Polecamy

Za 4 lata na świecie będzie 1,2 mld samochodów

Budownictwo specjalne Twoich marzeń

Motoryzacja

Filtr oleju - zastosowanie funkcje i wymiana

Olej silnikowy wykorzystywany jest do smarowania wszystkich ruchomych podzespołów wchodzących w skład silnika. W czasie pracy jednostki napędowej mamy jednak do czynienia ze zjawiskiem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. To właśnie na tym etapie powstają drobne zanieczyszczenia, te zaś dość szybko mogą dostać się do oleju.

Im bardziej zanieczyszczony jest olej, tym większa jest jego lepkość, zjawisko to idzie zaś w parze ze spadkiem wydajności, co przyczynia się do mniejszej ochrony silnika. Najpoważniejszą konsekwencją zużytego lub zatkanego filtra oleju jest spadek mocy, kierowcy odczuwają jednak także wzrost spalania. W każdym przypadku możemy mieć do czynienia z bardzo poważnymi konsekwencjami, zaniedbania w tym zakresie niejednokrotnie prowadzą bowiem nawet do kosztownych awarii silnika.

Olej silnikowy

Proces ten postępuje systematycznie, wielu kierowców może więc zapomnieć o potrzebie tak kontroli, jak i wymiany filtru oleju. Filtry samochodowe to jeden z tych elementów wyposażenia samochodu, który musi podlegać okresowej wymianie. Specjaliści są zdania, że powinna ona następować po każdej wymianie oleju silnikowego, sugerują przy tym zasadność wymiany uszczelki korka spustowego.

Wymiana na szczęście nie jest ani skomplikowana, ani kosztowna, a cena nowego filtra waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Korzyści są zresztą znacznie większe niż wydatki, nowy filtr to bowiem spadek zużycia paliwa i większa trwałość silnika.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Dlaczego warto złomować samochody?

​ Dla wielu osób auto złom kojarzy się z gromadzeniem starych, zepsutych i powypadkowych...

Jakie właściwości powinny mieć opony...

​ Opony do samochodów dostawczych charakteryzują się dużą trwałością i wysoką...

Sklep internetowy z oponami — szybko, tanio...

​ Zanim dokonamy zakupu opon, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Wysoka jakość...