Polecamy

Nadchodzi autonomiczna rewolucja. Za 4 lata auta pojadą same?

5 powodów, dla których musisz mieć iPhone’a 8!

Inne

Rodzaje soczewek kontaktowych i ich zastosowanie

Soczewki kontaktowe pozwalają przywrócić wyraźne widzenie osobom, u których zdiagnozowano rozmaite wady wzroku. Jest to możliwe dzięki dostępności rozmaitych typów soczewek kontaktowych, które różnią się nie tylko mocą optyczną, ale także kształtem. Soczewki toryczne, sferyczne i asferyczne, a także progresywne dostępne są zarówno jako soczewki jednodniowe, jak i o dłuższym trybie noszenia, dzięki czemu można je dopasować nie tylko do wady wzroku, ale także trybu życia.

Soczewki sferyczne czy asferyczne?

Kiedy soczewka ma idealnie kulisty kształt, tak jak soczewki sferyczne, pojawia się coś, co nazywa się aberracją sferyczną. Oznacza to, że równoległe promienie światła przechodzą przez środkową część soczewki i są skupione w innym punkcie niż promienie świetlne, które przechodzą przez krawędź soczewki. Powoduje to wiele punktów ostrości dla oka, co ostatecznie oznacza, że u niektórych osób wzrok może być nieco rozmyty.

Istnieje pewna naturalna aberracja sferyczna w oku ze względu na kształt rogówki i gdy miękka sferyczna soczewka kontaktowa jest umieszczona na rogówce, przyjmuje kształt rogówki. Prowadzi to do wzrostu aberracji sferycznej i obniżonej jakości widzenia - i wówczas optometrysta upewni się, że zostanie to skorygowane, wybierając soczewkę z krzywizną, która zapewnia skupienie wszystkich promieni światła w tym samym punkcie.

To, czy soczewki asferyczne są odpowiednie, naprawdę jest kwestią indywidualną. Ten typ soczewki zapewnia lepsze widzenie u niektórych, ale nie u wszystkich osób. Aby znaleźć odpowiednią soczewkę, optometrysta bada oczy i zdecyduje, czy asferyczne soczewki kontaktowe są zalecane. Każdą z recept można zrealizować w sklepie internetowym Bezokularow.pl. Ten jeden z największych sklepów internetowych oferuje bogaty wybór soczewek kontaktowych, a także pojemniczków i płynów czyszczących. Klienci sklepu mogą liczyć na atrakcyjne oferty cenowe i ekspresową wysyłkę.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby z receptami od +3 do -6 raczej nie skorzystają z soczewek asferycznych. W rzeczywistości stosowanie soczewek asferycznych na tych receptach może nawet prowadzić do nadmiernej korekcji aberracji sferycznej i pogorszenia ostrości wzroku. Z drugiej strony, soczewki asferyczne mogą przynieść korzyści osobom z wysokimi błędami refrakcji poprzez zmniejszenie rozmycia wzroku. Konstrukcja asferyczna może również przynieść korzyści pacjentom z niskim poziomem astygmatyzmu.

Soczewki toryczne i progresywne

Soczewki progresywne umożliwiają to, co kiedyś zarezerwowane było wyłącznie dla okularów progresywnych. Takie soczewki kontaktowe łączą w sobie kilka mocy optycznych, dzięki czemu pozwalają na widzenie zarówno bliży, jak i dali. Dwuogniskowe i progresywne (wieloogniskowe) soczewki kontaktowe są wykonane zarówno z miękkich materiałów, jak i bardziej sztywnych materiałów przepuszczających gaz. Nowsze materiały, takie jak materiał silikonowo - hydrożelowy, pozwalają również na dotarcie większej ilości tlenu do oka, dzięki czemu soczewki są wygodniejsze w noszeniu. To rozwiązanie idealne dla osób dotkniętych prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Jest to postępujące wraz z wiekiem zaburzenie akomodacji oka, związane z narastającą sztywnością soczewki.

U osób cierpiących na astygmatyzm sprawdzają się soczewki toryczne. Osoby te dotknięte są zaburzeniem anatomicznej krzywizny oka, przez co stosowanie tradycyjnych soczewek sferycznych nie umożliwia dokładnego korygowania widzenia. Wówczas zastosować można soczewki asferyczne lub toryczne. Te ostatnie wyróżniają się unikatowym kształtem - przypominają przekrojonego wzdłuż obawarzanka, co pozwala im na idealne dopasowanie do powierzchni oka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...