Polecamy

Drony: Co w razie wypadku?

Jak założyć i prowadzić sklep internetowy?

Komputery

Technologia w służbie codzienności – jak usprawnić domowe obowiązki?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu prowadzenie domu, sprzątanie i gotowanie były niemal pełnoetatową pracą. Rozwój technologiczny przyczynił się do uproszczenia wielu czynności i do zdjęcia sporej części obowiązków z naszych barków. Jak jeszcze bardziej usprawnić sprzątanie, gotowanie i inne domowe sprawy?

Urządzenia, które wyręczają ludzi w sprzątaniu

Marzeniem wielu osób byłoby posiadanie domowego robota, który wykonywałby większość, a może nawet wszystkie, domowe zadania. Coś, co jeszcze kilka lat temu pozostawało wyłącznie w sferze fantazji, pomału zaczyna się urzeczywistniać. Powstaje coraz więcej sprzętów i urządzeń, które ułatwiają sprzątanie albo nawet wykonują je częściowo lub całkowicie samodzielnie. Nie są to urządzenia na każdą kieszeń, ale z roku na rok stają się coraz bardziej przystępne cenowo, co powoduje, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na ich zakup.

Przykładem takiego urządzenia jest, oczywiście, automatyczny odkurzacz, który praktycznie nie wymaga od domowników współuczestniczenia w sprzątaniu. Odkurzacz tego typu można zaprogramować na wiele sposobów, a nawet sterować nim zdalnie, za pośrednictwem aplikacji. Urządzenie to może uruchamiać się nawet wówczas, gdy nie ma nas w domu i porządkować przestrzeń. Dostępne są również urządzenia sprzątające podłogę poprzez ścieranie jej i froterowanie.

Utrzymywanie porządku na podłogach to tylko jeden z licznych obowiązków domowych. Równie uciążliwe i nielubiane jest zmywanie naczyń, ale na szczęście już od lat wyręczają nas w tym zmywarki. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez możliwości mycia naczyń w automatyczny sposób i trudno się temu dziwić. Zmywarki umożliwiają zaoszczędzenie czasu, energii, a nawet wody, gdyż zużywają jej mniej niż zużywa się jej podczas mycia ręcznego.

Łatwiejsze przyrządzanie posiłków

Sprzątanie i zmywanie to tylko część domowych spraw, które są codziennością większości osób. Dużo czasu zajmuje również przygotowywanie jedzenia, a w szczególności posiłków na ciepło. Może stąd tak duża popularność jedzenia na mieście i posiłków na wynos. W dzisiejszych czasach, gdy niemal każdy pracuje w ciągu dnia, trudno znaleźć czas na przyrządzanie codziennych, domowych obiadów na świeżo. Wiele osób sięga po mrożone produkty i gotowe dania do odgrzania lub decyduje się na gotowanie większych porcji jedzenia, które można będzie odgrzać jeszcze na drugi dzień.

Odgrzewanie gotowych posiłków można wykonać na wiele sposobów, ale najczęściej wybierana w tym celu jest kuchenka mikrofalowa, w której w zaledwie kilka chwil można odgrzać obiad dla całej rodziny. Alternatywą jest odgrzewanie potraw na kuchence lub w piekarniku, ale trwa to o wiele dłużej, a także jest obarczone większym ryzykiem przypalenia posiłku.

Ułatwienia związane z gotowaniem to nie tylko kuchenka mikrofalowa i możliwość podgrzewania obiadów, ale też cała gama urządzeń, które urozmaicą jedzenie i pomogą przyrządzić smaczne posiłki bez dużego wysiłku. Jednym z nich jest parowar. To zdecydowanie wygodniejsza opcja niż wkładka do garnka, która pozwala na gotowanie na parze, ponieważ parowar posiada kilka poziomów i pomieści znacznie więcej jedzenia, a w dodatku proces gotowania w nim przebiega automatycznie i bardzo szybko. Kolejnym sprzętem, którym warto zainteresować się, by usprawnić proces gotowania, a jednocześnie jadać smacznie i zdrowo jest szybkowar. To rozwiązanie znane od lat i wciąż cieszące się ogromną popularnością. Szybkowar umożliwi o wiele szybsze przygotowanie jednogarnkowego posiłku (na przykład leczo) dla całej rodziny.

Łatwiejsze pranie

Czasy ręcznego prania mamy już, na szczęście, za sobą. Współcześnie większość osób decyduje się na zakup pralek automatycznych albo nawet pralko-suszarek. Nie licząc tkanin bardzo delikatnych, które warto prać w rękach, większość ubrań, pościel, ręczniki i inne tekstylia świetnie nadają się do prania automatycznego, a współczesne pralki doskonale usprawniają proces prania.

Nowoczesne modele pralek oferują pranie w bardzo niskich temperaturach, które jest niemal równie skuteczne, co pranie w ciepłej wodzie. Chłodna woda jest delikatniejsza dla tkanin, a także bardziej ekologiczna. Pralki automatyczne pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości czasu – cykle prania mogą być błyskawiczne lub długie (można swobodnie je dobierać, a często także modyfikować), a pralka z funkcją suszarki pozwoli nie tylko na odświeżenie tekstyliów, ale również na ich szybkie i bezproblemowe suszenie. To duże ułatwienie, ponieważ można w dużej mierze zrezygnować z konieczności rozwieszania prania na suszarkach łazienkowych lub na balkonie, co zajmuje sporo czasu.

Nowoczesne sprzęty potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, ciekawymi rozwiązaniami i usprawnieniami, które mają ogromny wpływ na komfort codziennego życia. Domowe urządzenia pomagają w sprzątaniu, gotowaniu, praniu i zmywaniu. Koszt ich zakupu bywa wysoki (szczególnie najnowszych modeli), ale za to ich posiadanie pozwala na coś o wiele cenniejszego – na oszczędność wolnego czasu, którego przecież nigdy zbyt wiele.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (1)

  • ksylep (ksylep)

    13 lipca 2019

    z odkurzaczy automatycznych polecam Roombę właśnie za pomocą aplikacji można nią sterować zdalnie - i wiadomo dobrze sprzata

    Odpowiedz
Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...