Jak prawidłowo aplikować soczewki?
Wiele osób, zwłaszcza na początku swojej przygody z soczewkami, ma problem z ich aplikacją, a niektórych na samą myśl dotykania opuszkiem palca gałki ocznej przechodzą dreszcze i nie chcą nawet słyszeć o soczewkach. W rzeczywistości zakładania i zdejmowania soczewek można się bardzo szybko nauczyć, nie ma także jedynej słusznej techniki. Jak prawidłowo aplikować soczewki? Kto może nam pomóc w nauce zakładania soczewek?
Korzyści płynące z noszenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe to jedna z metod korygowania wad refrakcji. Na równi sprawdza się jako jedyny sposób korekcji wzorku, jak i zamiennie z okularami korekcyjnymi – każdy powinien sam przetestować w jakich sytuacjach lepsze są soczewki, a w jakich okulary. Noszenie soczewek daje wiele korzyści, o których mogli już zapomnieć użytkownicy okularów. Przede wszystkim dzięki nim można bez przeszkód uprawiać ulubione sporty niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia czy nocy. Soczewki to przede wszystkim brak ograniczeń, brak stresu związanego ze zniszczeniem okularów, komfort i świetna jakość widzenia, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Bez przeszkód można w nich podróżować, np. soczewki jednodniowe idealnie spiszą się podczas wypadu na biwak czy trekking po górach. Każda osoba, która nosi okulary korekcyjne powinna chociaż raz spróbować spędzić kilka dni w soczewkach kontaktowych, by przekonać się jak ogromną różnicę można poczuć.
Pierwsza wizyta u specjalisty
W tym celu należy odwiedzić lekarza okulistę lub optometrystę, który zbada wzrok i pomoże z wyborem pierwszych soczewek, a także pokaże jak je prawidłowo aplikować. Jaka jest różnica między okulistą a optometrystą? Okulista to lekarz specjalista, który skupia się głównie na wykrywaniu wad refrakcji i leczeniu chorób oczu. Do niego powinniśmy kierować się na szczegółowe badania wzroku i z objawami chorób oka, takimi jak np. zapalenie spojówek. Okulista może przepisać nam recepty na leki, zajmuje się także dobieraniem okularów korekcyjnych i wystawianiem recept na ich dofinansowanie. Z kolei optometrysta jest specjalistą w zakresie diagnozowania i kompensowania wad wzroku, m.in. za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów. Śmiało można powiedzieć, że to ekspert od soczewek, który bezboleśnie przeprowadzi was przez cały proces ich doboru i aplikacji, a także edukuje o ich prawidłowej pielęgnacji. Optometrysta również przeprowadza szczegółowe badania wzroku pod kątem wad refrakcji. Podczas takiego badania może wykryć różne nieprawidłowości w budowie oka lub inne zaburzenia, i wówczas kieruje pacjenta do innych specjalistów. Do optometrysty można się śmiało skierować po porady dotyczące nie tylko soczewek kontaktowych, ale i ogólnej profilaktyki wzroku, ergonomii widzenia czy bezpieczeństwa oczu w miejscu pracy. Może on także pomóc z doborem okularów korekcyjnych.
Jak prawidłowo aplikować soczewki?
Jak już wspomnieliśmy, nie ma jednego dobrego sposobu na aplikowanie soczewek kontaktowych i tak naprawdę każdy dobiera dla siebie odpowiednią technikę metodą prób i błędów. Podstawową czynnością, którą wykonuje się przed każdą aplikacją soczewek, jest dokładne umycie rąk mydłem i ich wysuszenie. Uchroni to użytkowników przed przedostaniem się do oka bakterii i wirusów, które mogą przyczynić się do chorób oka, a pamiętajmy, że w razie jakiejkolwiek infekcji, choroby oka bądź jego podrażnienia, nie powinno się stosować soczewek kontaktowych. Wracając jednak do aplikacji soczewek, to wcale nie jest takie skomplikowane. Zakładając soczewkę należy ją delikatnie wyjąć z pojemnika i położyć na opuszku palca wskazującego, a następnie upewnić się, że leży na właściwej stronie. Soczewki kontaktowe miękkie kształtem przypominają wypukłą miseczkę, która łatwo i szybko dopasowuje się do gałki ocznej – jeśli założycie je na drugą stronę, soczewka zacznie „pływać” po oku, a obraz będzie rozmazany. W takim wypadku trzeba ją zdjąć, przepłukać płynem do soczewek, odwrócić i ponownie założyć. Niektóre osoby zakładają soczewkę na oko przy podnoszeniu palcem drugiej ręki górnej powieki i przy wzroku skierowanym w górę. Taka technika niekoniecznie sprawdzi się osobom, które mają bardzo wrażliwe oczy lub po prostu czują lęk przed zbliżającym się do oka obiektem. Wówczas poleca się po prostu odsunąć lekko dolną powiekę i delikatnie popatrzeć w górę lub w bok, a soczewkę zaaplikować poniżej tęczówki – po mrugnięciu sama znajdzie swoje miejsce. Jak zdjąć soczewki kontaktowe? Wystarczy wzrok skierować w górę i delikatnie zsunąć czystym opuszkiem palca soczewkę w kierunku dolnej powieki, po czym lekko ją złapać przy pomocy kciuka, a następnie odłożyć do pojemniczka ze świeżym płynem do soczewek.
Artykuł partnera
Zobacz
Karta charakterystyki produktu – jakie dane...
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo i wiedza o produktach chemicznych są niezwykle ważne. Czy...
E-sim w smartwachu - jak to działa?
Smartwatche zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko modnym gadżetem, ale i...
Niedziele handlowe 2023 - kiedy można zrobić...
Niedziele handlowe to temat, którym wiele osób jest zainteresowanych, zwłaszcza w...
Komentarze (0)