Proxy: wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
Serwer proxy, znany również jako "proxy" lub "application-level gateway", to komputer, który działa jako brama pomiędzy siecią lokalną (np. wszystkie komputery w jednej firmie lub w jednym budynku) a siecią o większej skali, taką jak Internet. Serwery proxy zapewniają zwiększoną wydajność i bezpieczeństwo. W niektórych przypadkach monitorują one wykorzystanie zasobów zewnętrznych przez pracowników.
Serwer proxy działa poprzez przechwytywanie połączeń między nadawcą a odbiorcą. Wszystkie przychodzące dane przechodzą przez jeden port i są przekazywane do pozostałej części sieci przez inny port. Blokując bezpośredni dostęp między dwiema sieciami, serwery proxy znacznie utrudniają hakerom dostęp do adresów wewnętrznych i szczegółów sieci prywatnej.
Niektóre serwery proxy to grupa aplikacji lub serwerów, które blokują wspólne usługi internetowe. Na przykład serwer proxy HTTP przechwytuje dostęp do Internetu, a serwer proxy SMTP przechwytuje pocztę elektroniczną. Serwer proxy korzysta ze schematu adresowania sieciowego w celu przedstawienia w Internecie jednego adresu IP obejmującego całą organizację. Serwer przekazuje wszystkie żądania użytkowników do Internetu i zwraca odpowiedzi do odpowiednich użytkowników. Oprócz ograniczania dostępu z zewnątrz, mechanizm ten może uniemożliwić użytkownikom wewnętrznym dotarcie do określonych zasobów Internetu (np. niektórych stron internetowych). Serwer proxy może być również jednym z elementów składowych firewalla. (Polecamy: https://fusionproxy.com/dedicated-facebook-proxies/)
Prokurenci mogą również umieszczać w pamięci podręcznej strony internetowe. Za każdym razem, gdy użytkownik wewnętrzny poprosi o adres URL z zewnątrz, lokalnie przechowywana jest jego tymczasowa kopia. Następnym razem, gdy użytkownik wewnętrzny zażąda tego samego adresu URL, serwer proxy może obsługiwać kopię lokalną, zamiast pobierać oryginał w całej sieci, co poprawia wydajność.
Uwaga:
Nie należy mylić serwera proxy z urządzeniem NAT (Network Address Translation). Serwer proxy łączy się, odpowiada i odbiera ruch z Internetu, działając w imieniu komputera klienta, podczas gdy urządzenie NAT w sposób przezroczysty zmienia adres źródłowy ruchu przychodzącego przez nie przed przekazaniem go do Internetu.
Dla tych, którzy rozumieją model sieci OSI (Open System Interconnection), techniczna różnica między serwerem proxy a NAT polega na tym, że serwer proxy pracuje na warstwie transportowej (warstwa 4) lub wyższej modelu OSI, podczas gdy NAT pracuje na warstwie sieciowej (warstwa 3).
Zobacz
Dlaczego warto wybrać cloud storage?
Cloud storage, czyli magazynowanie danych w chmurze, to bardzo popularne rozwiązanie doceniane...
Bezpieczne surfowanie po sieci z VPNem
Z wykorzystaniem VPN surfowanie w internecie jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Możliwe jest...
Ile kosztuje korzystanie z biura wirtualnego w...
Zwiększająca się liczba biur wirtualnych najlepiej świadczy o popularności tej usługi...
Komentarze (0)