Polecamy

5 powodów, dla których musisz mieć iPhone’a 8!

Roboty odbiorą nam pracę?

Ciekawostki

Bezpieczniki - ich rodzaje oraz zastosowania

Wybór bezpieczników jest dużo ważniejszą kwestią niż na pozór się wydaje. Fachowo dobrane zapewnią nam nie tylko ochronę przed pożarem, ale również w pełni zabezpieczą naszą instalację elektryczną przed jej awarią lub uszkodzeniem. Zagrożeniem płynącym ze złego dobrania bezpieczników może być przeciążenie instalacji elektrycznej, co doprowadzić może do sytuacji takich jak porażenie prądem, a nawet zapalenie się całej instalacji elektrycznej. 

Oczywiście do wykonania instalacji elektrycznych należy zatrudnić wykwalifikowanego specjalistę posiadającego niezbędne uprawnienia i wiedzę w tym zakresie. Takie działanie pomoże nam zminimalizować ryzyko ewentualnych awarii instalacji elektrycznych. Mimo, że taki fachowiec może naprawdę pokierować w kwestii odpowiedniego wybrania bezpieczników do naszego budynku, warto jest posiadać minimalną wiedzę o dostępnych rodzajach bezpieczników i ich zastosowaniu. Dostępne na rynku bezpieczniki możemy podzielić na trzy grupy, które rozróżniane są na podstawie swojego zastosowania. 

Gdzie kupić bezpieczniki?  http://sklep.kampery.com.pl/133-bezpieczniki-12v-i-230v lub https://www.zlotesklepy.pl/kategoria/bezpieczniki lub https://www.farmexpert.pl/pl/c/Bezpieczniki/3948​

Bezpieczniki różnicowo-prądowe

Bezpieczniki różnicowo-prądowe stosowane są najczęściej w domkach jednorodzinnych. Dzieje się tak, ponieważ wymagają tego restrykcyjne normy techniczne oraz polskie prawo. Głównym zadaniem tego rodzaju bezpieczników jest ochrona użytkowników domu przed porażeniem prądem. Swoje działanie opierają na I prawie Kirchhoffa, która jak możemy pamiętać z fizyki, mówi o tym, że suma prądów wpływających musi być równa sumie prądów wypływających. Jeżeli ilość wyżej wymienionych prądów będzie w jakikolwiek sposób zaburzona cały mechanizm bezpiecznika automatycznie wyłącza obwód. Ta zasada działania nie tylko chroni nas od porażenia prądem, ale także daje do zrozumienia, że coś z naszą instalacją elektryczną jest nie tak.

Bezpieczniki topikowe

Bezpieczniki topikowe swoje zastosowanie znajdują najczęściej w instalacjach domowych oraz przemysłowych. Ten rodzaj bezpiecznika zapewnia wysoką ochronę przewodów elektrycznych, życia ludzi oraz ich imienia przed zagrożeniami jakie może powodować prąd elektryczny. Dzięki zastosowaniu bezpieczników topikowych możemy dowiedzieć się, że w naszej instalacji elektrycznej występuje zwarcie, przepięcie lub prąd w niej płynący przekracza maksymalną wartość. Bezpiecznik na swój sposób informuje nas o takich sytuacjach, ponieważ gdy instalacja elektryczna nagrzewa się topik, umieszczony w specjalnej wkładce, topi się przez co następuje przerwanie obiegu prądu, a co za tym idzie wyłączania obwodu. Nagrzewanie się, a następnie topienie elementu topikowego będzie zachodzić znacznie szybciej jeżeli w naszej instalacji elektrycznej płynie zbyt wysoka wartość prądu bądź występuje zbyt wysokie napięcie. Na szczęście wymiana przepalonego bezpiecznika topikowego nie jest trudna i polega jedynie na wymienieniu przepalonej wkładki na nową.

Bezpieczniki przepięciowe

Bezpieczniki przepięciowe, czyli popularne korki, swoje zastosowanie mogą znaleźć praktycznie w każdym budynku, który posiada zewnętrzną instalację piorunochronną. Stosowane są także w budynkach, które zasilane są liniami napowietrznymi bądź kablowymi na stosunkowo bliskie odległości, w zakładach produkcyjnych, które używają wielu urządzeń elektrycznych w jednym czasie lub w budynkach wysoko zabudowanych, które posiadają wspólne uziemienie, ale nie mają dostępu do instalacji odgromowej. Bezpieczniki przepięciowe dzielą się na trzy klasy A, B oraz C. Bezpieczniki B i C zazwyczaj są połączone, ponieważ ich wykorzystywanie nie wymaga dławików ododsprzęgających, są stosunkowo niedrogie oraz zajmują bardzo mało miejsca w rozdzielnicy. Natomiast bezpieczniki klasy A wykorzystywane są najczęściej jako zabezpieczenie linii napowietrznych używanych w sieciach przemysłowych o niskim napięciu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

E-sim w smartwachu - jak to działa?

Smartwatche zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko modnym gadżetem, ale i...

Niedziele handlowe 2023 - kiedy można zrobić...

Niedziele handlowe to temat, którym wiele osób jest zainteresowanych, zwłaszcza w...

E-biznes – przykłady firm, które odniosły...

Polski rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Co rusz pojawiają się tu nowi gracze...