Polecamy

Aplikacja namierzy idealną imprezę

Czułość ISO w aparatach

Ciekawostki

Jak wykonać dobre zdjęcia na wakacjach?

Aby wykonać dobre zdjęcia na wakacjach, musimy przede wszystkim poświęcić nieco czasu na poczytanie o całej tej tematyce. Bardzo często okazuje się, że nawet minimalna wiedza na temat podstawowych funkcji naszego aparatu znacznie ułatwi nam to zadanie.

Jeśli ktoś chce oszczędzić nieco czasu i uniknąć wielogodzinnego szukania w aparacie różnych funkcji, to powinien po prostu zabrać ze sobą instrukcję obsługi. Wielu ludzi unika korzystania z ręcznego – manualnego – trybu obsługi aparatu. Nie należy jednak się tego obawiać, bowiem tryb ten daje nam po prostu znacznie większą kontrolę nad tym, jak wyglądają poszczególne elementy wykonywanych przez nas zdjęć.

Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnych błysków na naszych zdjęciach, to dobrym rozwiązaniem będzie wyłączenie flesza. Zresztą, funkcja ta w aparatach cyfrowych często pozostawia wiele do życzenia, przez co efekty i tak nie będą tutaj szczególnie imponujące. Rezygnując z tego będziemy w stanie uzyskać znacznie ciekawsze, naturalnie wyglądające zdjęcia.

Flesz jest jednak przydatny w przypadku, gdy dysponujemy zbyt słabym światłem Warto z niego korzystać również i wtedy, gdy robimy zdjęcia przy mocnym słońcu, które w takiej sytuacji może powodować powstawanie cieni na twarzach osób fotografowanych. Aparaty cyfrowe są wyposażone w zoom. Sporym błędem jest pozostawianie zbyt dużej, niewypełnionej niczym części kadru.

Zdjęcia z wakacji

Zazwyczaj znacznie lepiej jest, kiedy fotografowana osoba lub obiekt wypełni znaczną część zdjęcia. Dobrą propozycją jest eksperymentowanie z perspektywą na naszej fotografii. W większości przypadków zdjęcia wykonywane są z poziomu twarzy ich bohaterów, choć w rzeczywistości niekoniecznie musi to być najlepsze rozwiązanie. Czasami fotografia wykonana z poziomu gruntu lub z góry prezentuje się o wiele ciekawiej.

Kompozycja centralna jest rozwiązaniem na które decyduje się większość ludzi, choć wcale nie musi to być najlepsze wyjście. O wiele ciekawsze może okazać się uchwycenie ostrości na bohatera zdjęcia; kadr można wówczas przekomponować w taki sposób, aby fotografowana osoba znalazła się bliżej jego krawędzi. Warto korzystać z jaskrawych kolorów takich jak czerwony, które znacznie mogą ożywiać nasze zdjęcie.

Bohater zdjęcia może w tym celu założyć jakikolwiek, nawet niewielki element garderoby w tym właśnie kolorze; ponadto świetnie pasuje on do żywej, zielonej barwy. Aby zrobić dobre zdjęcie, w każdej chwili trzeba mieć aparat w pogotowiu. Czasami mamy na to dosłownie jeden moment, w którym możemy uchwycić ujęcie będące później dla nas doskonałą pamiątką.

Po wykonaniu zdjęć warto poświęcić nieco czasu na wyselekcjonowanie wśród nich tych najbardziej zadowalających i wykonanie stosownej obróbki. Nawet dzięki prostym w obsłudze i darmowym programom będziemy w stanie znacznie zwiększyć atrakcyjność naszych fotografii.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

E-sim w smartwachu - jak to działa?

Smartwatche zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko modnym gadżetem, ale i...

Niedziele handlowe 2023 - kiedy można zrobić...

Niedziele handlowe to temat, którym wiele osób jest zainteresowanych, zwłaszcza w...

E-biznes – przykłady firm, które odniosły...

Polski rynek e-commerce z roku na rok rośnie w siłę. Co rusz pojawiają się tu nowi gracze...