Polecamy

Programy komputerowe zostaną bankierami?

Akcesoria do smartfonów: w co warto zainwestować?

Inne

Okulary do pracy przy komputerze – wybierz najlepsze

Spędzasz długie godziny na pracy przy komputerze? Nawet dobrej jakości monitor LCD nie zapewni całkowitej ochrony przed zmęczeniem wzroku. Aby Twoje oczy długo zachowały dobrą kondycję, przydatne będą okulary. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas doboru idealnych soczewek i oprawek.

Uwaga na zmęczenie oczu

Długotrwałe wpatrywanie się w monitor powoduje zmęczenie oczu. Jego objawami najczęściej są bóle głowy, widzenie za mgłą, suchość oczu oraz zmiany refrakcji. Może pojawić się również problem z widzeniem podwójnym oraz zaburzenie widzenia kolorów. Rzadkie mruganie, podczas pracy przy komputerze, prowadzi do przesuszenia gałki ocznej. W takim przypadku przydatne będą tzw. sztuczne łzy (specjalny preparat nawilżający na bazie soli fizjologicznej).

Pomocne będą również okulary do pracy przy komputerze – dobrane przez okulistę lub optyka. Pomoc w doborze najlepszych okularów można znaleźć m.in. w sieci salonów Fielmann, które nie tylko posiadają bardzo duży wybór modnych oprawek, ale i zapewniają bezpłatne badanie wzroku, ubezpieczenie na zakupione okulary oraz 3 lata gwarancji. Warto wiedzieć, że okulary do komputera często zalecane są ochronnie nawet osobom, które nie mają poważnej wady wzroku i na co dzień nie potrzebują jej korekty.

Jak wybrać okulary do pracy przy komputerze?

W biurach panuje specyficzny mikroklimat, który ma duży wpływ na dobór odpowiednich okularów do pracy przed monitorem. Wyższy poziom kurzu (zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach), suche powietrze, odblaski od wielu monitorów oraz zwiększony poziom promieniowania elektrostatycznego sprawiają, że wielu pracowników ma problem z przesuszonymi lub podrażnionymi gałkami ocznymi.

Okulary do pracy przy komputerze powinny być wyposażone w specjalne powłoki. Warto wybierać szkła z powłokami:

  • antyrefleksyjną,
  • hydrofobową,
  • antystatyczną,
  • antyelektromagnetyczną.

Takie szkła zapewnią doskonałą przejrzystość, zredukują odbicia emitowane przez obraz na monitorze i zmniejszą przyciąganie pyłków, które podrażniają oczy. Dodatkowo powłoki antystatyczne są łatwe w czyszczeniu. Powłoki antyelektromagnetyczne są bardzo potrzebne osobom korzystającym z tradycyjnych monitorów CRT (jego charakterystyczną cechą jest silne promieniowanie elektromagnetyczne).

Dobór soczewek

Soczewki do okularów powinien dobrać optyk lub okulista. Specjalista wykona badania wzroku i ustali odległość, na którą dobrze widzimy. Warto na bieżąco kontrolować wzrok, ponieważ z czasem wady mogą się pogłębić i okulary do komputera będą wymagać wymiany.

Dobór oprawek

Gdy zostaną dopasowane odpowiednie soczewki, możemy przejść do wyboru oprawek. W biurze zwykle ceni się dyskretną elegancję, dlatego najlepiej wybierać oprawki w klasycznych kształtach. Dobrze, gdy będą one lekkie i wytrzymałe, a noski oraz zauszniki zostaną idealnie dopasowane.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...