnych programów, które zainstalowane są od razu na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Urządzenia tego typu dominują na polskim rynku od wielu lat. Nie zapowiada się aby w najbliższej przyszłości Google straciło swoją pozycję lidera.
 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kabel USB OTG - co to takiego?

Od kilku lat producenci montują wejścia USB OTG w urządzeniach mobilnych, takich jak...

Jaki smartfon kupić w 2023 roku?

Jaki smartfon kupić w 2023 roku? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od urządzenia tego...

Samsung Galaxy A54 5G nadchodzi - warto...

​Smartfony marki Samsung cieszą się dużym zaufaniem klientów oraz klientek na całym świecie...