Polecamy

IT czeka rewolucja. Co szykują producenci?

Jaki serwer warto mieć w swojej firmie?

Komputery

Laptop do gier w rozsądnej cenie

Obserwując rynek gamingowy oraz rodzaj sprzętu, który jest na niego dostarczany, łatwo można dojść do wniosku, że kupno wydajnego laptopa dla graczy wymaga wydania ogromnej kwoty, na którą mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Rzeczywistość pokazuje jednak, że istnieją również nieco tańsze opcje.

Oczywiście nie zapewnią nam one stabilnej liczby ponad 60 fpsów w każdej grze, na najwyższych detalach graficznych. Takie platformy kosztują mniej więcej tyle samo, co elitarny laptop biznesowy Lenovo ThinkPad X1, czyli około 10 tysięcy złotych. Mimo wszystko, możemy być pewni, że uruchomimy niemal każdą grę na bardzo przyzwoitym poziomie. Za taką możliwość będziemy musieli zapłacić o wiele mniej, bo około 4-5 tysięcy złotych. Co dostaniemy za taką cenę?

Karta graficzna

Oczywiście jest ona najważniejsza, dlatego to od niej należy rozpocząć nasze rozważania. Chcąc utrzymać się w wyznaczonym budżecie, spokojnie możemy rozglądnąć się za jednostkami wyposażonymi w 4 GB pamięci typu GDDR5. Często wybieraną przez producentów kartą jest Nvidia GeForce GTX 960M, która znajduje się między innymi w laptopie Lenovo Y700.

Jej osiągi stoją na bardzo przyzwoitym poziomie, dzięki czemu gracze mogą cieszyć się ponad 80 fpsami w przypadku takich gier jak Battlefield 1, uruchomionych na średnich detalach graficznych. W większości przypadków taka moc obliczeniowa okaże się w zupełności wystarczająca.

Procesor

Żeby cieszyć się płynną rozgrywką, nie możemy decydować się na układy niskonapięciowe, których wydajność została w pewien sposób ograniczona. Koniecznie muszą być to modele czterordzeniowe, których taktowanie w trybie turbo boost przekracza granicę 3.0 GHz. Jednym z najczęściej wykorzystywanych procesorów jest Intel Core i7-6700HQ. Wysokie taktowanie, pojemna pamięć podręczna, a także  mnogość wykorzystywanych technologii sprawiają, że poradzi on sobie z obsługą wszystkich nowych gier.

Jeżeli natomiast poszukujemy nieco tańszych konfiguracji, powinniśmy zainteresować się układem i5-6300HQ, który również posiada cztery fizyczne rdzenie (jest jednak czterowątkowy, i7-6700HQ obsługuje osiem wątków).

Pamięć RAM, dysk twardy i matryca

Oba wymienione wyżej procesory montowane są w poszczególnych konfiguracjach laptopa Lenovo Y700. Wyposażony jest on również w wydajne kości pamięci RAM (DDR4 o częstotliwości 2133 MHz) o maksymalnej pojemności 16 GB oraz we wszystkie dyski twarde. Zakupić można wersję z modelem HDD, SDD oraz SSHD.

Taka specyfikacja spokojnie pozwoli nam na uruchomienie nowych gier, bez obawy o ciągłe klatkowanie czy innego rodzaju problemy techniczne. Wymieniony laptop posiada również matrycę wykonaną w technologii IPS, bardzo często pojawiającą się w przypadku platform gamingowych. Pracuje ona w rozdzielczości Full HD i gwarantuje przyzwoitą jakość generowanego obrazu.

Decydując się na laptopa do gier, nawet za mniej niż 5 tysięcy złotych, warto również sprawdzić, czy posiada on różnego rodzaju akcesoria dodatkowe. Wymienić w tym miejscu można chociażby podświetlaną klawiaturę czy dodatkowe mikrofony.

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jaki laptop wybrać?

​Laptopy różnią się od siebie nie tylko specyfikacją techniczną, ale również materiałem...

Wyjątkowe fotele dla graczy

fot. pro-gamer.pl Każdy z nas marzy o tym, by zarówno w czasie pracy, jak i rozrywki...

Tusze do drukarek – czy warto kupować...

Wygoda codziennego funkcjonowania coraz częściej opiera się na praktycznym sprzęcie...