Polecamy

Technologia ledowa i jej przyszłość

Uniwersalne szamba betonowe

Ciekawostki

Czym się odizolować?

Izolator jego podstawową funkcją jest odizolowanie, ochrona jednej rzeczy od drugiej na przykład izolatory elektryczne nie pozwalają na przejście prądu tam, gdzie tego nie chcemy. Jednak istnieje wiele rodzajów izolatorów i to nie tylko elektrycznych, ale również cieplnych oraz akustycznych.

Możemy próbować się odizolować za pomocą różnych środków, na przykład taśma ceramiczna jest ona wykonana z przędzy ceramicznej zbrojonej lub nie i stosowana jest do izolacji cieplnej pokryw włazów, a przy zastosowaniu dodatku w postaci szkła jest ona również izolatorem elektrycznym. Jak widzimy na tym przykładzie, jeden materiał potrafi być zarówno izolatorem cieplnym, jak i elektrycznym.

Czy izolatory to wszystko, co mamy do ochrony, nie istnieje również tkanina ognioodporna, która w swoim zadaniu nie tylko ma odizolować, ale również jest odporna na wysokie temperatury i bardzo ciężko doprowadzić ją do zapalenia.

Zastosowanie tego typu ochrony ma ogromne znaczenie zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Nie wyobrażam sobie dzisiaj życia bez zastosowania izolatorów. Wszędzie trzeba, coś osłonić to sprawia, że produkcja izolatorów jest ważną gałęzią przemysłu, która wytwarza miliony taśm, tkanin każdego dnia, a zapotrzebowanie na tego typu rzeczy wciąż wzrasta i nie wydaje się, aby miało zmaleć.

Do różnych rzeczy potrzebujemy różnych rodzaju izolatorów, czasami wystarcza podstawowe sposoby zabezpieczenia, a czasami musimy się zaopatrzyć w specjalistyczne środki. Materiały ognioodporne są stosowane wszędzie tam, gdzie występuje wysoka temperatura i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wypadku awarii może dojść do wzrostu temperatury a tym samym do pojawienia się ognia. Materiały te są specjalnie tak konstruowane i wykonane z takich materiałów, aby ich zapalenie było niezmiernie trudne a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Dobrze odizolowane urządzenie potrafi długo i bezawaryjnie pracować nie narażając nas na kosztowne naprawy oraz straty spowodowane przerwą w produkcji lub zniszczeniu danego urządzenia oraz otoczenia.

Istnieją izolatory, które nie mają aż takiego wpływu na bezpieczeństwo, ale mają ogromną wagę, jeśli chodzi o komfort to oczywiście izolatory akustyczne. Ich działanie polega na odizolowaniu od dźwięków tak, aby nam się zło komfortowo a nasze dźwięki nie przedostawały się dalej i nie zakłócały czyjegoś spokoju. Jak widać izolatory, mają ogromne zastosowanie, teraz jak już wiemy, do czego one służą, należy się zastanowić jakiego typu ochrony potrzebujemy, czy jest to zachowanie ciszy, ochrona przed wysoką temperaturą czy też wymagana jest izolacja przed prądem elektrycznym. Mając już tę wiedzę, możemy wybierać spośród tysięcy produktów specjalnie przygotowanych w tym celu. Stosując taką ochronę, możemy być pewni, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby nasze urządzenia były bezpieczne, a my zabezpieczyliśmy się przed przypadkowym wystąpieniem awarii. Pamiętajmy o odpowiednim doborze środków izolacyjnych w zależności od potrzeb technologicznych. 

Zobacz:  Materiały Ogniotrwałe - CERAMIC

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

E-sim w smartwachu - jak to działa?

Smartwatche zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko modnym gadżetem, ale i...

Niedziele handlowe 2023 - kiedy można zrobić...

Niedziele handlowe to temat, którym wiele osób jest zainteresowanych, zwłaszcza w...

E-biznes – przykłady firm, które odniosły...

Polski rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Co rusz pojawiają się tu nowi gracze...