Polecamy

Żaluzje aluminiowe - w prostocie tkwi siła

Jak wybrać klatkę dla chomika i królika?

Komputery

Zagrożenie z portali społecznościowych

Niemal jedna trzecia (30%) użytkowników portali społecznościowych udostępnia swoje posty, zaznacza miejsca, w których aktualnie przebywa, oraz dzieli się innymi prywatnymi informacjami ze wszystkimi, którzy są online – nie tylko ze swoimi znajomymi. Wynika z quizu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab na całym świecie.  

- Bezpieczeństwo naszych danych na portalach społecznościowych zależy w dużej części od nas. Musimy pamiętać, że to co publikujemy w Internecie później może stać się publiczne. Dlatego starajmy się publikować tylko to czego nie będziemy się później wstydzić. Druga rzecz to dodawanie znajomych na portalach społecznościowych. Musimy wiedzieć kogo dodajemy. Starajmy się nie dodawać osób, których nie znamy w prawdziwym życiu. Ponieważ wiele kont na portalach społecznościowych zostało stworzone przez np. firmy obsługujące agencje reklamowe – mówi newsrm.tv Piotr Kupczyk, Kaspersky Lab Polska.

Jeden na dziesięciu (9%) uczestników badania sądził, że osoby spoza jego kręgu znajomych nie mogą widzieć jego profilu ani postów. Taka postawa sprzyja temu, aby prywatne informacje wpadły w niepowołane ręce, a nawet zostały wykorzystane przez przestępców do kradzieży tożsamości i oszustw finansowych.

Media społecznościowe

Użytkownicy narażają się także na zagrożenia, gdy nierozważnie dodają znajomych na portalach społecznościowych – aż 12% przyznaje, że umieszcza każdą osobę w kręgu przyjaciół – niezależnie od tego, czy ją zna czy nie. Jedna trzecia (31%) użytkowników akceptuje również jako swoich znajomych zupełnie obce osoby, jeśli mają wspólnych przyjaciół. W ten sposób dostęp do danych użytkowników mogą uzyskać profile firm gromadzących informacje dla agencji reklamowych, a nawet cyberprzestępcy. Jeśli chodzi o zaufanie do swoich „znajomych”, jedna czwarta (26%) badanych nie zawahałaby się kliknąć dowolnego odsyłacza wysłanego przez „przyjaciela” z portalu społecznościowego.

Aby użytkownicy mogli aktywnie korzystać z portali społecznościowych bez narażania się na niebezpieczeństwo, ekspert zaleca ostrożność podczas dodawania nowych osób do kręgu znajomych. W przypadku wątpliwości, użytkownik nie powinien akceptować zaproszenia ani klikać odsyłacza, którego nie oczekiwał. Istotne jest również ustawienie najwyższego poziomu prywatności dla kont na portalach społecznościowych, tak aby aktualizacje statusu użytkownika widzieli tylko jego znajomi. Zdrowy rozsądek i czujność to podstawa bezpieczeństwa, która powinna iść w parze z solidnym oprogramowaniem chroniącym przed zagrożeniami internetowymi.

Źródło:newsrm.tv

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...