Polecamy

Sztuczna inteligencja może poprawić nasze powietrze

I Ty zostań mistrzem filmowania smartfonem

Inne

Specjalistyczne kursy zawodowe na spawacza i operatora suwnic

Wiele mówi się o zawodach przyszłości. W zestawieniach dominują stanowiska w IT. Tymczasem przemysł nieustannie potrzebuje wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w spawaniu oraz obsłudze suwnic. Uprawnienia do wykonywania tych prac zyskują osoby po kursach i egzaminach państwowych. Warto się nimi zainteresować, bo polscy fachowcy cenieni są w kraju i za granicą – z łatwością znajdują pracę w swojej branży oraz otrzymują wysokie wynagrodzenie.

Jak wygląda kurs na spawacza?

Upraszczając, spawalnictwo to łączenie materiałów topliwych, głównie metali, poprzez stopienie ich brzegów. Taka praca wymaga zdolności manualnych, precyzji oraz odporności na ciężkie warunki pracy. A te zależne są od konkretnego miejsca oraz branży. Uprawnienia do wykonywania zawodu zapewnia specjalistyczny kurs, zawierający podstawy teoretyczne oraz dużą ilość praktyki. Zazwyczaj trwa od 100 do 200 godzin i rozłożony jest na miesiąc lub dwa miesiące. 

Kursanci zdobywają wiedzę oraz umiejętności pod okiem profesjonalistów, ucząc się metod spawalniczych, zasad BHP, obsługi maszyn, czytania rysunków technicznych, odczytywania i zmieniania parametrów, a także zabezpieczenia miejsca pracy oraz rozwiązywania ewentualnych usterek. W zależności od instytucji organizującej kurs, może on być kompleksowy i obejmować różne rodzaje spawania, lub skupiać się na wybranych. Do najpopularniejszych metod należą: spawanie gazowe, spawanie elektryczne, MIG, MAG oraz TIG. Wybierając kurs na spawacza należy zwrócić uwagę na charakter nauki – najlepiej, jeśli każdy kursant ma dostęp do oddzielnego stanowiska pracy.

kurs na suwnice

Kurs na spawacza – kwalifikacje oraz instytucje

Szkolenia spawalnicze organizowane są przez Ośrodki Szkolenia Zawodowego, Młodzieżowe Centra Kariery Ochotniczych Hufców Pracy, profesjonalne firmy, a niekiedy także przez Urząd Pracy. Ich cena waha się od 1500 do 3000 zł, jednak osoby pragnące rozwijać się zawodowo mogą ubiegać się o dofinansowanie lub całkowite pokrycie kosztów nauki.

W praktyce kurs na spawacza przygotowuje do egzaminu zawodowego przed Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach. Dopiero taka weryfikacja wiedzy i umiejętności prowadzi do otrzymania kwalifikacyjni zawodowych potwierdzonych certyfikatem lub świadectwem, a także książeczką spawacza. Uprawnienia ważne są przed 2 lata, po tym czasie należy podejść do egzaminu weryfikacyjnego.

Kurs na suwnice – podstawowe informacje

Suwnice to rodzaj dźwignic, służących do transportu ładunków. Są powszechnie wykorzystywane na budowach oraz w przedsiębiorstwach produkcyjnych, przez co istnieje ogromny popyt na fachowców znających się na ich obsłudze. Droga do zostania operatorem suwnic jest podobna do ścieżki spawacza. Kursy na suwnice skupiają się na takich kwestiach, jak m.in.: dozór techniczny, suwnice i ich budowa oraz eksploatacja, obowiązki operatora, bezpieczeństwo i higiena pracy, a także zajęcia praktyczne I S oraz II S.

Co kryje się za tymi symbolami? Oznaczają kategorie uprawnień do obsługi maszyn. I S obejmuje zarówno pracę przy suwnicach, wciągarkach i wciągnikach sterowanych z kabiny operatora, jak i przy suwnicach i wciągarkach hakowych sterowanych z poziomu roboczego. II S dotyczy jedynie obsługi maszyn z poziomu roboczego.

Jak uzyskać uprawnienia?

Kurs na suwnice jest jedynie środkiem do celu. Potwierdzeniem kwalifikacji jest egzamin państwowy przed komisją UDT, sprawdzający wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. W chwili obecnej uprawnienia przyznawane są bezterminowo, jednak wciąż dyskutuje się nad określeniem ważności egzaminu na 5 lat. Jest to spowodowane gwałtownym rozwojem oraz udoskonalaniem suwnic i wciągników. Wiedza sprzed kilku lat już nie jest wystarczająca.

Spawacz i operator suwnic to dwa popularne i ceniony zawody, które umożliwiają znalezienie dobrze płatnej pracy. Kandydaci chcący szkolić się w tych dziedzinach powinni mieć ukończone 18 lat, być zdrowi oraz sprawni fizycznie i psychicznie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...