Polecamy

1,5 mld zł płacimy za naprawy. Jak zmniejszyć koszty?

Nadchodzi autonomiczna rewolucja. Za 4 lata auta pojadą same?

Motoryzacja

Renault - części samochodowe

Renault narodził się w roku 1898 jako rodzinna firma założona przez trzech braci – Louisa, Marcela oraz Fernanda. Bracia od samego początku zakładali, że zakładana przez nich firma będzie koncernem motoryzacyjnym, jej wysoka pozycja na rynku to jednak, przede wszystkim, zasługa najmłodszego z nich – Louisa.

Ten już mając 21 lat skonstruował swój pierwszy pojazd, w sprawach technicznych zawsze licząc na brata Marcela. Louis znany był ze znakomitej pamięci i intuicji, był więc prawdziwym wizjonerem nowej marki. Potencjalni klienci szybko mogli zapoznać się z możliwościami firmy, pierwsze modele pojawiły się bowiem na wystawie w Paryżu już w pierwszym roku działalności przedsiębiorstwa.

Były to zresztą jedne z najmocniejszych samochodów na rynku tego czasu. Pierwsze przeobrażenia firmy miały miejsce już w roku 1906, gdy po tragicznej śmierci Marcela i odejściu Fernanda przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Les Automobiles Renault. O samochodach Renault (produkowanych również jako taksówki) głośno było na frontach I wojny światowej, mówi się przy tym, że marka ma spory udział w zwycięstwie Francji nad Niemcami. Co ciekawe, w okresie konfliktu zbrojnego w fabrykach Renault powstawały również silniki lotnicze, pojazdy transportowe, a nawet czołgi.

Druga wojna światowa nie była już dla koncernu tak udana. Louis Renault został oskarżony o współpracę z faszystowskimi Niemcami i osadzony w więzieniu, w którym zresztą zmarł w roku 1944. Rok później należący do niego zakład przejęło państwa.

Samochody renault

Na szczęście, nie oznaczało to degradacji marki. Przeciwnie, model 4 CV stał się dostępny niemal dla każdego, choć nie był bowiem duży, imponował tym, jak bardzo był ekonomiczny. Kolejne lata to przede wszystkim okres, w którym do produkcji trafiały nowe modele.

Co ciekawe, niemal wszystkie cieszyły się ogromną popularnością, z uznaniem wypowiadano się przy tym zarówno o produkowanym w latach sześćdziesiątych modelu Renault 4, jak i o Renault 5, który pojawił się w latach osiemdziesiątych. Modele ulegały przeobrażeniom i były dostosowywane do zmieniających się potrzeb klientów, niemal wszystkie doczekały się przy tym swoich kontynuacji, z którymi mamy do czynienia również obecnie. Również obecnie Renault może cieszyć się silną pozycją, okazuje się przy tym, że zajmuje ją nie tylko na rodzimym, ale i europejskim rynku.

Zyski przynosi mu między innymi marka Dacia, której jest właścicielem, o jego wysokiej pozycji świadczy zaś między innymi to, że w jego fabrykach zatrudnienie znajduje ponad 130 tysięcy osób, a sama produkcja odbywa się już nie tylko w Europie, ale także w Ameryce oraz Azji. Firma znana jest zresztą nie tylko jako producent samochodów, wywarza bowiem również urządzenia ogrodnicze, maszyny przemysłowe, a nawet wagony kolejowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Zamiana viaTOLL na e-TOLL. Sprawdź czy Ciebie...

30 września br. system viaTOLL został wygaszony. Dla wielu kierowców wiąże się to z...

Skuter elektryczny - czym kierować się przy...

Skutery elektryczne to doskonałe urządzenia przyszłości służące do przemieszczenia się...

Ładowarka samochodowa: jaką wybrać? Klasyczna...

Ładowarka samochodowa jest już niezbędnym elementem wyposażenia każdego kierowcy, nie tylko...