Polecamy

Ładowarka samochodowa: jaką wybrać? Klasyczna, indukcyjna, USB?

Przenośne głośniki Bluetooth – przegląd najciekawszych modeli

Komputery

Gry planszowe, czyli jak oderwać dziecko od komputera

W dzisiejszych czasach sporo słyszy się o tym, że nadużywanie komputera stało się popularne nie tylko wśród dorosłych, ale również pośród dzieci. O ile komputery otwierają przed ludźmi ogromne możliwości, nie należy zapominać, że to tylko jedno z wielu narzędzi, które pomagają w rozwoju i zdobywaniu wiedzy. Dlatego też warto aktywizować dzieci do czynnej zabawy, nie pozostawiając ich samym sobie przed ekranem. Jednak jak sprawić, by dziecko zrezygnowało z intrygującego zajęcia, by bawić się w tradycyjny sposób?

Jak zachęcić dziecko do zabawy?

Przede wszystkim należy pamięć, że w przypadku dzieci komputer należy traktować jako dodatkową rozrywkę i źródło nauki. Nie powinno się przyzwyczajać malucha do ciągłego spędzania czasu przed ekranem, by nie podłapał złych nawyków. W tym celu najlepiej ustalić dzienny limit korzystania z komputera bądź traktować granie w gry jako nagrodę za dobre zachowanie. W ten sposób będzie można skutecznie ograniczyć czas, jaki pociecha spędza w pozycji siedzącej przed ekranem, jednocześnie nie odbierając mu możliwości rozwijania się i poznawania nowych rzeczy za pośrednictwem edukacyjnych gier i Internetu.

Jeśli jednak dziecko jest już przyzwyczajone do zabawy elektroniką i większość czasu spędza właśnie w ten sposób, należy znaleźć coś odpowiednio interesującego, co odwróci jego uwagę od dotychczasowej zabawy. By to zrobić, trzeba postawić na zabawkę, która w pełni będzie odpowiadała potrzebom dziecka. Warto zainwestować więcej pieniędzy, przynajmniej jednorazowo, by uzyskać oczekiwany efekt. Później nie trzeba już kupować koniecznie drogich zabawek, ponieważ gdy dziecko zarazi się miłością do aktywności fizycznej i zabawy w sposób tradycyjny, nie będzie czuło już tak silnego pociągu do komputera.

By wybrać zabawkę, która będzie w stanie przekonać dziecko do zmiany trybu życia, należy wziąć pod uwagę następujące, niezwykle istotne czynniki:

  • Zainteresowania dziecka – by zachęcić malucha do zabawy z dala od ekranu, należy zaproponować mu coś, co w równym stopniu będzie w stanie je zainteresować. Dlatego też warto dobrać zabawkę, która pokryje się z tym, co najbardziej lubi dziecko. Mogą być to produkty licencjonowane z ulubionego programu pociechy, popularna zabawką, o której mówią wszyscy rówieśnicy, bądź coś zupełnie nowego, nieznanego dotąd dziecku, co wyda mu się niezwykle atrakcyjne;
  • Dostosowanie zabawki do wieku i potrzeb intelektualnych dziecka – to, co jest niekwestionowaną zaletą zabawy na komputerze, jest fakt, iż za jego pośrednictwem można robić wiele rzeczy, a dostępne gry mają poziomy trudności, dzięki którym zabawa będzie sprawiała przyjemność zaledwie nowicjuszowi jak i doświadczonemu graczowi. By tradycyjna zabawka mogła dorównać pod tym względem elektronicznej rozrywce, należy dobrać ją w taki sposób, by stanowiła dla dziecka odpowiednie intelektualne wyzwanie. Nie może być jednak zbyt skomplikowana, bowiem maluch może się zniechęcić i jeszcze bardziej pogłębić przywiązanie do komputera;
  • Samodzielność – dobrym sposobem jest również zabranie dziecka do sklepu, bądź pozwolenie mu na wybranie zabawki za pośrednictwem Internetu. Możliwość samodzielnego wybrania tego, co najbardziej będzie maluchowi odpowiadało sprawi, że poczuje się on dojrzalszy, a wybrana zabawka będzie miała dla niej wartość emocjonalną, dzięki czemu chętniej będzie po nią sięgał.

Jakie zabawki wybierać?

Wiedząc już, w jaki sposób powinno się zdecydować o wyborze zabawki, warto również zaczerpnąć informacji na temat produktów, które powinny zaspokoić potrzeby pociechy i zapewnić jej długie godziny doskonałej rozrywki. W tym celu warto przejrzeć gry planszowe, wśród bogatej oferty których bez trudu zdołasz znaleźć produkt, który ucieszy twoje dziecko.

Ekspert Hulahop.Pl radzi, by podczas wybierania zabawki brać pod uwagę oznaczenia wiekowe, które pomogą dobrać produkt odpowiedni do możliwości i potrzeb dziecka. Należy również zwracać uwagę na tematykę gier, a w miarę możliwości kupić taką planszówkę, która pokryje się z zainteresowaniami malucha, taką jak na przykład Monopoly Gamer, która doskonale sprawdzi się w przypadku fanów gier firmy Nintendo.

Doskonałą grą planszową, która zapewni rozrywkę i mnóstwo emocji, a także pomoże dziecku rozwinąć kompetencje językowe, wyobraźnię i szybkość reakcji jest gra Dobble. Proste zasady sprawią, że bez trudu zrozumie je nawet najmłodsze dziecko, a przemyślany tryb rozgrywki zapewni długie godziny emocjonujących wyzwań nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom. W grze operuje się kartami z kolorowymi obrazkami. Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje odpowiednią liczbę kart, zaś jedna z nich zostaje wyłożona na środek. Zadaniem graczy jest znalezienie na swojej karcie takiego samego symbolu, jak na karcie wyłożonej na środek. Gdy takowy znajdzie, musi go nazwać, wykładając kartę na stół.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...