Polecamy

Śledzą nas w sieci

Proxy: wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Inne

Zielony, piękny, oryginalny. Jak urozmaicić ogród?

Ogród powinien być ozdobą każdego domu. Niezależnie od tego, czy jest mały, czy rozległy, warto nieco go urozmaicić. Poza obowiązkową zielenią i dbaniem o kwiaty, krzewy, oraz drzewa, możemy wprowadzić kilka innych ciekawych dodatków. Przedstawiamy sprawdzone pomysły, które pomogą w urządzeniu pięknego i funkcjonalnego ogrodu.

Po pierwsze, co jakiś czas powinniśmy nieco odświeżyć jego wygląd. W tym celu warto co rok wprowadzać nowe rośliny, które przełamią monotonię. Obecnie mamy dostęp do wielu interesujących, egzotycznych drzew, kwiatów, czy krzewów. Ich wybór powinniśmy dostosowywać do podłoża, a także panujących warunków klimatycznych. Szczególnie dobrze wyglądają pnące się rośliny, które umieścimy np. na balkonie czy tarasie. Kolejny istotny element wyposażenia ogrodu to przedmioty drewniane. Chodzi o ogrodowe konstrukcje, czyli pergole, ławki, pomosty, płotki, a także stylowe donice na rośliny. Drewno przez swoją funkcję ozdobną wprowadza ciepły, domowy klimat i idealnie komponuje się z otaczającą zielenią.

Innym sposobem na urozmaicenie przydomowej przestrzeni jest oczko wodne. Taki mały, domowy staw lub sadzawka wprowadzają wyjątkowy klimat i harmonię. Co więcej, obserwowanie niewielkich zbiorników wodnych, działa na nas uspokajająco i może wykazywać efekt relaksująco-terapeutyczny. Warto uzupełnić stawik lub oczko wodne w dodatkowe elementy, takie jak np. małą fontannę lub młyńskie koło. Dobrze wyglądają także rośliny wodne, typu rzęski, hiacynt, pałki, czy lilia wodna. W dużych ogrodach doskonałym urozmaiceniem w porze wiosennej i letniej będzie grill i wędzarnia. Mają wymiar nie tylko ozdobny, ale również praktyczny. Zamiast budować wędzarnię osobno, możemy zakupić specjalny sprzęt, który łączy te dwie funkcje. Takie urządzenia wyróżnia ciekawy, estetyczny wygląd. Zwykle są wyposażone w kółka i pozwalają na przygotowywanie kilku potraw naraz.

Modne meble i klasyczne dodatki 

W dobrze urządzonym ogrodzie nie może zabraknąć dopasowanych kolorystycznie mebli. Powinny współgrać z wystrojem całej działki, a także stanowić spójne „przedłużenie” salonu. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się zestawy mebli ogrodowych – krzesła, kanapy, stoły, stoliki kawowe, a do tego wygodne, rozkładane fotele. Uroku dodaje również wygodny szezlong, hamak, huśtawka w ciekawym kształcie, albo pojemna skrzynia, w której umieścimy różnego rodzaju przedmioty i akcesoria. Wszystko to sprawi, że ogród stanie się kolejną strefą wypoczynkową, idealną do spotkań ze znajomymi, organizowania imprez, wypicia porannej kawy, czy zjedzenia wspólnego obiadu.

Innym, nieco mniej rozpowszechnionym elementem dekoracyjnym, są rzeźby. Chociaż wielu osobom kojarzą się kiczem, to umieszczenie jednej czy dwóch gustownych, niewielkich rzeźb, np. w pobliżu balkonu lub oczka wodnego, może wprowadzić wyjątkowy klimat. Ich wygląd i rozmiar powinny pasować do miejsca, w którym się znajdują. Jednak warto pamiętać, że tego rodzaju dodatki najlepiej sprawdzają się w dość dużych przestrzeniach. Ważna jest również spójność stylistyczna. Jeżeli nasz dom i jego otoczenie urządziliśmy w stylu nowoczesnym, postawmy na designerskie rzeźby, pasujące stylem do całego wyposażenia; w przypadku tradycyjnego – możemy wybrać rzeźby drewniane lub nawiązujące wyglądem do starożytnej Grecji.

 

Materiał zewnętrzny, fotolia.com, 108856644 | Autor: Tatjana Balzer

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...