Polecamy

Monitoring internetu a zwiększenie sprzedaży – praktyczne...

Programy telewizyjne na ekranie smartfona

Inne

Komory klimatyczne i systemy wibracyjne – do czego służą?

​Normy jakości obowiązujące w kraju i na świecie służą przede wszystkim bezpieczeństwu korzystania z kupowanych urządzeń. To, czy dany sprzęt je spełnia, badane jest w laboratoriach wyposażonych m.in. w komory klimatyczne oraz systemy wibracyjne. Dowiedz się, jakie testy są w nich przeprowadzane.

Rola badań nad jakością

Dziś właściwie ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie przemysłu bez pracy, jaką na co dzień wykonują ośrodki badań nad jakością. Dzięki nim możemy mieć pewność, że produkt spożywczy nie zepsuje się pod wpływem temperatury, a karoseria samochodowa nie zacznie zbyt szybko rdzewieć. Gdyby nie można było tego sprawdzić, podczas normalnego korzystania z produktów moglibyśmy mieć przykrą niespodziankę w postaci ich szybkiej awarii.

Komora klimatyczna i testy klimatyczne

Jednym z podstawowych czynników, które mogą powodować zmianę właściwości obiektu, jest klimat. Niezwykle ważne jest przekonanie się, jak poszczególne temperatury czy parametry wilgotności wpływają na dane produkty spożywcze, leki czy urządzenia. W warunkach naturalnych jednak po prostu nie da się przeprowadzić takich badań, a co najmniej byłyby one bardzo kosztowne i czasochłonne. Tutaj z pomocą przychodzi komora klimatyczna. Dzięki niej dalekie podróże ani oczekiwanie na zmianę klimatu nie są potrzebne. Pożądane warunki jesteśmy w stanie stworzyć sami, regulując temperaturę i wilgotność we wnętrzu komory. Parametry te można dowolnie zmieniać i to w szerokim zakresie, dlatego jedna komora klimatyczna pozwala sprawdzić wytrzymałość obiektu w bardzo różnych warunkach.

Testy wibracyjne

Komory klimatyczne to tylko jeden z rodzajów urządzeń wykorzystywanych w laboratoriach. W takich miejscach używa się również m.in. systemów wibracyjnych. Testy z wykorzystaniem drgań sprawdzają się zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym czy lotniczym. Tak jak komora klimatyczna symuluje dany klimat, tak system wibracyjny symuluje różne rodzaje drgań – poprzeczne, pionowe, sinus, statyczne. Sprawdza się w ten sposób, jak zachowuje się w ich obliczu dany obiekt, jaka jest jego trwałość i niezawodność. Takie badania wykonywane są m.in. dla silników, które zwykle pracują wśród wielu obracających się elementów.

Komory klimatyczne zintegrowane z systemami wibracyjnymi

Właściwości obu omawianych urządzeń można ze sobą połączyć, uzyskując jeszcze dokładniejsze dane na temat wytrzymałości badanych obiektów. Na rynku dostępne są stanowiska wibracyjne zintegrowane z komorami klimatycznymi. W trakcie testów wibracyjnych tworzą one również symulację warunków klimatycznych. Inwestycja w taki system to najlepsza decyzja pod względem gwarancji przeprowadzenia wiarygodnych, uwzględniających wiele możliwych parametrów badań nad jakością. Z pewnością każde rozwijające się laboratorium powinno rozważyć taki zakup, by przyczynić się do wchodzenia na rynek coraz dokładniej przebadanych produktów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Najpopularniejsze modele EcoBike w 2024 roku –...

W 2024 roku przyszła pora na nową erę rowerów elektrycznych, a Polska stała się jednym...

Dlaczego smartwatche Garmin są tak doceniane...

Smartwatche stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród entuzjastów biegania. Dzięki...

Jak lokalne biura tłumaczeń wspierają...

Międzynarodowe projekty wymagają współpracy ludzi z różnych kultur i języków. Polska...