Polecamy

Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu laptopa?

Pokój gracza – czego nie może w nim zabraknąć?

Smartfony

Co zwykle ulega uszkodzeniu w smartfonach i z jakimi kosztami należy się liczyć przy naprawie?

Uszkodzenie mikrofonu lub głośnika, zbicie szybki ekranu, zepsute gniazdo ładowarki - to jedynie kilka spośród uszkodzeń, jakie dotykają urządzenia mobilne. Co zwykle ulega uszkodzeniu w smartfonach i z jakimi kosztami należy się liczyć przy naprawie?

Każdemu z nas przydarzyło się to choćby jeden raz- wystarczyła sekunda a smartfon wypadł nam z ręki i upadł na ziemię lub wpadł do wody. Na nieszczęście często skutkuje to zbiciem szybki ekranu, zalaniem telefonu czy innym uszkodzeniem, które skutecznie nie pozwala nam korzystać ze smartfona. Niestety, zazwyczaj gwarancja serwisu nie uwzględnia takich zdarzeń losowych, dlatego też jesteśmy zmuszeni by we własnym zakresie zapłacić za naprawę lub kupić nowe urządzenie. Patrząc jednak na wartość takiego sprzętu i ceny nowych modeli telefonów, wydatek naprawy wydaje się być bardziej rozsądny.

Ekran 

Większość usterek, które przysparzają kłopotu użytkownikom smartfonów związania jest właśnie z ekranem. Jego powierzchnia zajmuje większość przedniego panelu, co tłumaczy powszechność tego problemu. Gwarancje podwyższonej jakości szkła lub odporności na zarysowania nie pomogą w niczym, gdy smartfon będzie miał kontakt z twardym podłożem. Cena naprawy ekranu to wydatek od 100 zł do nawet 1500 zł. Dla wielu modeli cena naprawy wyświetlacza przewyższa wartość faktyczną telefonu. Koszt ten będzie jednak o wiele niższy, jeśli uszkodzeniu uległa jedynie szybka zewnętrzna.

Gniazdo ładowania

Smartfony trzeba ładować zwykle codziennie, dlatego też psuje się one prawie tak często jak wyświetlacze. Różne eksperymenty pokazują, że winę za to ponosi użytkowanie telefonu podczas ładowania sprzętu. Powoduje to, że kabel jest naprężany, szarpany co może wpływać na jego stan. Ryzyko jest porównywalne jeżeli chodzi o microUSB, Lighting czy USB C. Dlatego typu usterki niezbędna jest wizyta w serwisie.

Uszkodzony smartfon

Niedomagająca bateria

Dla wielu osób sporym problemem jest mało wytrzymała bateria. Sprawę komplikuje fakt, że producenci uniemożliwiają samodzielne wymienianie baterii gdy zostaje już zużyta. By wymienić baterię w smartfonie należy zdjąć plombę gwarancyjną, która odbiera nam prawo do oddania telefonu do serwisu gwarancyjnego. Cena wymiany baterii to zwykle od 80 zł do 200 zł. Jeśli chcemy by bateria posłużyła nam dłużej, należy często ładować telefon i nie dopuszczać, by całkowicie się rozładował. Stan baterii powinien pozostawać cały czas na poziomie od 40% do 90 %. Ważnym dla stanu baterii jest unikanie skrajnych temperatur. Dodatkowo, warto wiedzieć, że nasze smartfony negatywnie wpływa całonocne ładowanie.

Inne usterki

Rzadsze typy uszkodzeń pojawiają się często wraz z tymi wymienionymi powyżej. Podczas takich wypadków jak zalanie czy upadek często usterce ulegają głośniki, mikrofony, przyciski, aparat czy złącza słuchawkowe. W większości tego typu usterek, naprawa czy wymiana danego elementu powinna kosztować w granicach od 100 zł do 150 zł.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Kabel USB OTG - co to takiego?

Od kilku lat producenci montują wejścia USB OTG w urządzeniach mobilnych, takich jak...

Jaki smartfon kupić w 2023 roku?

Jaki smartfon kupić w 2023 roku? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od urządzenia tego...

Samsung Galaxy A54 5G nadchodzi - warto...

​Smartfony marki Samsung cieszą się dużym zaufaniem klientów oraz klientek na całym świecie...