Polecamy

Oświetlenie LED i akcesoria

Odzież medyczna a komfort personelu i pacjenta

Inne

Konfiguracja sieci bezprzewodowej

Jeszcze wcale nie tak dawno temu podłączenie wielu urządzeń do internetu w jednym mieszkaniu czy domu wymagało zastosowania odpowiedniego sprzętu i połączenia kablowego. Było to problematyczne, szczególnie jeśli kable należało poprowadzić do kilku pomieszczeń. Obecnie standardem jest sieć bezprzewodowa, dzięki której bez kabli korzystamy z internetu na telewizorze, laptopie, smartfonie, ale też i na innych urządzeniach.

Własna sieć bezprzewodowa – od czego zacząć?

Tworząc własną sieć bezprzewodową, w pewnym sensie dzielimy nasze łącze pomiędzy użytkowników, zatem jej stworzenie wymaga najpierw dostępu do łącza internetowego. Nie musi to być oczywiście łącze stałe, gdyż podzielić się możemy również internetem, z którego korzystamy na naszym smartfonie. Mowa oczywiście o pakietach u operatora komórkowego. Jednak to nie będzie najlepszy pomysł, jeśli zależy nam na szybkim połączeniu, a tym bardziej na rozrywkach, które mogą być obciążające dla naszego łącza. Pamiętajmy również, że pakiet danych 2 GB możemy wykorzystać podczas godzinnego oglądania filmu w jakości HD.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem służącym stworzeniu własnej sieci bezprzewodowej jest szybkie łącze stałe. Można do tego wykorzystać np. internet światłowodowy UPC. W ten sposób możemy zyskać dostęp do łącza z prędkością pobierania danych do 250 Mb/s. Takie parametry są już wystarczające pod kilku użytkowników, którzy będą mocno obciążać łącze. Co istotne, w tym przypadku faktycznie mowa o internecie bez limitu danych. Opierając się na takim łączu, możemy już stworzyć sieć bezprzewodową.

Sieć bezprzewodowa z routerem lub bez

Sieć bezprzewodową możemy stworzyć z pomocą routera lub bez niego. Wystarczą tak naprawdę funkcje wbudowane w system operacyjny, które są dostępne np. już w Windows 7, lecz wymaga to nieco większej wiedzy niż stworzenie sieci z pomocą oprogramowania dołączonego do routera. Na wstępie musimy wiedzieć, jakiego routera potrzebujemy, co jest zależne od technologii dostępu do sieci. Możemy wykorzystywać:

 • 3G/LTE,
 • ADSL,
 • VDSL,
 • xDSL.

Z technologią ADSL i VDSL mamy do czynienia wtedy, gdy internet jest do nas dostarczany za pomocą kabla telefonicznego. Jeśli chodzi o 3G/LTE, to jest to technologia bezprzewodowa, w której wykorzystujemy łącze operatora komórkowego. W tym przypadku router mobilny musi mieć model na kartę SIM, ewentualnie dawać opcję podłączenia zewnętrznego modemu. Ostatnia z wymienionych, technologia xDSL dotyczy połączenia kablem Ethernet. Sprzedawca w sklepie na pewno zada nam pytanie o to, w jaki sposób korzystamy z sieci. Przedstawi nam wiele ofert w zależności od budżetu. Różnice pomiędzy routerami będą tkwić w:

 • wspieranych standardach i szybkości,
 • liczbie oraz jakości anten,
 • podzespołach,
 • możliwościach konfiguracyjnych.

Konfiguracja sieci bezprzewodowej

Cały proces konfiguracji sieci bezprzewodowej zależy od modelu routera, ale w każdym przypadku otrzymamy płytę wraz z instrukcją, która poprowadzi nas krok po kroku po instalacji. Poniżej przedstawiamy jednak kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa korzystania.

 • Wybierzmy protokół WPA2 Personal z szyfrowaniem AES – optymalny pod użytkowników domowych.
 • Już przy pierwszym logowaniu do routera koniecznie zmieńmy hasło administratora. Pozostawienie hasła domyślnego naraża nas na potencjalny atak.
 • Zmieniajmy wszystkie standardowe hasła – szczególnie te, które widnieją na naklejce na routerze.
 • Wyłączenie funkcji WPS – funkcja ta pozwala na łatwe podłączenie do sieci z pomocą kodu PIN. Jednak ma ona wiele luk i najlepiej ją wyłączyć.
 • Aktualizacja oprogramowania – jeśli tylko dostępne są aktualizacje oprogramowania naszego routera, to koniecznie je zainstalujmy. Zazwyczaj aktualizacje eliminują wykryte luki.

Sieć bezprzewodowa – prostota wymagająca uwagi

Producenci routerów dopasowali swoje oprogramowanie i sprzęt na tyle, aby niezaawansowany użytkownik komputera poradził sobie ze stworzeniem lub konfiguracją sieci. Musimy jednak przy tym wszystkim pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa korzystania z usługi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...