Polecamy

DeZir będzie miał następcę

Ile kosztuje korzystanie z biura wirtualnego w 2023 roku?

Inne

Technik informatyk – perspektywy pracy w zawodzie

Czym zajmuje się technik informatyk? Co należy do jego typowych zadań zawodowych? Jakie wykształcenie musi zdobyć osoba chcąca wykonywać ten zawód? Jakie ma perspektywy pracy? Czy warto kształcić się w tym kierunku?

Branża informatyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się. W związku z tym zapotrzebowanie na informatyków stale rośnie. Jako, że obecnie praktycznie każda firma i każdy urząd są skomputeryzowane, a więc ich działanie jest uzależnione od sprzętu komputerowego i sieci informatycznych, to technicy informatycy nie muszą martwić się o zatrudnienie.

Czym zajmuje się technik informatyk?

Zawód informatyka zyskuje coraz większe znaczenie w związku z upowszechnieniem się korzystania z systemów informatycznych, których używa się w praktycznie każdej branży. To spowodowało, że pojawiły się liczne specjalizacje, takie jak: programowanie, administrowanie sieciami komputerowymi, projektowanie stron internetowych i wiele innych.

Technik informatyk zajmuje się gromadzeniem, przekazywaniem i przetwarzaniem informacji. Do jego typowych zadań zalicza się m.in.: testowanie i diagnozowanie sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych, montaż, naprawę i konserwację sprzętu, konfigurację stanowisk komputerowych, rozbudowę zestawu komputerowego, tworzenie aplikacji i programów, projektowanie systemów baz danych i administrowanie nimi, konfigurację sieci komputerowych i administrowanie nimi, cyfrowe przetwarzanie obrazu i dźwięku, tworzenie stron internetowych.

Jakie wykształcenie musi zdobyć osoba chcąca wykonywać ten zawód?

Tytuł technika informatyka jest nadawany absolwentom policealnych kursów zawodowych i szkół średnich technicznych.

Kurs trwa 2 lata i kończy się zdaniem zewnętrznego egzaminu zawodowego organizowanego w szkole przez OKE. Absolwent uzyskuje świadectwo MEN. Egzamin taki obejmuje kwalifikacje E.12 (montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych), E.13 (projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie nimi) i E.14 (tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami). Po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji E.15 (uruchamianie oraz utrzymanie terminali i przyłączy abonenckich) oraz E.16 (montaż i eksploatacja sieci rozległych) może uzyskać tytuł technika teleinformatyka.

Po ukończonym kursie technik informatyk potrafi m.in.: posługiwać się systemami operacyjnymi, zaprojektować i wykonać małą sieć komputerową, pracować w różnych strukturach sieci komputerowych, korzystać z języków programowania, posługiwać się językiem obsługi baz danych, w tym SQL, konfigurować urządzenia sieciowe, obsługiwać oprogramowanie użytkowe, konfigurować sprzęt i oprogramowanie, obsługiwać urządzenia peryferyjne.

Więcej na temat kursu technika informatyka można przeczytać tu: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-informatyk.

Na pewno jest to zawód dla pasjonatów, ponieważ wymaga ciągłego treningu i dokształcania, gdyż w dziedzinie, jaką jest informatyka bardzo często pojawiają się innowacje. Osoby chcące poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie mogą brać udział w szkoleniach i kursach dokształcających, a także ukończyć uczelnię wyższą.

Jakie są perspektywy pracy w zawodzie technika informatyka?

Po ukończeniu edukacji informatyk może znaleźć pracę w: działach informatycznych wielu firm, agencjach reklamowych, firmach z sektora IT, start-upach, firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, sklepach komputerowych, serwisach komputerowych, wydawnictwach, drukarniach, studiach graficznych i dźwiękowych, studiach telewizyjnych i filmowych. Mogą także prowadzić własną działalność i świadczyć usługi doradcze. Możliwości są duże i na pewno większe niż w innych zawodach.

Zarobki informatyka są uzależnione od umiejętności i stażu pracy. Średnio osoby wykonujące ten zawód zarabiają ok. 3500-4000 zł. Oczywiście początkujący informatycy bez doświadczenia zarabiają dużo mniej. Z kolei doświadczeni programiści są jednymi z najlepiej opłacanych pracowników nie tylko na rodzimym rynku pracy, ale także na całym świecie.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czym jest nacinarka do kartonów?

Nacinarka do kartonów to maszyna przeznaczona do precyzyjnego i wydajnego cięcia tektury...

Smartwatch dla nastolatka: Idealny gadget na...

Smartwatche stały się niezwykle popularne w dzisiejszym świecie, a ich zastosowania ciągle się...

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe - które...

Słuchawki, które są używane z komputerem lub telefonem, można sklasyfikować na podstawie...