Polecamy

Wiercenie w betonie – jak zrobić to szybko i efektywnie?

Jak wybrać obiektyw do lustrzanki?

Komputery

Bateria w laptopie - zadbaj o jej wydajność

Podczas pracy na laptopie nic tak nie irytuje jak nagła awaria baterii. Na jej żywotność wpływają różne czynniki - warto wiedzieć, co można zrobić, aby służyła nam jak najdłużej. To właśnie m.in. bateria do laptopa decyduje o mobilności i wydajności sprzętu, a zarazem naszej efektywności. Jak o nią zadbać?

Z laptopów korzystamy na co dzień zarówno w pracy, jak i w domu. Trudno wyobrazić sobie, że nagle nie możemy ich uruchomić… A jednak takie sytuacje się zdarzają, gdy zapomnimy zasilacza, nastąpi awaria lub atak wirusa albo po prostu komputer się rozładuje.

W takich sytuacjach pomocna będzie zapasowa bateria do laptopa, ale nie zawsze o niej pamiętamy. Warto się w nią zaopatrzyć, ale też wiedzieć, jak dbać o podstawową, aby taka wymiana była jedynie wyjściem awaryjnym.

Przedłuż żywotność baterii do laptopa

Można wymienić kilka czynności wpływających korzystnie na baterię do laptopa, które nie sprawią nam żadnego problemu. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że mogą one znacznie spowolnić proces niszczenia akumulatora.

Utrzymuj stały poziom naładowania

Przede wszystkim staraj się utrzymywać poziom naładowania baterii w około ¾ jej pojemności, czyli w około 50-90 procentach. To dobry sposób, aby zadbać o ogniwa litowo-jonowe, z których zbudowana jest bateria. Pełne rozładowanie stanowi obciążenie, nie jest w żaden sposób pomocne. Starsze modele potrzebowały formatowania, ale nowoczesne akcesoria jedynie tracą przez to swoje właściwości.

Co więcej, każda bateria ma konkretną liczbę cykli ładowania, którą ustala producent. Jeden cykl liczy się od pełnego naładowania do całkowitego rozładowania, czyli najlepiej doładowywać akumulator na bieżąco.

Stałe podłączenie do sieci elektrycznej

Korzystasz z notebooka tak samo jak z komputera stacjonarnego? Przecież to sprzęt mobilny, nie wymaga stałego podłączenia do zasilania. Akumulator w trakcie pełnego naładowania jest w tzw. trybie bateryjnym. W praktyce oznacza to, że gdy utraci choćby kilka procent, jest doładowywana.

Bateria wykonuje w ten sposób nawet setki minicykli ładowania! W ten sposób szybko pogorszymy jej pojemność i konieczna będzie nowa bateria do laptopa. Co ciekawe, w niektórych modelach baterię można wyjąć i sprzęt będzie nadal pracował. To dobre rozwiązanie, gdy na długo pozostawiasz laptop podłączony do zasilania. Trzeba jednak odpowiednio ją przechowywać - w chłodnym i suchym miejscu, aby nie straciła na wydajności.

Niektórzy pozostawiają laptop włączony także na noc, mimo że po kilku godzinach przechodzi on w stan uśpienia. Hibernacja to dobry sposób na oszczędzanie, pod warunkiem jednak, że nie korzystamy z niej często. W innym wypadku znacznie pogorszymy żywotność baterii do laptopa.

Przegrzewanie komputera

Na kondycję baterii wpływa także temperatura - najlepiej, aby pracowały w zakresie podanym przez producenta. Należy unikać przegrzewania się laptopa - m.in. nie zostawiać go długo na kanapie lub kolanach, gdyż może to negatywnie wpłynąć zarówno na podzespoły, jak i żywotność baterii. Warto też korzystać z podstawek chłodzących zapewniających na bieżąco wentylację.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...