Kompendium informacji o Powerbankach
Zapewne doświadczyłeś najgorszego koszmaru XXI wieku, jeśli jesteś właścicielem smartfona, tabletu lub głośnika Bluetooth. Bateria w Twoim urządzeniu rozładowuje się w najbardziej nieodpowiednim momencie.
Nie zawsze jest możliwość naładowania urządzenia w podróży lub bez gniazdka. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu: powerbank. Jest to coś, co prawdopodobnie słyszeliście już wiele razy. Co to jest powerbank? Jakie są jego różne rodzaje? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.
1. Definicja powerbanku
Najłatwiej wyobrazić sobie powerbank jako dużą baterię. Jedyna różnica polega na tym, że powerbank automatycznie reguluje przepływ energii do urządzenia.
Powerbanki można czasem nazwać "przenośnymi urządzeniami do ładowania", ponieważ dokładnie tak działają. Kiedy jesteś z dala od gniazdka w domu, możesz podłączyć swoje urządzenie (lub kilka urządzeń, jeśli powerbank jest wieloportowy). Co jakiś czas trzeba będzie naładować powerbank, podobnie jak baterie.
2. Rodzaje powerbanków
Powerbanki, jak wszystkie nowoczesne technologie, są stale ulepszane i aktualizowane. Oto najpopularniejsze powerbanki:
Powerbanki uniwersalne/standardowe
Uniwersalne powerbanki mogą ładować wiele urządzeń jednocześnie za pomocą złącza USB. Mogą być również ładowane samodzielnie, jak sama nazwa wskazuje. Lampka kontrolna na akumulatorze wskazuje, czy jest on ładowany i ile energii pozostało.
Powerbanki solarne
Idealne dla tych, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Powerbanki solarne posiadają panele słoneczne, które ładują wewnętrzne baterie. Takie powerbanki sprawdzają się w słoneczne dni, dlatego nie są przydatne podczas pochmurnych dni.
Powerbanki bezprzewodowe
Wiele smartfonów posiada dziś możliwość bezprzewodowego ładowania. Tę technologię można zastosować również w przypadku powerbanków. Można zakupić powerbanki, które bezprzewodowo ładują urządzenie. Aby dalej ładować powerbank, należy podłączyć go do sieci elektrycznej.
3. Najważniejsze parametry powerbanków
W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów powerbanków, w tym o różnych rozmiarach, pojemnościach i złączach. Powinieneś upewnić się, że powerbank, który wybierzesz, będzie odpowiedni dla Ciebie. Oto najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku.
Pojemność baterii
Energia w baterii akumulatora jest mierzona w miliamperach (mAh). Liczba ta służy do pomiaru energii, którą może przechowywać powerbank.
Większość powerbanków ma co najmniej 5 000 mAh. Najczęstszym jest 10 000, ale istnieją większe powerbanki, które mogą pomieścić 20 000 lub 30 000 mAh. Pojemność baterii iPhone'a 12 wynosi 3 700 mAh.
- - 1 000 - 5 000 maH. Są to najmniejsze urządzenia dostępne na rynku. Te powerbanki są często bardzo tanie, co może negatywnie wpływać na jakość wykonania, a także ich trwałość. Często nie są w stanie w pełni naładować nowoczesnych smartfonów.
- - 5 000 - 10 000 mAh. Średniej wielkości powerbank, który ma wystarczającą pojemność, aby wystarczyć na większość zastosowań. Może ładować prawie każdy telefon i ma wiele portów, więc możliwe jest ładowanie wielu urządzeń jednocześnie.
- - 15 000 - 20 000 mAh. Są to już duże powerbanki. Taka pojemność pozwoli Ci na wielokrotne ładowanie większości urządzeń. Te powerbanki najprawdopodobniej obsługują technologie szybkiego ładowania Quick Charge lub Power Delivery.
- - 50 000 mAh. Jest to największy dostępny powerbank. Te powerbanki mają duże rozmiary. Ten powerbank jest idealny dla osób, które często podróżują i zabierają ze sobą wiele urządzeń.
Kluczowe jest, aby kupić powerbank, który ma taką pojemność, jakiej potrzebujemy. Jeśli tego nie zrobimy, może nas zaskoczyć brak prądu, którego nie przewidzieliśmy.
4. Rodzaje złączy
Istnieje wiele rodzajów złączy USB dostępnych dla urządzeń elektronicznych. Mimo szybkiego postępu technologicznego nie wszystkie urządzenia posiadają najnowszy standard USB typu C. Wiele urządzeń nadal korzysta ze złącza micro USB. Do wielu powerbanków dołączone są odpowiednie przejściówki i kable. Każdy rodzaj kabla możemy również kupić online.
5. Możliwość szybkiego ładowania
Wiele urządzeń może być obecnie ładowanych wysokim prądem, takim 2,5 A. Dzięki temu możemy ładować urządzenia w bardzo krótkim czasie.
Jeśli Twoje urządzenie obsługuje szybkie ładowanie i chcesz z niego skorzystać, upewnij się, że powerbank może dostarczyć wymagany prąd i jest kompatybilny.
6. Powerbanki, ktore wystarczą na całe życie
Każde ładowanie spowoduje w końcu zużycie baterii. W końcu straci ona zdolność do utrzymywania wystarczającej ilości ładunku elektrycznego. To, ile razy można naładować, a następnie rozładować baterie, zanim stracą one pewną część swojej pojemności, decyduje o ich trwałości. Liczba cykli rozładowania dla powerbanków o niższych cenach wynosi około 300. Może być jednak wyższa w przypadku droższych modeli.
Czas samorozładowania to kolejny czynnik, który można wziąć pod uwagę przy określaniu długości życia baterii. Powerbanki i baterie w ogóle wymagają niskiego poziomu zużycia energii do zasilania ich obwodów kontrolnych. Bateria w końcu ulegnie wyczerpaniu. Istnieją różne czasy, w których bateria może zachować odpowiedni ładunek elektryczny.
7. Rodzaje baterii do powerbanków
Wszystkie powerbanki wykorzystują jeden rodzaj baterii litowej, litowo-jonowej lub litowo-polimerowej.
Ze względu na swoje rozmiary, baterie litowo-jonowe mogą przechowywać duże ilości ładunku elektrycznego. Są one również bardzo przystępne cenowo. Ich minusem jest wolniejsze starzenie się i utrata pojemności.
Chociaż akumulatory litowo-jonowe są droższe w produkcji, nie mają takich samych problemów ze starzeniem się jak litowo-jonowe.
8. Podsumowanie.
Teraz masz już wszystkie informacje potrzebne do zakupu powerbanku. Teraz możesz zacząć szukać odpowiedniego modelu.
Zobacz
Najpopularniejsze modele EcoBike w 2024 roku –...
W 2024 roku przyszła pora na nową erę rowerów elektrycznych, a Polska stała się jednym...
Dlaczego smartwatche Garmin są tak doceniane...
Smartwatche stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród entuzjastów biegania. Dzięki...
Jak lokalne biura tłumaczeń wspierają...
Międzynarodowe projekty wymagają współpracy ludzi z różnych kultur i języków. Polska...
Komentarze (0)