Inteligentne ogrzewanie pomieszczeń – kontroluj ciepło w swoim domu!
Straty ciepła w budynkach są czasami bardzo duże – czego konsekwencją jest konieczność płacenia wyższych rachunków niż byłoby to potrzebne, a także działanie na szkodę środowiska. Tymczasem zainteresowanie ekologią z roku na rok jest coraz większe – i trudno się dziwić, jako że zmiany klimatyczne mogą być już zaobserwowane gołym okiem, więc najwyższy czas, żeby zacząć im przeciwdziałać.
Możliwe jest połączenie proekologicznego zachowania z oszczędzaniem na rachunkach, a więc zespolenie dobra wspólnego z dobrem własnym. Rozwiązaniem problemów z ucieczką ciepła z domu i niszczeniem środowiska z powodu spalania paliw kopalnych jest zamontowanie w budynku inteligentnego ogrzewania! O co dokładnie chodzi i jak to wszystko działa?
Czym jest inteligentne ogrzewanie?
Inteligentne ogrzewanie to system opierający się na automatyce, który reaguje na najdrobniejsze informacje i potrafi dopasować się do sytuacji. Na przykład reaguje na ruch dzięki zamontowanym czujnikom ruchu i dzięki temu włącza się dopiero, gdy domownicy znajdą się w domu. Działa jednak na tyle szybko, że w krótkim czasie jest w stanie zmienić temperaturę w pokoju czy całym budynku, zamiast – jak to było dotąd – regulować się powoli, stwarzając konieczność oczekiwania na jej podniesienie.
Inteligentne systemy grzewcze opierają się jednak przede wszystkim na rozwiązaniach ekologicznych, czyli wykorzystujących odnawialne źródła energii, żeby działać. Dzięki temu natura służy człowiekowi, a jednocześnie człowiek o nią właściwie dba. Prawdziwym hitem są kolektory słoneczne, pozwalające na zamianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w ciepło. Powstałą energią można więc ogrzewać budynek oraz wodę, albo też zasilać nią elektryczne urządzenia, jakie się w nim znajdują. Wszystko to pozwala znacząco zmniejszyć zużycie energii – w niektórych miesiącach nawet o 90%! Mimo że koszt zakupu i montażu podobnych kolektorów nie jest więc mały, wydatek ten zwraca się szybko i z nawiązką.
Ekologiczne sposoby na ciepło w domu
W poprzednim akapicie pojawiła się krótka wzmianka o kolektorach słonecznych, które stają się coraz popularniejszym źródłem ciepła i energii w domach. Nie są one jednak bynajmniej jedynym sposobem na życie zgodnie z ekologią i rozsądniejsze ogrzewanie swojego domu czy firmy. Spośród innych metod warto wymienić między innymi:
- montaż odpowiednich kominków, na przykład z płaszczem wodnym oraz kupowanie do nich odpowiednich wkładów kominkowych
- montaż specjalnego kotła centralnego ogrzewania, najlepiej z buforem ciepła lub kotła automatycznego na pellet
- montaż pomp ciepła, wykorzystujących do działania energię z gruntu, albo też z powietrza
- montaż kotłów gazowych.
Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych sposobów, jeden z najlepszych takich wkładów kominkowych posiada zastrzeżoną nazwę „Turbokominek”. Może być stosowany w różnym typie ogrzewania, a nawet zespolony z kolektorami słonecznymi w inteligentną całość. Ogrzewa dom i wodę, a w zestawie znajduje się także sterownik cyfrowy, nie mówiąc już o sygnalizacji dźwiękowej, którą dysponuje. W przypadku drugiej metody – czyli montażu kotła z buforem ciepła, sprawa jest jeszcze prostsza. Ogólnie rzecz biorąc spalamy pewne paliwo, na przykład ekogroszek, jednak uzyskana w ten sposób energia może być gromadzona i wykorzystywana przez dłuższy czas. Palenie raz dziennie pozwala skumulować energię nawet na dwie doby, a to już wpływa nie tylko na środowisko, ale i nasze portfele! Warto jeszcze powiedzieć dwa słowa o kotłach automatycznych na pellet. System jest na tyle inteligentny, że sam potrafi modulować generowanie ciepła, w zależności od konkretnej sytuacji. Obsługa urządzenia ograniczona jest do prawdziwego minimum, a przecież to również jest ważne – dla wygody mieszkańców.
Trzecia metoda na uzyskanie ciepła w domu w sposób ekologiczny wykorzystuje kolejne źródła energii odnawialnej, czyli powietrze oraz energię z gruntów. Jeśli zaś chodzi o montaż kotłów gazowych, jest on o tyle opłacalny, że ten typ urządzeń grzewczych charakteryzuje się niewątpliwie niskim kosztem instalacji. To więc bardzo dobre oraz bardzo tanie źródło ciepła, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska tak, jak wykorzystywane wciąż przez wielu ludzi urządzenia.
Jeden system – a może cały zespół?
Wiele osób – zamiast wybierać spośród dostępnych możliwości – decyduje się raczej na kompleksowe usługi firm instalacyjnych i połączenie kilku źródeł ciepła w jeden, łącznie działający system. Takie rozwiązanie pewnie wkrótce stanie się powszechnie stosowane, a to ze względu na oszczędności, jakie generuje w dłuższej perspektywie czasu.
Oczywiście, często wybór idealnego, inteligentnego i ekologicznego źródła ciepła dla konkretnego obiektu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia obserwacji, obliczeń czy wizji lokalnej przez fachowców. Nie wszystkie systemy sprawdzą się wszędzie, więc w tym względzie trzeba być nieco elastycznym i wziąć pod uwagę opinię profesjonalistów. Jednakże niewątpliwie ogólnie rzecz biorąc są to rozwiązania warte zainteresowania, na które grzech się nie skusić!
Zobacz
Najpopularniejsze modele EcoBike w 2024 roku –...
W 2024 roku przyszła pora na nową erę rowerów elektrycznych, a Polska stała się jednym...
Dlaczego smartwatche Garmin są tak doceniane...
Smartwatche stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród entuzjastów biegania. Dzięki...
Jak lokalne biura tłumaczeń wspierają...
Międzynarodowe projekty wymagają współpracy ludzi z różnych kultur i języków. Polska...
Komentarze (0)